Jump to content

Ερωτηση-Απορια Σχετικα Με Το Υποστρωμα Χελωνοενυδρειου


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Μου δημιουργηθηκε η εξης απορια και ειπα να ρωτησω τους ειδικους

Αν αποφασισουμε να βαλουμε υποστρωμα(πχ χαλκικακι) στις αλλαγες νερου ειτε εξ ολοκληρου ειτε μερικες...και με φιλτρο και την καταλληλη βιολογια καθαριζουμε εξ ολοκρηρου και το υποστρωμα???

Link to comment
Share on other sites

εαν διαβασεις σε ενα απο τα αρθρα που εχουμε αναρτημενα,θα δεις οτι στον βιοτοπο της οι συγκεκριμενες χελωνες,εχουν λευκη χαλαζιακη αμμο.

εαν βαλεις ενα λεπτο υποστρωμα θα μπορεις να σιφωναρεις ευκολα.στην πορεια και εκτος απο κοπρανα θα αποβαλλει και φλυδες απο το καβουκι της οι οποιες δυσκολα θα απομακρυνονται απο υποστρωμα απο πετρες-χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Χμ...Επειδη ειμαι και πολυ αρχαριος θα ηθελα να σε ρωτησω Σιφοναρω????τι ακριβως εννοεις και εν τελει το κανουμε η οχι???

Link to comment
Share on other sites

Χμ...Επειδη ειμαι και πολυ αρχαριος θα ηθελα να σε ρωτησω Σιφοναρω????τι ακριβως εννοεις και εν τελει το κανουμε η οχι???

σιφωναρεις,σημαινει οτι οταν βγαζεις το βρωμικο νερο για αλλαγη,παραλληλα κανεις σκουπα βυθου αφαιρωντας ολες τις ακαθαρσιες.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ klaz αν και βλεπω μαλλον να καταλήγω στη λυση ενος εξωτερικου φιλτρου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ξανανοιγωντας το θεμα και παλι μετα απο πολυ καιρο....

Καλο για το υποστρωμα μας λοιπον θα ητανε ενα καλο εξωτερικο φιλτρο με την καταλληλη βιολογια και χαλαζιακη αμμος?

Και 2 φορες μες στον μηνα αλλαγη νερου γυρω στο 30% του νερου?

Επισης θα χρειαστει αγορα σκουπας βυθου?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...