Jump to content

Φυτεμενο Αποριες


savvasem

Recommended Posts

καλησπέρα!!!όταν έφτιαξα το ενυδρείο δεν είχα βάλει υπόστρωμα γιατί δεν γνώριζα..έβαλα τύρφη πριν την άμο.τι μπορώ να κάνω τώρα??ταμπλέτες???είναι καλές??και κάτι ακόμα.έχω περίπου 20,30 γαρίδες που γεννουν ασταμάτητα αλλά βλέπω αραιά και που κάποιες ψόφιες,έχετε ιδέα απο τι μπορεί να πεθαίνουν???post-47817-0-34649100-1321971443_thumb.jpgpost-47817-0-35850400-1321971579_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για τους θανατους των γαριδων,ολα ειναι πιθανα.τι λενε οι μετρησεις σου?

απο εκει και μετα 1-2 ταμπλεττες συνολικα ανα 5μηνο κακο δεν θα κανουν.τα φυτα σου δεν ειναι δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ηδη τα πιο ανθεκτικα φυτα μεσα.απλως μπορεις να προσθεσεις παραλλαγες τους στα ηδη υπαρχωντα ειδη.πχ διαφορετικα ειδη κρυπτοκορινας.

παντως δεν τα βλεπω και σε πολυ καλη κατασταση ορισμενα απο αυτα...τι φωτισμο εχεις,καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και ποσο στα συνολικα σου λιτρα,και τι λιπασμα βαζεις?

Link to comment
Share on other sites

αλλαγές κάνω κάθε εβδομάδα 20 λίτρα.και βάζω απιονισμένο.είναι 110 λίτρα.φως tl-d phillips 18w και λίπασμα seachem το flourish.τι άλλο μπορώ να κάνω φίλε μου για να τονώσω τα φυτά μου?

Link to comment
Share on other sites

2 παρατηρησεις εχω να κανω!Πολυ λιγος φωτισμος, ριχνεις μονο απιονισμενο η και νερο βρυσης?

Το prime δεν ειναι λιπασμα,ειναι αντιχλωριο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το οτι βαζεις απιονισμενο μονο που ειναι νεκρο νερο και δεν εχει τιποτα μεσα δεν ειναι καλο.Τα φυτα σου δεν παιρνουν τιποτα απο τις αλλαγες που κανεις.

Βαλε αλλη μια λαμπα και κανε αλλαγες νερου με νερο βρυσης με αντιχλωριο.Αν θες να κατεβασεις τις σκληροτητες υπαρχουν αλλοι τροποι.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη φιλε μου,αλλα 20 λιτρα δεν θεωρειται σωστη αλλαγη.αν βλεπω σωστα τα λιτρα στο προφιλ σου θα αλλαζα 40 λιτρα νερου εβδομαδιαιως,να φρεσκαρω τα φυτα μου και θα κοιτουσα τουλαχιστον να βαλω αλλη μια λαμπα.οσο λιπασμα και να ριξεις εαν δεν φτιαξεις το φως δεν θα εχεις αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

ωραία μέχρι εδώ.πως θα την βάλω την άλλη την λάμπα ρε παίδες??απο σήμερα θα αλλάζω 40 λίτρα και χωρίς απιονισμένο..τα ψαράκια θα είναι καλά μετά?

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια εχεις?

Την λαμπα θα την βαλεις με πατεντα.Κοιτα στην κατηγορια με τα diy και θα βρεις πολλες ιδεες!

Link to comment
Share on other sites

έχω μόνο ροδόστομους και γαρίδες και 1 σαλιγκάρι...αυτά.θα προσπαθήσω για την πατέντα..τι λάμπες πρέπει να αγοράσω?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που εχεις θελουν χαμηλο ph και σκληροτητες, οπωτε θα πρεπει να επεξεργαστεις της βρυσης σου ωστε να τις ριξεις εκει που θες.Οι λυσεις ειναι η με συσκευη αντιστροφης οσμωσης η με τυρφη.

Λαμπα, αναλογα τι εχεις τωρα.Αναλογα τα κελβιν που ειναι η λαμπα που εχεις θα βαλεις αλλη μια με διαφορετικα κελβιν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...