Jump to content

Πως Αλλάζουμε Ph Και Σκληρότητα Νερού;


Recommended Posts

Όπως λέω και στον τίτλο θέλω να αλλάξω το ph του ενυδρείου μου συγκεκριμένα θέλω να το ανεβάσω λίγο ,τώρα είναι περίπου 6,5 και θέλω να το πάω 7,8-8 πως μπορεί να γίνει αυτό;

Επίσης θέλω να σας πω για ενυδρείο φίλου το οποίο τον βοηθάω να το στήσει.Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει καθαρά 85 λίτρα νερού και η σκληρότητα του νερού είναι κάπου στο 10dGH αλλά επειδή θέλει να βάλει ψάρια μαλακού νερού θέλουμε να κατεβεί στο 5-6dGH ,με ποιο τρόπο θα γίνει κάτι τέτοιο ;

Ορίστε και μια φωτογραφία από το ενυδρείο του φίλου μου στο οποίο κάναμε και 3d background από φενιζόλ ,όσο για τα φυτά το ξέρω ότι είναι λίγα αλλά στο μέλλον θα μπούνε κι άλλα

post-25331-0-03226800-1321435078_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!

Αν καταλαβα καλα θελει να ανεβασει το ph και να κατεβασει τις σκληροτητες?Με τι τεστ μετρατε?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά ,διαφορετικά ενυδρεία όμως στο ένα θέλω να ανεβάσω ph και στο άλλο να ρίξω την σκληρότητα ,με στικάκια μετράμε ,μήπως να μετρούσαμε καλύτερα με υγρά τεστ ;

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρατε με στικακια αστο..

Μετρα με υγρα και θα δεις καμια σχεση μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω γι αυτό ακριβώς το λόγο για να μην μπαίνουμε στην διαδικασία να γεμίσουμε και να αδειάσουμε το ενυδρείο κάμποσες φορές έχω περάσει όλο το τσιμέντο με ρητίνη

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η ώσμοση ; Συγγνώμη αλλά γενικά δεν κατάλαβα τι εννοείς...

Τέλος πάντων πήρα υγρά τεστ και μέτρησα το ph στο δικό μου ενυδρείο που θα βάλω γκάπυ είναι 7,5 οπότε τελικά είναι μια χαρά .Τώρα όσο αναφορά την σκληρότητα στο πετ σοπ δεν είχαν τεστ για την γενική σκληρότητα αλλά μόνο για την καρμπονική ,μάλιστα μου είπε ότι πιο πολύ με ενδιαφέρει η καρμπονική παρά την γενική δεν ξέρω αν στέκει κάτι τέτοιο ,μέτρησα λοιπόν την KH στο δικό μου ενυδρείο και είναι 6.

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν η καρμπονική σκληρότητα σχετίζεται καθόλου με την γενική ; και αν ξέρω πόσο είναι η μία μπορώ να ξέρω πόσο περίπου είναι η άλλη ;

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα .......

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η ώσμοση ; Συγγνώμη αλλά γενικά δεν κατάλαβα τι εννοείς...

Τέλος πάντων πήρα υγρά τεστ και μέτρησα το ph στο δικό μου ενυδρείο που θα βάλω γκάπυ είναι 7,5 οπότε τελικά είναι μια χαρά .Τώρα όσο αναφορά την σκληρότητα στο πετ σοπ δεν είχαν τεστ για την γενική σκληρότητα αλλά μόνο για την καρμπονική ,μάλιστα μου είπε ότι πιο πολύ με ενδιαφέρει η καρμπονική παρά την γενική δεν ξέρω αν στέκει κάτι τέτοιο ,μέτρησα λοιπόν την KH στο δικό μου ενυδρείο και είναι 6.

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν η καρμπονική σκληρότητα σχετίζεται καθόλου με την γενική ; και αν ξέρω πόσο είναι η μία μπορώ να ξέρω πόσο περίπου είναι η άλλη ;

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα .......

Για την ΑΟ (Αντιστροφη Οσμωση) διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1554

και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1550

μια full size ΑΟ http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29985

και οι οδηγιες της http://www.waterwaves.gr/images/Manuals/Chromis_manual.pdf

μια compact ΑΟ http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858

το καταστημα ειναι μελος του ΑΖ με δικη του κατηγορια για θεματα τετοια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=235

Η Ανθρακικη σκληροτητα ΚΗ εμπεριεχεται στη γενικη σκληροτητα GH, αλλα τα ενυδρειακα τεστ μετρανε ουσιαστικα κατι αλλο.

Αλκαλικοτητα.

Αυτη μας δειχνει πρακτικα ποσο ευματεβλητη ειναι η τιμη του πεχα.

Οσο πιο ειναι χαμηλη ειναι η τιμη της, τοσο πιο ευκολα μεταβαλεται το πεχα, και συνηθως πεφτει (εκτος κι αν υπαρχουν ασβεστολιθικα υλικα στο ενυδρειο που αυτα επηρεαζουν ανοδικα το πεχα)

Μια μεσαι τιμη KH ειναι συνηθως το 5-6, Κατω απο αυτη την τιμη, το πεχα συνηθως εχει καθοδικη πορεια τιμων.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω λοιπόν αν το νερό είναι κατάλληλο για ψάρια μαλακού νερού (π.χ. ramirezi και cardinal tetra) δεν μπορώ να το συμπεράνω από την ανθρακική σκληρότητα ,σωστά; Πρεπεί να μετρηθεί και η γεν.σκληρότητα χωριστά ;

Και στην περίπτωση που θέλουμε να μαλακώσει το νερό η όσμωση είναι ο μόνος τρόπος ;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω λοιπόν αν το νερό είναι κατάλληλο για ψάρια μαλακού νερού (π.χ. ramirezi και cardinal tetra) δεν μπορώ να το συμπεράνω από την ανθρακική σκληρότητα ,σωστά; Πρεπεί να μετρηθεί και η γεν.σκληρότητα χωριστά ;

Και στην περίπτωση που θέλουμε να μαλακώσει το νερό η όσμωση είναι ο μόνος τρόπος ;

Σωστα θελεις και μετρηση GH

.

Η ΑΟ δεν ειναι ο μονος τροπος αλλα ειναι ο ασφαλεστερος και πλεον δεν εχει τις τιμες που ειχε μεχρι πριν 2-3 χρονια (5πλασιες).

Καθς τροπος εχει τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του.

Η ΑΟ ειναι ενα φιλτρο νερου ουσιαστικα, που βγαζει νερο σκετο H2O κατακρατωντας ολες τις υπολοιπες ουσιες, καλες (ιχνοστοιχεια, μεταλλα κλπ) και κακες (ολες τις τοξικες μεχρι και παθογονα, βακτηρια κλπ).

Τα μεταλλα που κρατα (ασβεστιο μαγνησιο κυριως) ειναι τα στοιχεια που απαρτιζουν βασικα την GH. Ετσι το μαλακωνει το νερο.

Το μειονεκτημα της ειναι οτι για να βγαλει 1 λιτρο καθαρο μαλακο νερο, βγαζει απο την αλλη 3 λιτρα "βρωμικο" και σκληρο. Αυτα τα λιτρα αν δεν εχεις κηπο να ποτισεις, αυλες να πλυνεις κλπ, πανε χαμενα στην αποχετευση.

Επισης συμβαινει μερικες φορες αν δεν υπαρχουν οξεα στο νερο του ενυδρειου (πχ απο τυρφη ξυλα ακομα και απο τα φωσφορικα των τροφων, οργανικα κλπ) και αντιθετα υπαρχουν ασβεστολιθικα υλικα, το πεχα δεν πεφτει.

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλει όσμωση το βλέπω λίγο δύσκολο , επίσης να σας πω ότι μέτρησα και την kh στο ενυδρείο του φίλου μου και είναι 8 dkh ,κάπως ψηλή μάλλον. Οι άλλοι τρόποι που διάβασα είναι πιο συμβατοί όμως έχω κάποιες ερωτήσεις.Οπως διάβασα ,για να πέσει ph, kh και gh κάποιες από τις επιλογές είναι φιλτράρισμα με τύρφη ,ρητίνες και προσθήκη νερού χαμηλής σκληρότητας και ρωτώ λοιπόν ,το φιλτράρισμα γίνεται απλά με το να βάλω τύρφη μέσα στο φίλτρο; θα μπορούσα να βάλω μέσα στο ενυδρείο απιονισμένο νερό και να ρίξω την σκληρότητα ; και αυτό με τις ρητίνες μήπως θα μπορούσατε να μου το εξηγήσετε ; Ελπίζω να μην σας κουράζω και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μέτρησα και την σκληρότητα στο ενυδρείο του φίλου μου και είναι 14 dGH και θέλουμε να κατεβεί όπως είπα στο 5-6 .Θέλω λοιπόν αν μπορείτε να μου εξηγήσετε πιο αναλυτικά του τρόπους που μπορώ να κατεβάσω την σκληρότητα με τύρφη ή με ρητίνες ή αν ακόμα μπορώ να το κάνω με απιομισμένο νερό .

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειμαστε στην κατηγορια γλυκο νερο και δεν μιλαμε για τιποτα "περιεργα" ψαρια,.προτεινω να ξεχασεις το DI σταδιο (ρητινες) και να πας σε μια ΑΟ 3-4 σταδιων με προφιλτρα και μεμβρανη.

Κανε καθε μερα αλλαγη 15% με σκετο ΑΟ μεχρι να φτασεις στις τιμες GH, KH (και εμμεσα pH) που κανουν για τα ψαρια σου, και μετα αναλογα ποια διαδικασια θα επιλεξεις (100% ΑΟ + ηλεκτρολυτες για ρυθμιση τιμων ή μιξη ΑΟ βρυση) θα φτιαχνεις καταλληλα το νερο πριν την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλιως μπορει να βαλεις ενα εξτρα φιλτρο στο ενυδρειο μονο με τυρφη σε καλτσες και που θα αλλαζεις καθε 15 μερες (μιση ποσοτητα, τη μια καλτσα εναλλαξ καθε φορα)

Μπορεις να το κανεις και ταυτοχρονα με ΑΟ (λιγοτερη τυρφη φυσικα και λιγοτερη ΑΟ στη μιξη), Σιγουρα με καλυτερα αποτελεσματα/

Μπορει ολη αυτη η διαδικασια να γινεται στο βαρελι πρετοιμασιας.

Απιονισμενο μακρυα καλυτερα, για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Ο αλλος πηρε απιονισμενο και ειχε μετρηση 5 GH.

Μενουν και ωρες στον ηλιο μεσα το πλαστικο μπουκαλι .....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παίρνω ένα 2ο φίλτρο και του βάζω μόνο τύρφη μέσα ,σωστά ;

Το φίλτρο που έχει τώρα το ενυδρείο έχει μέσα ένα κουτάκι με πετραδάκια ,δεν θα μπορούσα να αντικαταστήσω αυτό το κουτάκι με ένα σακουλάκι τύρφη .

Επίσης να ρωτήσω για την τύρφη ,η τύρφη δεν είναι ένα είδος χώματος ; θα μπορούσα να βάλω ας πούμε οποιαδήποτε τύρφη ή υπάρχει ειδικά τύρφη γι αυτήν την δουλειά που έχει υποστεί ας πούμε κάποια κατεργασία ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χαλας το βιολογικο φιλτρο.

Αλλο το ενα κι αλλο το αλλο..

Η επεξεργασια με τυρφη θεωρειται χημικη φιλτρανση.

Αν ειναι τεραστιο το φιλτρο σου και τα χωραει ολα το συζηταμε.

Αλλα και το βιολογικο υλικο το θελουμε αφθονο και η τυρφη χρειαζεται σε καλη ποσοτητα για να κανει δουλεια και δεν θελουμε να ανοιγουμε το βιολογικο φιλτρο καθε 15 μερες για να αλλαζουμε τυρφη.

Χρησιμοποιησε τη μηχανη αναζητησης για "τυρφη" και θα δεις πολλα σχετικα ποστ

Δες και μερικα ετοιμα εδω καπου http://www.aquazone....showtopic=40880

τυρφη και φωσφορικα PO4

Τυρφη 1

Τυρφη 2

Τυρφη και Αμμωνια, μετρησατε ποτε το επεξεργασμενο νερο?

Τυρφη και Αμμωνια 2

Τυρφη δοσολογια

Προετοιμασια νερού με τυρφη

Τυρφη - αποριες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο ενυδρείου του φίλου μου δεν θα μπουν ψάρια μαλακού νερού διότι δεν είναι διατεθημένος να κάνει όλη αυτήν την διαδικασία τύρφης ή όσμωσης .Γι αυτό τώρα σκέφτεται ή για κάποια ζωοτόκα ή αν γίνεται να βάλει Labidochromis caeruleus ,Pseudotropheus demasoni ή κάποια ψάρια της κατηγορίας malawi .

Υπενθυμίζω ότι οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 100*40*35 και τα καθαρά λίτρα νερού είναι 85 ,επίσης οι τελευταίες μετρήσεις του νερού με υγρά τεστ είναι :

ph: 7,6

kh: 8dkh

gh: 14dgh

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...