Jump to content

Ερώτηση!!!!!


Recommended Posts

Καταρχήν καλησπέρα...

Να ρωτήσω κάτι....

Το ενυδρείο μου τρέχει δύο μήνες τώρα και ολα πάνε καλά.. Στην εβδομαδιαία συντήρηση που του κάνω του βάζω και 25 ml βακτήρια της special blend.. Σήμερα μόλις τα πρόσθεσα είδα τα ψαράκια μου και δυσανασχέτησαν λίγο... Το μπουκαλάκι είναι προς το τέλος και βγήκε ένα αρκετά πηχτό μείγμα.... Έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον.. Έγινε κακό στο ενυδρείο;;;; Πρέπει μήπως να μειώσω λίγο την δοσολογία αφού το ενυδρείο έχει στρώσει;;; Πρέπει να κάνω μετρήσεις;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Πριν τη προσθήκη του σκευάσματος φρόντιζες πάντα να κουνάς καλά το μπουκαλάκι ? Υπάρχει η πιθανότητα απλά να έχει κατακαθήσει κάπιο υλικό.

Δεδομένου ότι τι ενυδρείο έχει στρώσει δεν χρειάζεσαι βακτηρίδια. Ίσως μόνο την επόμενη φορά που θα κάνεις συντήρηση στο φίλτρο (π.χ. πλύσιμο ή αλλαγή μέρους του βιολογικού υλικού).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή προτείνεις να το σταματήσω τελείως ε;;;; Οκ!!! Ναι πιθανόν κάτι τέτοιο να έχει γίνει απλά δεν ήξερα κατά πόσο μπορεί να επιβαρύνω το περιβάλλον του ενυδρείου... Οκ λοιπόν... Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το προϊον που χρησιμοποιείς;

http://www.microbelift.com/products/home-aquarium/bacterial-products/special-blend/

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...