Jump to content

Μετακινηση Ενυδρειου Χωρις Να Το Ξεστησουμε Τελειως.


fisakis

Recommended Posts

Καποιοι απο τους συγχομπιστες εδω εχουν δει το ενυδρειακι μου, οποτε θα καταλαβουν καλυτερα. Εχει διαστασεις "η γυαλα" 1,50 Χ 0,50 Χ 80 (περιπου) και το επιπλο εχει υψος περιπου 70 εκατοστα.

Θελω να μεταφερω το ενυδρειο σε διπλανο δωματιο, δηλαδη μιλαμε για μετακινηση περιπου 4 μετρων και μια περιστροφη του κατα 90 μοιρων. Με αλλα λογια, ας φανταστουμε οτι θα φυγει απο τον ενα τοιχο και θα παει στο διπλανο καθετο τοιχο. Εχω σκοπο να μεταφερω τους δισκους και τα σκαλαρια στο δοχειο προετοιμασιας για τις αλλαγες που ειναι 200 λιτρα με ενα θερμοστατη μονο, να αδειασω το ενυδρειο, αφηνοντας καπου 10 εκατοστα νερο, την αμμο (45 κιλα), τα ξυλα, και τα μικροσωμα ψαρακια. Φιλτρο και οτι περιεχει το επιπλο θα φυγει.

Τα ερωτηματα μου.

Πως μπορω να υπολογισω το βαρος της γυαλας και του επιπλου? Υπαρχει καποιος γενικος κανοντας?

Εχω σκεφτει να περασω ενα ιμαντα πισω απο το επιπλο και 2 ή 4 ατομα να τραβαμε τις ακρες του ιμαντα απο τη μπροστινη μερια. Θα πιασει ομως?

Καμια αλλη παντεντα για τη μεταφορα του?

Το ευχαριστο ειναι οτι το πατωμα ειναι απο μαρμαρο και δεν εχει αρμους.

Ενοειται οτι δε θελω να μπω στο τρυπακι να το ξεστησω ολο, γιατι θα παρει πολυ χρονο και η μουρμουρα δεν υποφερεται. Ξερετε εσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Φ'ίλε μου αν η βάση σου είναι δυνατή ώστε να αντέχει καταπονήσεις, προτείνω μαζί με όποιον σε βοηθήσει να σηκώσετε ελαφρώς τη μία πλευρά κατά μήκος της γυάλας και τοποθέτησε κάτω από τα πόδια αυτοκόλλητα τσιμουχάκια που βάζουμε κάτω από καρέκλες. Στη συνέχεια και στα άλλα δύο. Έτσι και καθώς το πάτωμά σου βοηθά μπορεί να "γλυστρήσει" αν δύο άτομα σπρώχνουν. Δεν χρειάζεται νομίζω να τραβάει κάποιος, απλά να ελέγχει την πορεία του ενυδρείου. ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο στο σπρώξιμο να δίνεται ώθηση στη βάση και όχι στη γυάλα...

Τώρα για το βάρος πρέπει να ξέρουμε τι πάχος έχει το γυαλί του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αυτό που λες με το 300λιτρο μου. Βγάλε και καπάκια και φωτιστικά μην τα κυνηγάς μεσα στην γυάλα. Σπρωξιμο μόνο από βάση, σιγά σιγά, υπομονή και να ξέρεις πως θα σου βγάλει την πίστη. Και μην ξεχνάς ποτέ τι σπρώχνεις, σπάει χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

παρε και μια σφουγγαριστρα πριν το ξεκινησεις και σφουγγαρισε χωρις πολυ στιψιμο την διαδρομη που θα παει το ενυδρειο. θα γλισραει κ θα σου κανει την επιχειριση λιγο πιο ευκολη

Link to comment
Share on other sites

όπως σου είπαν και τα παιδιά με σπρώξιμο από την βάση το έχω κάνει και εγώ αυτό αλλά το νερό το είχα βγάλει όλο, επιχείρησα να αφήσω 10 πόντους όπως λες και εσύ ότι θα αφήσεις πήγαινε αλλά με πολύ δυσκολία και στην δική σου περίπτωση οι 10 πόντοι είναι περίπου 70 κιλά νερό, εφόσον το βαρέλι που έχεις είναι 200 λίτρα χρησιμοποίησε μετά αυτό το νερό να γεμίσεις το ενυδρείο και το υπόλοιπο βαλε καινούργιο σαν να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

παρε και μια σφουγγαριστρα πριν το ξεκινησεις και σφουγγαρισε χωρις πολυ στιψιμο την διαδρομη που θα παει το ενυδρειο. θα γλισραει κ θα σου κανει την επιχειριση λιγο πιο ευκολη

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Σωστός. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας όλα τα παραπάνω (βρεγμένο πάτωμα, αδειασμα του ενυδρείου εως 10cm) πριν δέκα μέρες μετέφερα ένα ενυδρείο 120cm περίπου τέσσερα μέτρα. Με τη βοήθεια δεύτερου ατόμου έγινε σχετικά εύκολα. Η βάση μου είναι ξύλινη.

Εαν έχεις τέσσερα άτομα δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα

Πάντως πριν κάνεις οτιδήποτε, αυστηρη προυπόθεση οτι η βάση σου αντέχει αυτές τις καταπονήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις επισης να βαλεις ενα χαλακι απο κατω, απο την αναποδη μερια ετσι ωστε να τραβατε το χαλι και οχι το επιπλο μην κανει κανα κρακ και φυγει ολο μαζι!

Επισης μια αλλη λυση, υπαρχουν κατι βασεις για πλυντιρια που μπαινουν απο κατω και εχουν ροδακια.

Link to comment
Share on other sites

όπως σου είπαν και τα παιδιά με σπρώξιμο από την βάση το έχω κάνει και εγώ αυτό αλλά το νερό το είχα βγάλει όλο, επιχείρησα να αφήσω 10 πόντους όπως λες και εσύ ότι θα αφήσεις πήγαινε αλλά με πολύ δυσκολία και στην δική σου περίπτωση οι 10 πόντοι είναι περίπου 70 κιλά νερό, εφόσον το βαρέλι που έχεις είναι 200 λίτρα χρησιμοποίησε μετά αυτό το νερό να γεμίσεις το ενυδρείο και το υπόλοιπο βαλε καινούργιο σαν να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή δηλαδή

σωστη η σκεψη σου, αλλα αντε πιασε 60 ψαρια! θα πρεπει να φυγουν και τα ξυλα!!!!

Χρησιμοποιώντας όλα τα παραπάνω (βρεγμένο πάτωμα, αδειασμα του ενυδρείου εως 10cm) πριν δέκα μέρες μετέφερα ένα ενυδρείο 120cm περίπου τέσσερα μέτρα. Με τη βοήθεια δεύτερου ατόμου έγινε σχετικά εύκολα. Η βάση μου είναι ξύλινη.

Εαν έχεις τέσσερα άτομα δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα

Πάντως πριν κάνεις οτιδήποτε, αυστηρη προυπόθεση οτι η βάση σου αντέχει αυτές τις καταπονήσεις.

αντεχει χαλαρα. η απαντηση σου μου δινει κουραγιο!

Μπορεις επισης να βαλεις ενα χαλακι απο κατω, απο την αναποδη μερια ετσι ωστε να τραβατε το χαλι και οχι το επιπλο μην κανει κανα κρακ και φυγει ολο μαζι!

Επισης μια αλλη λυση, υπαρχουν κατι βασεις για πλυντιρια που μπαινουν απο κατω και εχουν ροδακια.

πριν απο ημερες, ειχε παρει ο πατερας μου τη βαση που εχω για να μετακινω το βαρελι και δοκιμασα να το μεταφερω γεματο βαζοντας ενα χαλακι απο κατω. Το αποτελεσμα? Σχιστηκε το χαλακι και το βαρελι ηταν ακινητο. τελικα το εβγαλα και το εσπρωξα. Φυσικα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που ισως να πετυχει στο ενυδρειο, αλλα δεν το νομιζω γιατι το επιπλο μου εχει ποδαρακια και δεν παταει ολο κατω.

για τα ροδακια το ειχα σκεφτει... το θεμα ειναι πως το σηκωνεις για να περασουν απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πριν μία εβδομάδα μετέφερα 240 λίτρα περίπου 15 μέτρα. άδειασα τα 2/3 και το μετέφερα με παλετοφόρο. επειδή δεν χώραγε από κάτω στο πλάτος, το έβαλα διαγώνια, αλλά δεν έχω έπιπλο αλλά απλά σιδεριές. Το σήκωσα ελάχιστα, ίσα να μην ακουμπάει στο πάτωμα και πήγε μια χαρά. Τώρα που θα βρεις παλετοφόρο θα μου πεις....εγώ δανείστηκα από τον διπλανό!

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο ευκολος τροπος ,δυχως κραδασμους ειναι αυτο που λεει ο φιλος Ρικ,αλλα για καλυτερα βαλε κουβερτα.παντα με δυο ατομα,ο ενας τραβα και ο αλλος σπρωχνει.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου αν μπει στο τρυπακι να σηκωσει το ενυδρειο για να βαλει απο κατω κουβερτα. καλυτερα να μην βαλει τιποτα και να το παει σηκωτο μα πιο ευκολο θα ειναι και τα ιδια ατομα θα χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου αν μπει στο τρυπακι να σηκωσει το ενυδρειο για να βαλει απο κατω κουβερτα. καλυτερα να μην βαλει τιποτα και να το παει σηκωτο μα πιο ευκολο θα ειναι και τα ιδια ατομα θα χρειαστει.

Ειναι πολυ ευκολο χρησιμοποιωντας για μοχλο εναν τακο απο ξυλο και εναν αξωνα.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα αυτο μου θυμισε αιγυπτο και πυραμιδες :bigemo_harabe_net-163:

οπως και να εχει καλη επιτυχια

:hysterical:

Δως μι παστω και ταν γαν κινασω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενα κόλπο που κάνουν οι μαραγκοί για να μετακινούν τα έπιπλα. Αλοίφουν με ξερό σαπούνι τη διαδρομή που θέλουν να κάνουν και τα έπιπλα γλιστρούν πάρα πολύ εύκολα.Το ζόρι θα είναι να πατήσουν τα ποδαράκια πάνω στο σαπούνι.Με αυτό τον τρόπο μετακίνησα μια τεράστια ντουλάπα στο σπίτι μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

παλετοφορο δεν...... γιατι δεν χωραει κατω απο το επιπλο.

να σηκωθει με λοστο παλι δεν... γιατι το ζορι θα το παρει το επιπλο σε ενα μονο σημειο και το φοβαμαι.

κουβερτα και παλι δεν.... γιατι το επιπλο εχει ποδαρακια και δεν νομιζω να πιασει το κολπο

το σαπουνι, καλο μου ακουγετε.

φυσικα ολα οσα λεω ειναι εκτιμησεις και πιθανον να μην ειναι σωστες. μακαρι δηλαδη. παντως λιγο πολυ ολες ο προτασεις θα δοκιμαστουν στο μετρο που μπορω.

για να ακουσω και περισσοτερες προτασεις.... περιμενα περισσοτερα απο εδω μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με το χαλι κανεις δουλεια, και εννοω γερο και χοντρο χαλι, οχι να σου μεινει στα χερια, η λυση με το σαπουνι μου ακουγεται καλη αλλα δεν ξερω λογω βαρους εαν το λιωσει τελιως στα μισα της διαδρομης.

Οπως και να εχει θα χρειαστεις βοηθεια. Αν εχεις καμποσους φιλους διαθεσιμους στο κατω κατω το παιρνεται και σηκωτο με μια εξαδα ατομα και τελος. Εννοω πρωτα την γυαλα και μετα το επιπλο.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

αποστολη εξετελεσθη!

Τελικα το μετακινησα μονος μου! Μου βγηκε λιγο το λαδι βεβαια, αλλα τα καταφερα! Αρχικα το τραβηξα με ενα δυνατο ιμαντα, γιατι στη δεξια πλευρα του ενυδρειο υπηρχε τοιχος (φανταστειτε σαν να ηταν σε γωνια) και δεν μπορουσα να βαλω χερι να το τρβηξω. Επειτα το εσπρωχνα, εχοντας κοντρα καποιο τοιχο ή το τραβαγα με τον ιμαντα εχοντας παλι κοντρα καποιο τοιχο. Φυσικα το νερο που εμεινε ηταν λιγο (καπου στα 100-150 λιτρα), αλλα δεν αφαιρεσα τιποτα αλλο(φιλτρο, καπακι, περιεχομενο ντουλαπιων). Εφαρμοσα και το σφουγγαρισμα για βοηθεια.

Τελος καλο ολα καλα λοιπον. Ευχαριστω ολους οσους βοηθησαν και οποτε περασετε απο γλυφαδα, κερναω καφεδακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ..... γιατι δεν πηρες τηλ να ερθω να σπρωξω!!!Αφου ξερεις...το τρωω ολο μου το φαί και έχω δυναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

φοβηθηκα μη παρεις φορα και το παρακανεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το κουνησες το θηριο δεν με επερνες τηλ. διπλα ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...