Jump to content

Βοήθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα ,

Είμαι αρχαριος, οπότε θα χρειαστώ την βοήθεια σας, αγόρασα ένα ενυδρείο 80 ltr το έστρωσα με χαλίκι, έβαλα φίλτρο εσωτερικό (HL-bt700),θερμόμετρο, τρία φυτά anubia,echinodorus,cryptocoryne, θερμοστάτη, ξύλο διακοσμητικό και δέκα μέρες τώρα ρίχνω της σειράς sera βακτηρια. Πότε πιστεύεται:

να βάλω ψαρια, ποσά και ποια;

Τι διάστημα χρειαζεται το ξύλο για να μείνει στον πάτο του ενυδρειου μέχρι στιγμής επιπλέει και το έχω στερεωσει με κάτι βαρύ;

Τι άλλο θα έπρεπε να κάνω η να προμηθευτώ που μου διαφεύγει ;

Το φίλτρο πρέπει να ακούγεται ;

Ο θερμοστατης θα πρέπει να είναι σε λειτουργία αν και δεν έχει ψαρια;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

δέκα μέρες τώρα ρίχνω της σειράς sera βακτηρια

Ρίξε και τροφή, αλλιώς τα βακτήρια που ρίχνεις θα "πεθάνουν της πείνας" κυριολεκτικά.

Όπως όλοι οι οργανισμοί έτσι και τα βακτήρια πρέπει να φάνε κάτι. Αν δεν τους ρίξεις λίγη τροφούλα, θα πεθάνουν...

Ο θερμοστατης θα πρέπει να είναι σε λειτουργία αν και δεν έχει ψαρια;

Ναι, πρέπει για τα φυτά σου και τα βακτήρια. Όσο πιο μεγάλη η θερμοκρασία και το οξυγόνο στο ενυδρείο, τόσο πιο πολύ αναπαράγονται τα βακτήρια. (Μην πιάσουμε τα άκρα όμως...)

Link to comment
Share on other sites

διαβασε στο φορουμ για το στρωσιμο του ενυδρειου.πρωτα πρεπει να κανεις μετρησεις nh3/nh4,no2,no3 και ph.τα οποια ειναι τα βασικα που πρεπει να εχεις.τι υλικο εβαλες στο φιλτρο σου;το ξυλο θα σου παρει καιρο αλλα θα βουλιαξει.εμενα μου πηρε 1 μηνα για να βουλιαξει.αυτο δεν ειναι το βασικοτερο.το βασικο ειναι να στρωσεις σωστα το ενυδρειο σου για να βαλεις μεσα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...