Jump to content

Λάθη Σε Φυτεμένο Ενυδρείο


Recommended Posts

Στο ενυδρείο που έστησα έκανα πολλά λάθη όσο αναφορά τα φυτά και θέλω να μου πείτε πως μπορώ να τα διορθώσω.

Όταν κατάργησα το παλιό μου ενυδρείο (το είχα έναν χρόνο) και έστησα το καινούργιο ,του έβαλα τα χαλίκια του παλιού και έκανα την βλακεία και τα έπλυνα ,έτσι η ''λάσπη'' ενός χρόνου πήγε σχεδόν όλη χαμένη ,μετά έμαθα από εδώ ότι αυτή η λάπση ήταν ότι πρέπει για τα φυτά.Δεν έχω βάλει καθόλου υπόστρωμα ,ενώ τις ανούμπιες τις έχω φυτέψει μέσα στο χαλίκι ,ενώ εδώ διάβασα ότι τις ανούμπιες δεν τις φυτεύουν .Τα άλλα 2 φυτά πρέπει να είναι cryptocoryne και vallisneria .

Οι ανούμπιες μέχρι τώρα την παλεύουν τα άλλα 2 όμως αρχίζουν και ζορίζονται αφού κάποια φύλλα τους έχουν ήδη σαπίσει.

Το φως του ενυδρείου ανάβει 6-7 ώρες την ημέρα, η θερμοκρασία είναι στους 26 βαθμούς και το ph 7,6.

Τις ανούμπιες να τις αφήσω όπως είναι ή να τις ξεπατώσω; ,και αν τα άλλα 2 φυτά χρειάζονται υπόστρωμα μπορώ να το βάλω τώρα ή θα τα βοηθήσει κάποιο χαπάκι στην ρίζα τους ;

Για να είστε σίγουροι για το είδος των άλλων 2 φυτών σας ανεβάζω και μια φωτογραφία του ενυδρείου.

post-25331-0-14022300-1321553127_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα γράφεις. Τις ανουμπιες είναι προτιμότερο να τις βγάλεις και να τις δέσεις σε κάποιο σημείο και μετά από λίγο καιρό θα βγάλουν ρίζωμα και θα στηρίζονται από μόνες τους. Για τα υπόλοιπα φυτά που έχεις δεν χρειάζεται υπόστρωμα, απλά κανένα χαπάκι στις ρίζες που και που. :bigemo_harabe_net-64: Πάντως να ξέρεις οι κρυπτοκορίνες είναι μυστήρια φυτά. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

οτι σου εγραψε παραπανω ο φιλος,ισχυει.

εγω απλως να προσθεσω οτι το σχετικα χοντροκοκκο χαλικι που εχεις θα σε παιδεψει στο φυτεμα στην πορεια αν το πας για φουλ φυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Σωτηρη και ειδικα για τις κρυπτοκορινες!Πολυ μυστηρια φυτα, μπορει να ξεφυτεψεις και να τα φυτεψεις πιο διπλα και να χαλασουν.

Βαλε καμια ταμπλετα κοντα στη ριζα και θα παρουν τα πανω τους. Τι φωτισμο εχεις? Επεισης και το χαλικι σου δεν βοηθα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια φωτισμό έχω διπλή σειρά led.Τις κρυπτοκορίνες τις είχα στο προηγούμενο ενυδρείο και θυμάμαι ότι στην αρχή είχα βαρεθεί να πετάω σαπιμένα φύλλα μέχρι που προσαρμόστηκαν και γέμισε το ενυδρείο από αυτές ,θα γίνει το ίδιο και σε αυτό φαντάζομαι ,σωστά;

Έχω υγρό λίπασμα να μην το χρησιμοποιήσω ; μόνο χαπάκια ή και τα 2 ;

Όσο για το χαλίκι μου το είχαν πουλήσει ειδικό για φυτά ..............τι να πεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα φυτα (κρυπτοκορινες και βαλισνεριες) τρεφονται απο τις ριζες και οχι απο τα φυλλα, οπωτε βαλε ταμπλετες.

Τωρα για τον φωτισμο, δεν εχω δουλεψει ποτε λεντ και δεν ξερω τι δουλεια κανουν.

Για τις κρυπτοκορινες σωστα τα λες, ειναι μεχρι να παρουν τα πανω τους.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολύ.

Και κάτι άλλο ακόμα ,στο μέλλον θα βάλω και γαρίδες στο ενυδρείο ,θα έχουν πρόβλημα δηλητηρίασης με τα χαπάκια των φυτών;

Link to comment
Share on other sites

Τα χαπάκια θα τα βάζεις με μια τσιμπίδα καλά κάτω από τη ρίζα του φυτού και από λίγο πλάγια θέση και οχι πάνω πάνω.

Οι ανουμπιες παίρνουν οτι χρειάζονται απο το νερό μην ανυσηχείς γι αυτές. Είναι πολύ σκληρά φυτά. Το μεγαλύτερο προβλημά τους είναι οτι λόγω των πλατιών φύλλων τους εαν δεν είναι σε σκιερά σημεία πιάνουν άλγες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν κάνω καινούριο θέμα, απλώς γράφω εδώ γιατί εμπίπτει στην κατηγορία.

Ως αρχάριος ξεκίνησα και εγώ το φυτεμένο μου.

Διαβάζοντας τα άρθρα εδώ είδα ότι δεν πρέπει να έχεις άνθρακα στο φίλτρο σου αν έχεις φυτά.

Έτρεξα λοιπόν και τον έβγαλα !

Επαναφέρω το θέμα για να το δει και κανένας άλλος αρχάριος που ψάχνεται ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πως εξελήσεται αυτόν τον μήνα το ενυδρείο σου; Προσαρμόστηκαν όλα τα φυτά σου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...