Jump to content

Ερωτηση Κρισεως Help Αν Ανοιξει Ουτε Σωσιβιο Δεν Μας Σωνει


fido-dido

Recommended Posts

καλησπερα.... σημερα ηρθε στα χερια μου ενα ενυδρειο το οποιο το εφτιαξαν καποια παιδια και το εβαλα στην ταρατσα να το δοκιμασουν αν το κολλησαν καλα, αλλα η ταρατσα δεν ηταν ισια με αποτελεσμα να ραγισει το κατω τζαμι... λοιπον το πηρα σημερα και λεω να το φτιαξω ολο απο την αρχη.. η ερωτηση μου ειναι η εξης : το ενυδρειο εχει διαστασεις 1.20cmx0.60cmx0.60cm και το τζαμι μου ειναι 8χιλιοστα :bigemo_harabe_net-111: , λοιπον, θα αντεξει με σωστες κοντρες και πολυ προσοχη??? η θα με πεταξει η μανα απο το μπαλκονι??? :bigemo_harabe_net-74: περιμενω απαντησεις

Υ.Γ. αφου το κατω θα το αλλαξω μπορω να το παρω και 10χιλιοστα :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ακριβως τις ιδιες διαστασεις,με 8αρι τζαμι δεν θα το εκανα με τιποτα.με 10ρι ναι,οπως εγω.και οι κοντρες 12αρι...

Link to comment
Share on other sites

αν το μικρυνω λιγο η απο βαθος η απο μηκος??? πχ το 120 να το κανω 1... η το 0.60 να το κανω 0.50....??????????

Δεν χρειαζεται να κοψεις τιποτα, απλα δεν θα το γεμιζεις πανω απο 50 ποντους και θα εισαι οκ!

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Καλο ειναι να αλαχτει ο πατος που ειναι ραγιζμενος και βαλε 10αρι αυτη την φορα.

Link to comment
Share on other sites

Αααα, ξεχασα να πω, πως το θεμα ειναι να το κολλησατε σωστα μην σου ανοιξει τιποτα! Παρε και βαλε εξωτερικα, γωνιες αλουμινιου και κολλατες με μπολικι σιλικονη για σιγουρια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κοψεις τιποτα, απλα δεν θα το γεμιζεις πανω απο 50 ποντους και θα εισαι οκ!

http://www.theaquato...g-your-aquarium

Καλο ειναι να αλαχτει ο πατος που ειναι ραγιζμενος και βαλε 10αρι αυτη την φορα.

αυτο ακριβως θα κανω... το κοιταξα κ γω και δινει safe αν το γεμισω μεχρι 50 ποντους... πατο θα βαλω 10αρι... αλλα ολα στην ωρα τους... κατω θα βαλω διπλες κοντρες...

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ερωτηση.... το ενυδρειο θα το γεμισω στους 50 ποντους.... αλλα το ενυδρειο ειναι 60 ποντοι.. οποτε περισσευουν 10 ποντοι, εχω δυο φιλτρα της hydor(εξωτερικα) τα οποια εισαγωγη-εξαγωγη δεν εχουν σαν την eheim. ειναι fix (http://www.aquarium-...c0105-516-p.asp) δηλ δεν μπορω να τα κατεβασω οσο θελω στο ενυδρειο..μπορω να κοψω το τζαμι ετσι??? post-41816-0-30155800-1321629516_thumb.jpg ωστε να κατεβουν 5 ποντους ακομα πιο κατω??? προς τα κατω θα το κοψω 5 ποντους κ προς ευθεια 10 ποντους.. λετε να εχω προβλημα???

Έγινε επεξεργασία - fido-dido
Link to comment
Share on other sites

πιστευω δεν θα εχεις...η σταθμη του νερου ειναι πιο κατω! ουσιαστικά ειτε κοψεις κομματι ειτε ολόκληρο το πανω μερος που περισσεύει ειναι το ιδιο!το θεμα ειναι πως θα το κανεις σε ηδη κολλημενο ενυδρειο?προτεινω αν και χρονοβορο να ξεκολλησεις ολα τα τζαμια και να το κανεις απο την αρχη κανοντας και οποιες αλλαγες θελεις στα μετρα(στο υψος στην προκειμενη περιπτωση)προσθετοντας και τον πατο!!τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

η κατι αλλο...να προεκτεινεις την εισαγωγή-εξαγωγη σου!πολυ ευκολα προσθετοντας λαστιχο ενυδρειακο!δεν ξερω ακριβως πως ειναι το φιλτρο σου αλλα εγω στην εισαγωγη προς το φιλτρο μου(eheim 2213)αυτο εκανα επειδη ηθελα να ρουφαει απο πιο κατω!παραδειγμα κοβεις εκει που σου δειχνω και προσθετεις το λαστιχο!απλα.. :bigemo_harabe_net-64:

post-32212-0-27446800-1321827479_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...