Jump to content

Βιταμινες


vasilios

Recommended Posts

Μιλας για βιταμινες ? Η για ιχνοστοιχεια ?

Εαν λες για βιταμινες μπορεις να παρεις Fistamin και να εμποτισεις τις τροφες σου με αυτη και μετα να ταισεις .

Εαν λες για ιχνοστοιχεια υπαρχουν αρκετα προιοντα ( πχ , microbelift , kent και αλλες εταιρειες ) .

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ της Microbelift, το Vitamins & Aminos για Δίσκους.

Δοσολογία βάζω το 1/4 που προτείνει κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

MINERAL SALT

Περιεχει πανω απο 60 μεταλλα και ιχνοστοιχεια.

Εαν ΒΑΖΕΙΣ νερο μονο Α/Ο μπορεις να βαζεις σε καθε αλλαγη νερου προλαμβανοντας την αβιταμινωση.

Προπαντος εαν εχεις μικρα.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Η σημαντικοτερη πηγη βιταμινων ειναι η ιδια η διατροφη του ψαριου.Καλης ποιοτητας και πλουσια διατροφη ειναι το κλειδι.

Απο εκει και περα μπορεις να ''μουλιαζεις'' την τροφη σε βιταμινες για επιπλεον ενισχυση.Σκευασματα στο εμποριο γενικα υπαρχουν αφθονες.Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει της ΚΕΝΤ και SERA.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική πολυβιταμίνη είναι και η Atvitol της JBL και μάλιστα σε φιαλίδιο 50ml.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα με το Δημήτρη,

Kαλής ποιότητας τροφής και αν θες κατι παραπάνω μουλιάζεις την τροφή με βιταμίνες που κυκλοφορουν αφθονες στο εμπόριο.

(Εγώ χρησημοποιω της sera και της Microbelift)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ ότι φροντίζουμε να αγοράζουμε τις τροφές σε τέτοιες ποσότητες ώστε να μην λήγουν, για να μην ταϊζουμε τα ψάρια μας άχυρο. Επίσης, προσέχουμε πως τις αποθηκεύουμε ώστε να μην αλοιώνονται και ποτέ δεν τις αφήνουμε στο καπάκι του ενυδρείου, πάνω από τις λάμπες, γιατί αλοιώνονται και μειώνεται η διάρκεια ζωής τους.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σώστα Κώστα,

και καλό είναι μέσα στο 6μηνο απο την στιγμή που ανοίγουμε μια τροφή να την έχουμε καταναλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τόπος αξασφάλισης της ποιότητας ή προστασίας απο αλλοίωση μιας τροφής? Έχω ακούσει για διατήρηση στο ψυγείο αλλά με προβληματίζει η υγρασία. Αν αυτό ληθεί, το ψυγείο είναι λύση?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τόπος αξασφάλισης της ποιότητας ή προστασίας απο αλλοίωση μιας τροφής? Έχω ακούσει για διατήρηση στο ψυγείο αλλά με προβληματίζει η υγρασία. Αν αυτό ληθεί, το ψυγείο είναι λύση?

Μπορεις να προστατεψεις την τροφη,διατηρωντας την μακρυα απο πηγες θερμοκρασιας.Επισης στο ανοιγμα μιας τροφης,περα απο τοκαπακι,υπαρχει αλλη μια ''ζελατινη''.Προσωπικα δεν την βγαζω τελειως κατα το ανοιγμα,ωστε να σκεπαζει με το καπακι την τροφη ξανα.Οπως προαναφερθηκε καλο ειναι να παιρνουμε ποσοτητες,που θα καταναλωθουν σε ευλογο διαστημα.

Για ξηρες τροφες στο ψυγειο,δεν γνωριζω κατι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να προστατεψεις την τροφη,διατηρωντας την μακρυα απο πηγες θερμοκρασιας.Επισης στο ανοιγμα μιας τροφης,περα απο τοκαπακι,υπαρχει αλλη μια ''ζελατινη''.Προσωπικα δεν την βγαζω τελειως κατα το ανοιγμα,ωστε να σκεπαζει με το καπακι την τροφη ξανα.Οπως προαναφερθηκε καλο ειναι να παιρνουμε ποσοτητες,που θα καταναλωθουν σε ευλογο διαστημα.

Για ξηρες τροφες στο ψυγειο,δεν γνωριζω κατι.

:)

Έτσι κάνω και γω. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Οι ξηρες τροφες διατηρουνται σε θερμοκρασια περιβαλλοντος δωματιου.Οχι σε ψυγειο.Οι τροφες που χρειαζονται ψυγειο το αναφερουν στη συσκευασια τους.

Αυτο που πρεπει να προσεχτει οπως ειπε και ο Δημητριος,ειναι να μην τις τοποθετουμε σε μερη που ειναι κοντα σε πηγες παραγωγης θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι ξηρες τροφες διατηρουνται σε θερμοκρασια περιβαλλοντος δωματιου.Οχι σε ψυγειο.Οι τροφες που χρειαζονται ψυγειο το αναφερουν στη συσκευασια τους.

Αυτο που πρεπει να προσεχτει οπως ειπε και ο Δημητριος,ειναι να μην τις τοποθετουμε σε μερη που ειναι κοντα σε πηγες παραγωγης θερμοκρασιας.

συμφωνω απολυτα! ;)

βιταμινες εγω δινω της sera fishtamin 3 φορες το μηνα μουλιαζοντας τροφη, επισης discus trace seachem το ιδιο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...