Jump to content

Ερωτήσεις Αρχάριου Με Platy


VanAuberjim

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα. Μόλις έστησα το πρώτο μου προσωπικό ενυδρείο (πριν από 4-5 ημέρες), είναι ένα 48άλιτρο με φίλτρο, θερμοστάτη και φως.

Έχω βάλει μέσα χαλίκι hobby aqualit, ένα ξύλο από μαγαζί με ενυδρεία (το ξέπλυνα για 24 ώρες με αλλαγές νερού), έβαλα Tetra Aquasafe αντιχλώριο, βακτήρια Aquavital Nitrigon 1 + 2, 3 φυτά που μοιάζουν με Cryptocoryne crispatula var. balansae, Anubia με ένα λευκό άνθος σαν κρίνο, και το τρίτο επιπλέει, δεν έχει ρίζες και μοιάζει με Ceratophyllum demersum 'Foxtail'. Στο φίλτρο που είναι έξω, πάνω στο καπάκι, παίρνει νερό από μέσα και το πετάει στην δεξαμενή επάνω, έβαλα πέτρα φίλτρου και από πάνω "υαλοβάμβακα" φίλτρου. Τώρα την 5η ημέρα έβαλα για αρχή 2 αρσενικά πλάτυ.

Έχω μερικές απορίες σχετικά με τα πλάτυ και το ενυδρείο μου:

1. Διάβασα στο προφίλ ότι "Πρέπει να αποφεύγεται η χρήση υλικών που μειώνουν το PH στο ενυδρείο, όπως ξύλα και ξερά φύλλα." Εγώ όμως έχω το ξύλο μέσα. Υπάρχει κάτι που να ρίξω στο ενυδρείο και να ανεβάζει το PH αντίστοιχα ώστε να εξισώσω την διαφορά;

2. Για φαγητό, έχω πάρει τροφή που βυθίζεται γιατί νομίζω πως είχα διαβάσει ότι είναι καλύτερη. Τα πλάτυ τρελλαίνονται για την τροφή που τους ρίχνω, την τρώνε μέσα σε 2-3 λεπτά. Η δεύτερη απορία είναι κάθε πότε θα τα ταίζω; Μια φορά την ημέρα; Πως ξέρω αν πρέπει να ρίξω κι άλλο φαγητό; Αφού τρώνε μέσα σε 2 λεπτά μήπως πρέπει να ρίξω κι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Πριν συζητήσουμε για τα υπόλοιπα,το φίλτρο σου είναι στρωμένο;Έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γεια χαρα.

Ελαχιστη τροφη μιας και νομιζω οτι το ενυδρειο ειναι αστρωτο δηλαδη δεν εχουν αναπτυχθει τα<καλα>βακτηριδια.

Σε 2-3 μερες θα εχεις αμμωνια γι αυτο προσοχη.

Λιγη τροφη μεχρι να εχεις αρκετα <καλα> βακτηριδια(περιπου σ ενα μηνα).

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου δεν νομίζω να πρόλαβε να στρωθεί μέσα σε 5 ημέρες, υποθέτω πως δεν είναι στρωμένο. Παρόλα αυτά επειδή έχω βάλει τα 2 φακελάκια βακτήρια που μου πρότεινε ο πωλητής και μου είπε πως από την εμπειρία του με τους πελάτες του είναι πολύ καλό, καλύτερο από τα βακτήρια σε υγρή μορφή, επίσης υποθέτω πως έχω ήδη αποκτήσει μια βασική βιολογία στο νερό.

Μετρήσεις δεν έχω κάνει γιατί μου φάνηκε ακριβό το σετ μετρήσεων :ph34r:

Τώρα που θεωρητικά θα έχω αυξημένη αμμωνία, να κάνω συχνές αλλαγές νερού; Η να αφήσω το νερό ίδιο για αρκετό καιρό για να στρώσει πιο γρήγορα η βιολογία του; Υπάρχει κάποιο σκεύασμα για να ρίχνω την αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

Αφου ο πωλητης (που πουλαει)ψαρια σου ειπε οτι εχεις βασικη βιολογια τι να σου πουμε εμεις?

Αν ειναι ετσι ουτε αμμωνια θα εχεις ουτε τιποτα.

Ειναι ετσι ομως?

Σου εγραψα για να εχεις επαρκη αριθμο βακτηριδιων(αποικιες) θελει περιπου ενα μηνα (κυκλος Αζωτου).

Μαθε πρωτα για τον κυκλο του Αζωτου και την λυση θα την βρεις μονο σου!!

Εκει θα βρεις και για την αλλαγη νερου.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για τον κύκλο του αζώτου (σε άλλα site μιας και δεν βρήκα τίποτα στην αναζήτηση του aquazone.gr). Έχουμε λοιπόν και λέμε, βρήκα αυτά:

"Οι αλλαγές νερού σε καθημερινή βάση είναι ο καλύτερος τρόπος για την επίλυση των προβλημάτων της αμμωνίας, καθώς και η προσθήκη Ζεολίτη στο φίλτρο.

...

Η αμμωνία και τα νιτρώδη θα φτάσουν το υψηλότερο σημείο τους μέσα στις πρώτες 4 με 6 εβδομάδες από την έναρξη ενός νέου φίλτρου και συχνά θα το ακούσετε να το λένε και ως σύνδρομο νέου ενυδρείου. Για να πούμε ότι το φίλτρο μας έχει στρώσει θα πρέπει η αμμωνία και τα νιτρώδη να βρίσκονται σε μη μετρήσιμη συγκέντρωση στο ενυδρείο μας, χωρίς τη δικιά μας παρέμβαση (αλλαγές νερού ή προσθήκη Ζεολίτη)."

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή σύμφωνα με το άρθρο του κύκλου αζώτου, θα πρέπει για 4 - 6 εβδομάδες να αλλάζω καθημερινά το νερό, μετά να το αφήσω χωρίς αλλαγές για να μετρήσω αν διατηρείται η αμμωνία μηδενική.

Μήπως όμως αν αλλάζω νερό καθημερινά, δεν θα επιτρέψω την ανάπτυξη βακτηριδίων στο ενυδρείο μου; Όλοι λένε ότι είναι πολύ νωρίς για αλλαγές νερού.

Σχετικά με τον Ζεολίτη, διάβασα ότι χαμηλώνει το pH, όπως και το ξύλο, κάτι που "πρέπει να αποφεύγεται η χρήση υλικών που μειώνουν το pH σε ενυδρεία με platy" σύμφωνα με τα προφίλ ψαριών του φορουμ.

Τι κάνω λοιπόν; Αλλάζω νερό καθημερινά ή βάζω ζεολίτη; Ποιά από τις δυο λύσεις είναι λιγότερο επιβλαβής;

(όπως βλέπεις ψάχνω, απλώς από το πολύ ψάξιμο μπερδεύομαι).

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΓΗ τροφη μεχρι να γινει ο κυκλος χωρις αλλαγη νερου.

Ψαχνε να μαθαινεις και οτι απορια εχεις το Φορουμ ειναι εδω.

Διαβασμα,υπομονη και ολα θα πανε καλα.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

ΥΓ.

Φως στις αρχες 5-6 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να προμηθευτείς υγείες μπόλι από κάποιον συγχομπίστα ώστε να μην ταλαιπωρήσεις τα ψάρια σου.

http://www.aquazone....showtopic=43686

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δεν ήξερα για το μπόλι, αλλά θα το φοβόμουν εξαιτίας των ασθενειών όπως λέει και στο άρθρο.

Ευχαριστώ και τον Πέτρο για τις πληροφορίες, θα το αφήσω και αυτή την εβδομάδα χωρίς αλλαγή και με 5-6 ώρες φωτισμό και μετά θα κάνω τεστ για να δω που βρίσκομαι.

Link to comment
Share on other sites

Από τεστ μιας χρήσης σε χαρτί: pH 6.8, NO2 σχεδόν μηδενικό, ΝΟ3 σχεδόν μηδενικό, GH σχετικά αυξημένο (δεν θυμάμαι τιμή, αλλά ήταν στην μέση του εύρους των μετρήσεων), Cl μηδενικό.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν για το στρώσιμο σε απασχολούν: ΝΗ3/ΝΗ4 , ΝΟ2 , ΝΟ3

Ρίξε μια ματιά σε αυτό τον πίνακα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

Όπως καταλαβαίνεις είσαι στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ μιας χρησης δεν ειναι οτι το καλυτερο.

Πιο καλα ειναι σε σταγονες και μαλιστα της API.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, πιθανόν να πάρω υγρά τεστ κάποια στιγμή. Προς το παρόν ένα δωρεάν τεστ είχα και ήταν σε στικ.

Link to comment
Share on other sites

10η ημέρα.

NO3: 10

NO2: 1

GH: 15

KH: 13

pH: 7.8

αμμωνία: περίπου 0.04

Οι συνθήκες είναι ευνοϊκές για Platy εκτός ίσως από την αμμωνία. Είναι πολύ ανεβασμένο το επίπεδο ή είναι οκ; Στους πίνακες βλέπω τα στάδια και ότι την 1η βδομάδα θα φτάσει στο μέγιστο επίπεδο και μετά θα αρχίσει να πέφτει, αλλά πουθενά δεν αναφέρει τιμές.

Το άλλο που δεν βρήκα είναι πληροφορίες για ανθρακική σκληρότητα σε σχέση με τα ψάρια. Βρήκα μόνο ότι όσο μεγαλύτερο το kH τόσο πιο σταθερό είναι το pH στο ενυδρείο μου, και επίσης ότι μπορούμε να ρίξουμε το kH βράζοντας το νερό. Κατά τ' άλλα υπάρχει κάποια προτεινόμενη τιμή σε kH;

Επίσης, αν βάλω σε αυτές τις συνθήκες Νεον Τέτρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37877&st=0&p=335942entry335942 θα ψοφήσουν λόγο σκληρότητας και λόγω pH;

Link to comment
Share on other sites

Νο2 και ΝΗ4 πρέπει να έχεις 0. Τοτε είναι ασφαλές το ενυδρείο σου για ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές δε μπορούν να αναφερθούν γιατί είναι διαφορετικές σε κάθε περίπτωση.

Το πότε ολοκληρώνεται το κάθε στάδιο θα το καταλάβεις ύστερα από συχνές μετρήσεις.

Οι συνθήκες του νερού σου δεν είναι κατάλληλες για tetra.

Οι σκληρότητες σου είναι μια χαρά για ζωοτόκα. Άσε το ενυδρείο να στρώσει και μην πειράζεις τίποτα προς το παρόν.

Οποιαδήποτε αλλαγή σε συνθήκες πρέπει να γίνεται σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...