Jump to content

Tan Rimless Reef


TAN

Recommended Posts

Φίλε Θανάση μην στεναχωριέσαι όλα θα γίνουν όπως πριν και καλύτερα ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Θανάση βίωσα κάτι ανάλογο πρίν 2 χρόνια καθώς έλειψα 10 μέρες και άφησα λάθος άτομο να γεμίζει απλά το νερό της αναπλήρωσης κάτι που δεν έκανε ποτέ...

Αφού έχεις αξιόλογα άτομα και χομπίστες να σε βοηθήσουν με την ανοικοδόμηση είμαι σίγουρος οτι θα ξεπεράσεις το σόκ σύντομα και θα επανέλθεις πιο δυνατός.

Είναι το 2ο περιστατικό φέτος που διαβάζω στο χώρο και με λειπεί το γενονός οτι χάθηκαν τόσα ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ την απογοήτευση και την τσαντίλα μετά απο κάτι τέτοιο.... Κουράγιο φίλε θανάση και θα κάνεις καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φίλε.

Δυστυχώς πάντα στις διακοπές συμβαίνουν οι απώλειες και οι αναποδιές.

Κάθε φορά γινόμαστε και σοφότεροι.

Απο κοράλια/φραγκάκια ότι χρειαστείς, μας λές όταν είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε θαναση...5 βηματα ειμαστε ρε φιλε,γιατι δεν μου ειπες να πηγαινω εγω Ρε συ

Μονο για να βλεπω τον αχιλλεα θα πηγαινα καθε μερα.

Για τα κοραλια μην ανησυχεις ειμαι σιγουρος οτι θα ξανατιγκαρεις συντομα!

Τωρα για τον αχιλλεα μην ανησυχεις,αργα η γρηγορα θα ξαναβαλεις.

Τελικα τι εγινε;διακοπη;επεσε καμια ασφαλεια;

Link to comment
Share on other sites

θαναση γυριζοντας πισω σημερα και εγω απο τις διακοπες ειλικρινα εχω παθει σοκ με αυτο που διαβασα!φανταζομαι πως θα εισαι μετα απο κατι τετοιο και ειναι λογικο.σου ευχομαι και εγω με την σειρα μου κουραγιο να ειναι το τελευταιο και καλο ξεκινημα για κατι ακομα ποιο καλο!!και εννοειται οτιδηποτε χρειαστεις θα εχεις και την δικη μου βοηθεια οπως και πολλων παιδιων απο εδω!!

Link to comment
Share on other sites

Kριμα Θαναση,αμαρτια....Παλι καλα που σωθηκε στον χαμο κατι.Τι σε προδωσε και προηλθε η ζημια;

Λιγο υπομονη και κουραγιο,συντομα θα το χαιρεσαι παλι.

:)

Link to comment
Share on other sites

κριμα ,κριμα ..... οταν φτιαχνεις κατι υπεροχο με κοπο κ χανονται οι κοποι σου ετσι ειναι ........ :( ....

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις αδελφε ειμαστε ολοι εδω για σενα και θα φτιαξουμε καλυτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

ατυχια ρε φιλε....

μη το βαζεις κατω θα το ξανακανεις ακομα καλυτερο!

Υπομονη ρε φιλαρακι

οτι χρειαστεις απο κοραλια εδω ειμαι παλικαρι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Οι μήνες πέρασαν και όλα όσα συνέβηκαν το καλοκαίρι είναι απλά μια κακιά ανάμνηση....

Δεν μπορούσα να φανταστώ το πόσο δύσκολο ήταν-ειναι να φέρεις σε βιώσιμα επίπεδα ενα ενυδρείο που έχασε το 70-80% τις ζωης που φιλοξενούσε σε λίγες μέρες.Όλη η βιβλιογραφία με τα τυχόν προβλήματα που μπορούμε να βιώσουμε κατα την κράτηση ενος θαλασσινού ενυδρείου υφάλου εμφανίστηκε εν συντομία μπροστά μου,όλον τον λογιών οι αλγες κάνανε παρέλαση οπως ακόμα κυανοβακτηρια,δυνοβλαγητες και άλλα πολλά άλλα είχε ο θεός.

Το ενυδρείο στέκει ξανά στα πόδια του και το στοίχημα για εμένα ήταν να περάσω απο τις συμπληγάδες τον προβλημάτων αλλα και να διορθωθούν κάποιες ατέλειες σε aquascape και setup και αν είναι δυνατόν να γίνει ανωτέρω απο το προηγούμενο.

Οι αναβαθμίσεις που έγιναν σε setup έχουν να κάνουν με την προσθήκη ακόμα μιας mp40 (2 στο σύνολο τώρα),την αγορά του ati powercone 200is την αντικατάσταση της δοσομετρικης της iks με αυτήν τις GHL και την αλλαγή λαμπών στο Ati powermodul παίζοντας ποια 50-50 blue plus και coral plus.

Τώρα λοιπόν είμαστε κάπως έτσι...

post-3-0-44025900-1359497583_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ημουνα τοσο σιγουρος που στο ειχα πει και τοτε οτι το συστημα θα επανερθει ,να χαιρεσε τον υπεροχο υφαλο σου και να θυμασαι οτι η γνωση μαθαινετε αλλα χωρις την εμπειρια που εσυ εχεις δεν θα εφτανε για την επιστροφη,πολλα μπραβο φιλε και μακρια απο γρουσουζιες.... :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

φτου φτου σκορδα.

και ξανα προς τη δοξα τραβα,θαναση.

ευχομαι τα καλυτερα φιλε.

ΥΓ.ερωτηση.γιατι αλλαξες το ατι 200 που ηδη ειχες με το νεο...?η διαφορα εκτος απο το ψηφιακο ειχε ν α κανει και με την φτερωτη?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Είδες...αισιοδοξία και προσπάθεια. Όλα θα πάνε καλά. Καλή συνέχεια.....

Link to comment
Share on other sites


Αν δεν πάει καλά που θα πάει θέλει δεν θέλει!! ρίξε ένα warning και
άμα δεν στρώσει απείλησε το με ban…. :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Οι μήνες πέρασαν και όλα όσα συνέβηκαν το καλοκαίρι είναι απλά μια κακιά ανάμνηση....

Δεν μπορούσα να φανταστώ το πόσο δύσκολο ήταν-ειναι να φέρεις σε βιώσιμα επίπεδα ενα ενυδρείο που έχασε το 70-80% τις ζωης που φιλοξενούσε σε λίγες μέρες.Όλη η βιβλιογραφία με τα τυχόν προβλήματα που μπορούμε να βιώσουμε κατα την κράτηση ενος θαλασσινού ενυδρείου υφάλου εμφανίστηκε εν συντομία μπροστά μου,όλον τον λογιών οι αλγες κάνανε παρέλαση οπως ακόμα κυανοβακτηρια,δυνοβλαγητες και άλλα πολλά άλλα είχε ο θεός.

Το ενυδρείο στέκει ξανά στα πόδια του και το στοίχημα για εμένα ήταν να περάσω απο τις συμπληγάδες τον προβλημάτων αλλα και να διορθωθούν κάποιες ατέλειες σε aquascape και setup και αν είναι δυνατόν να γίνει ανωτέρω απο το προηγούμενο.

Οι αναβαθμίσεις που έγιναν σε setup έχουν να κάνουν με την προσθήκη ακόμα μιας mp40 (2 στο σύνολο τώρα),την αγορά του ati powercone 200is την αντικατάσταση της δοσομετρικης της iks με αυτήν τις GHL και την αλλαγή λαμπών στο Ati powermodul παίζοντας ποια 50-50 blue plus και coral plus.

Τώρα λοιπόν είμαστε κάπως έτσι...

attachicon.gifIMG_0420.JPG

καλημερα και πολλα μπραβο για την επανοδο του ενυδρειου σε τοσο καλο επιπεδο.

επειδη ο συνδυασμος σε λαμπες ειναι αυτος που σκεφτομαι να κανω σε 4x54(2 blueplus/2 coralplus) θελω να ρωτησω αν εισαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ενα ενυδρειο αφεντικου! Μπραβο! Και πιστευω οτι καθε ενυδρειο που σεβεται τον εαυτο του πρεπει να περασει ενα πατατρακ και να ανακαμψει δριμυτερο! Βλ. Bababrilios, Εσυ.....ΕΓΩ!? χαχαχαχα! πανεμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Θαναση ειμουν σιγουρος πως μονο εσυ θα παρουσιαζες ενα τοσο ομορφο ενυδρειο μετα απο τετοια κατατροφη!

Σου ευχομαι μονο τα καλυτερα απο εδω και στο εξης!ΑΛΛΑ...τοσες αναβαθμισεις εκανες στο εξοπλισμο το ποιο σημαντικο ξεχασες

αλλα δεν πειραζει στο κανω δωρο εγω,εσυ απλα διαλεξε.....post-43593-0-35991800-1359545268_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...