Jump to content

Κατασκευη Diy 3D Background


Rythor

Recommended Posts

http://www.neotex.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=1

H ρητίνη λέγεται Epoxol Alimentary.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή δουλεία....να παίρνουμε και εμείς καμιά ιδέα!!

αν και δεν χρησιμοποίησε ο φίλος τελικά ρητίνη,

ρε παίδες για δώστε καμία πληροφορία που μπορούμε να βρούμε ρητίνη για ενυδρειακη χρήση δεν μπορώ να βρώ πουθενά!!!

αναφερεται και πιο πανω φιλε μου οτι ειναι κατι σαν πειραμα η πλάτη χωρις ρητινη..να δουμε αν αντεχει για καιρο το τσιμεντο χωρις ρητινη και αν ειναι επιβλαβες για τα ψαρια γιατι οπως ειχαμε πει και σε παραπανω σχολιο δεν βρηκαμε κατι τοσο "κακο" για το τσιμεντο ωστε να μην παρουμε το ρισκο..οποτε με το που στηθει το ενυδρειο(πρωτου μπουν οι κατοικοι) αρχιζουν και οι μετρησεις και τα τεστ..

ευχαριστουμε για τα λογια σου!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλεία!!!!!!!!!

Πολυ καλη δουλεια! Θα εχει ενδιαφέρον η συνέχεια!!!

πολυ ομορφο αποτελεσμα.μπραβο.

η αλγη θα κανει ολη την υπολυπη δουλεια μην ανυσηχειτε! σουπερ ειναι το backround!

Ωραία πρόοδος!

Μην αγοράζεις χαρτόνια,βάψε τον τοίχο μαύρο... :P

πολύ καλή δουλεία....να παίρνουμε και εμείς καμιά ιδέα!!

αν και δεν χρησιμοποίησε ο φίλος τελικά ρητίνη,

ρε παίδες για δώστε καμία πληροφορία που μπορούμε να βρούμε ρητίνη για ενυδρειακη χρήση δεν μπορώ να βρώ πουθενά!!!

Ευχαριστουμε παιδια για τα καλα σας λογια!! Η πλατη κολλήθηκε (αφου πλυθηκε)! Βγηκε λιγο μεγαλυτερη απο το τσιμεντο αλλα επεσε κοπτοραπτικη!χαχαχ Τωρα εχει γεμιζε-αδειαζε για να βγαλει και τα τελευταια υπολοιμματα της και μετα αρχιζουν τα test.. FotisGt ετοιμασε κρανος και βαριοπουλες! :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: Α! επισης τον τοιχο δεν το βαψαμε μαυρο γιατι θα εκανε τεραστια αντιθεση με τις φωσφορουχες ροζ πετρες και την μινιατουρα της Πατυ που πηρα..οποτε αρκεστήκαμε σε ενα μαυρο αυτοκολλητο απο πισω! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-75: :bigemo_harabe_net-75:

Αυριο, λογικα, θα σας εχω και φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Και η τελικη μορφη της πλατης!

IMG_2032.jpg

IMG_2049.jpg

στην γωνια που κανει η πλατη εχω αφησει ενα ανοιγμα για την εισαγωγη του πλαινου σαμπ, επισης κολληθηκε στην πλατη μαυρο αυτοκολλητο για καλυφθουν τα κενα..

IMG_2055.jpg

η πλατη σχεδον μια βδομαδα ξεπλενεται, στην αρχη μου εβγαζε μια θολουρα(η οποια καθόταν μεσα σε ενα μισαωρο) αλλα τις επομενες φορες λιγοστευε ολο και περισσοτερο και πλεον αν βγει κατι θα ειναι τυπου σκουπιδακι(απο την πιεση του νερου που πεφτει πανω της) και κατακαθεται απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως είναι από κοντά (είμαστε και μακρυά για να πεταχτώ),αλλά από τις φωτογραφίες δείχνει πολύ όμορφο και φυσικό αποτέλεσμα. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

άντε Alex τελείωνε με το πλύσιμο για να μπει αύριο σε κυκλοφορία

Link to comment
Share on other sites

παιδες αν εχετε σκοπο να βαλετε μικρα ψαρακια η γαριδες σε αυτο το πραγμα τα κενα πρεπει να κλεισουν γιατι δεν θα αργησουν να χοθουν απο πισω και αν σφηνοσουν εκει ισως να υπαρξει προβλημα

διαφορετικα το αφηνεται οπως εχει.. πολυ καλο αποτελεσμα μπραβο ανυπομονω να δω το τελικο στυσιμο

Έγινε επεξεργασία - marnieros
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως είναι από κοντά (είμαστε και μακρυά για να πεταχτώ),αλλά από τις φωτογραφίες δείχνει πολύ όμορφο και φυσικό αποτέλεσμα. :bigemo_harabe_net-64:

Σε ευχαριστω φιλε Σωτηρη και εννοειται αν σε βγαλει προς τα μερη μας ο δρομος σε περιμενουμε για καφεδαρα να μας πεις και συ την γνωμη σου απο κοντα!

άντε Alex τελείωνε με το πλύσιμο για να μπει αύριο σε κυκλοφορία

Σακαρε σημερα το απογευμα!αφου ξερεις... :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot:

παιδες αν εχετε σκοπο να βαλετε μικρα ψαρακια η γαριδες σε αυτο το πραγμα τα κενα πρεπει να κλεισουν γιατι δεν θα αργησουν να χοθουν απο πισω και αν σφηνοσουν εκει ισως να υπαρξει προβλημα

διαφορετικα το αφηνεται οπως εχει.. πολυ καλο αποτελεσμα μπραβο ανυπομονω να δω το τελικο στυσιμο

Φιλε marniero θα μπουν στις τρυπες ταπες με ανοιγματα επανω και επισης το ενυδρειο το προορίζω για κιχλιδες οποτε παλι δεν νομιζω να εχω θεμα..Λογικα μεσα στις επομενες μερες θα εχω και φωτο απο το τελικο στησιμο!

Link to comment
Share on other sites

αντε να δουμε φωτο με γεματο νερο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ενυδρειο στρωνει ακομη και επισης λειπουν και τα φυτα (βαλισινεριες για αρχη λεμε να βαλουμε)

ΥΓ

Στις φωτο γεματο ειναι! :P :P

Έγινε επεξεργασία - Rythor
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

δεν το βγαζει το λινκ.... ξαναβαλτο

Link to comment
Share on other sites

δεν το βγαζει το λινκ.... ξαναβαλτο

Σάκη για δοκίμασε τώρα ελπίζω να δουλεύει.. link

Έγινε επεξεργασία - Rythor
Link to comment
Share on other sites

Είσαι καλλιτέχνης..το 'χεις !

Link to comment
Share on other sites

Είσαι καλλιτέχνης..το 'χεις !

Ευχαριστω! ειναι να μην σε τρωει..αυτο το ολο θελω να φτιαξω κατι αλλα δεν ξερω τι.. χεχε :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αγορινα μου θα φτιαξω ενα bg για εναν φιλο και η ιδεα σου με τα κομματια μου αρεσε παρα πολυ...κατι τετιο θα κανουμε.. ξαναθυμησε μου.. το υλικο που το καληψες ειναι απλο τσιμεντο γκρι με λιγο οχρα? το εκανες πιχτο? απο επανω εβαλες τελικα την ρητηνη? ξεφλουδισε καθολου??? χαχαχα σε επριξα στης ερωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

αγορινα μου θα φτιαξω ενα bg για εναν φιλο και η ιδεα σου με τα κομματια μου αρεσε παρα πολυ...κατι τετιο θα κανουμε.. ξαναθυμησε μου.. το υλικο που το καληψες ειναι απλο τσιμεντο γκρι με λιγο οχρα? το εκανες πιχτο? απο επανω εβαλες τελικα την ρητηνη? ξεφλουδισε καθολου??? χαχαχα σε επριξα στης ερωτησεις!

Ελα ρε Σακαρε! Αντε με το καλο για να δουμε κανα καινουριο σχεδιο σε πλατη! :bigemo_harabe_net-117:

Λοιπον ναι ειναι απλο τσιμεντο με τσιμεντοχρωμα σε σκονη( εχει να διαλεξεις αναμεσα σε μαυρο,κοκκινο,καφε και ωχρα)!το νου σου ομως στην ποσοτητα που θα βαλεις στο μειγμα, γιατι ειναι πολυ δυνατο το χρωμα!

Το πρωτο χερι το ειχα κανει αραιο πολυ για να λειτουργήσει σαν "ασταρι" και να μπορεσει να κρατηθει το επομενο πιο πιχτο χερι! γενικα το περασα κοντα στα 4 με 5 χερια,πιχτα αλλα ρευστα,

το νου σου ομως να μην το παρακανεις και χασεις ολες τις λεπτομερειες απο την πλατη!

επισης η πλατη θα δειξει πολυ αν παιξεις με διαφορετικους τονους στο ιδιο χρωμα, δηλαδη στα μερη που πεφτει το φως, απο την λαμπα του ενυδρειου, να ειναι πιο ανοιχτα και στις σκιες πιο σκουρα! Ετσι θα φανει πιο αληθοφανες το αποτελεσμα μεχρι να πιασει η αλγη και δεσει ολο το αποτελεσμα!

Ενα αλλο βασικο τρικακι ειναι οταν θα κοψεις και θα δωσεις σχημα στο φελιζολ να μην χρησημοποιησεις τριπανι-ντρεμελ γιατι το μονο που θα καταφερεις ειναι να γεμισεις το τοπο τριμματα και να φαινεται ψευτικη η πλατη..το μονο που θα χρειαστεις ειναι ενα πυρωμενο μαχαιρι σε φλογιστρο-μεγαλη ευκολια-!! -ΒΑΣΙΚΟ πριν αρχισεις με το τσιμεντο να φλογισεις την πλατη για να γινει σκληρη λιγο,αλλα και εδω προσοχη να μην κανεις καψιματα-κρατηρες!

Τελικα δεν εβαλα ρητινη και ουτε χρειάστηκε η πλατη ειναι μεσα στο ενυδρειο 1 χρονο και 3 μηνες σχεδον και ειναι αθικτη!

Εγω εκανα καλο πλυσιμο (τρια 24ωρα "γεμιζοαδειασματα" στο ενυδρειο), εβαλα τον πρωτο καιρο ενεργο ανθρακα καλου-κακου και μετρησεις για να δω αν επιρεαζεται τιποτα μεσα( μονο το ph ανεβηκε μεχρι 8,5-9 και εμεινε σταθερο κοντα στο 8-λογω δικτυου κιολας-)

Αντε με το καλο περιμενω να δω φωτογραφιες σας!!!! :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

εισαι τυχερος που δεν κερδισα στον διαγωνισμο για να σε βαλω να κανεις bg 2.50 χ 1 ..... χαχαχχαχαα πολυ δουλεια!!! βαλε με το μυαλο σου τωρα τι θα φτιαξω..... σκευτικα να χρησιμοποιησω μπλε φελιζολ τυπου down για να μπορει να κοληθει ευκολα μετα πισω στην πλατη..στο δικο μου ειχα βαλει απλο ασπρο φελιζολ και δεν μπορουσε να κρατηθει απο την ανωση... κοβοταν εκει που ειχα βαλει σιλικονη.. με το μπλε δεν πιστευω να εχω θεμα... σκευτικα να αναμηξω και κολλα πλακιδιων μεσα για να γινει πιο κολοδες το μειγμα... μαλλον στο τελος θα βαλω εποξολ αλιμενταρι για να ειμαι 100% συγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...