Jump to content

Setup Φυτεμένου Με Ζωοτόκα.


souits

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Ας αρχίσουμε: θέλω να ξεκινήσω ένα φυτεμένο - ζωοτόκα, επειδή έχω ήδη μια χ εμπειρία πλέων με το χόμπι μας λέω να πάω λίγο στα δύσκολα. Σκέφτομαι για αυτό το ενυδρείο, τώρα το θέμα μου είναι με τι φίλτρο, με τι θερμοστάτη και με τι co2 θα είμαι καλυμμένος στα συγκεκριμένα λίτρα. Φυτά εύκολα και φανταχτερά. Θέλω προτάσεις με ονόματα από μάρκες και μοντέλα(μπορείτε και σε Π.Μ.) από τα παραπάνω υλικά που θα χρειαστώ, όπως και παραλειπόμενα που ξέχασα ή δεν γνωρίζω[π.χ. υπόστρωμα(τύπος-μάρκα υποστρώματος), κοκομετρία χαλικιού(τύπος-μάρκα χαλικιού), φωτισμό]. Ξέρω είναι πολύ περίπλοκο το θέμα αλλά με την βοήθειά σας και μέσα από το διάβασμα που κάνω στο φόρουμ θα γίνει κάτι ωραίο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι πως θα πρεπει να επιλεξεις ενυδρειο με τουλαχιστον 2 λαμπες και κατα προτιμηση τ5.αυτο ειναι το βασικο για να μιλησουμε για ''φανταχτερα'' φυτα στο μελλον.....

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι πως θα πρεπει να επιλεξεις ενυδρειο με τουλαχιστον 2 λαμπες και κατα προτιμηση τ5.αυτο ειναι το βασικο για να μιλησουμε για ''φανταχτερα'' φυτα στο μελλον.....

Θα μπει after market φωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς πολλά διαφορετικά θέματα και αυτό φοβίζει πολλούς να απαντήσουν.

Αφού έχεις μια εμπορεία όπως λες τότε θα γνωρίζεις τον βασικό εξοπλισμό ενός ενυδρείου Εν ολίγης δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι το ιδιαίτερο ένα κλασικό φίλτρο ότι σύστημα CO2 θέλεις και σηκώνει η τσέπη σου, έναν θερμοστάτη ανάλογα με τα λίτρα σου, υπόστρωμα, χαλίκι ή σκέτη άμμο, φώς και τέλος.

Από την στιγμή που θέλεις εύκολα φυτά αν επιλέξεις να βάλεις χαλικάκι δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα αλλά προσωπικά θα έβρασα, ίσος να γλυκαθείς στο μέλλον και να θέλεις να βάλεις στο λίγο ποιο δύσκολα φυτά, αλλιώς βάζεις σκέτη άμμο αν σε αρέσει η άμμο.

Το ενυδρείο που θέλεις να στήσεις είναι μικρό οπότε αν δεν θες να βάλεις κάποιο σύστημα CO2 μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις οργανικό άνθρακα πχ Flourish Excel

ποιο αναλυτικά για τον βυθό και για το φώς διάβασε τους παρακάτω σύνδεσμος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=56782&view=findpost&p=515483

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51697&view=findpost&p=472679

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Όταν ρωτάω τη είδους φίλτρανση θέλω να πω εάν θα βάλω εσωτερικό ή κρεμαστό ή εξωτερικό, πιο είδος φίλτρανσης ενδείκνυται για φυτεμένο. Όσο αφορά τα φυτά ναι θα είναι εύκολα αλλά όσο εύκολα και να είναι θα βάλω υπόστρωμα και μετά χαλίκι. Όσο αφορά τον φωτισμό τι θα πρότεινες για αυτό που επιχειρώ; Πιθανολογώ πως θα έχω σίγουρα 2 αλλά μπορεί και 3 λάμπες.(π.χ. SERA Plant color T5 (4900 K), SYLVANIA Gro lux T5 (8500 K), SERA brilliant daylight T5 (6000 K) ). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Όταν ρωτάω τη είδους φίλτρανση θέλω να πω εάν θα βάλω εσωτερικό ή κρεμαστό ή εξωτερικό, πιο είδος φίλτρανσης ενδείκνυται για φυτεμένο. Όσο αφορά τα φυτά ναι θα είναι εύκολα αλλά όσο εύκολα και να είναι θα βάλω υπόστρωμα και μετά χαλίκι. Όσο αφορά τον φωτισμό τι θα πρότεινες για αυτό που επιχειρώ; Πιθανολογώ πως θα έχω σίγουρα 2 αλλά μπορεί και 3 λάμπες.(π.χ. SERA Plant color T5 (4900 K), SYLVANIA Gro lux T5 (8500 K), SERA brilliant daylight T5 (6000 K) ). Ευχαριστώ.

Εκτός τα παραπάνω ερωτήματα που θέλω εάν μπορείτε να μου απαντήσετε θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα δύο φίλτρα και πιο προτιμάται: Tetratec EasyCrystal FilterBox 300 ή Eheim external filter 2213. Μιλάμε πάντα για ένα ενυδρείο στα 60 λίτρα και φυτεμένο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Όταν ρωτάω τη είδους φίλτρανση θέλω να πω εάν θα βάλω εσωτερικό ή κρεμαστό ή εξωτερικό, πιο είδος φίλτρανσης ενδείκνυται για φυτεμένο. Όσο αφορά τα φυτά ναι θα είναι εύκολα αλλά όσο εύκολα και να είναι θα βάλω υπόστρωμα και μετά χαλίκι. Όσο αφορά τον φωτισμό τι θα πρότεινες για αυτό που επιχειρώ; Πιθανολογώ πως θα έχω σίγουρα 2 αλλά μπορεί και 3 λάμπες.(π.χ. SERA Plant color T5 (4900 K), SYLVANIA Gro lux T5 (8500 K), SERA brilliant daylight T5 (6000 K) ). Ευχαριστώ.

Να αναφέρω ότι αγοράστηκε Fluval 105 και Tetratec Heater 100W. Για τις παραπάνω λάμπες τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ότι αγοράστηκε Fluval 105 και Tetratec Heater 100W. Για τις παραπάνω λάμπες τι λέτε;

Μια χαρα ειναι οι επιλογες σου για ολα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά δεν τα ενδιαφέρει αν έχεις εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο (πολύ γενικά προτιμούν εξωτερικό για πολλούς λόγους αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα), τώρα για τον φωτισμό είναι λίγο περίεργα τα πράγματα στο λινκ που σου έδωσα αναφέρονται όλες η λάμπες και τα κελβιν τους, μάρκες δεν μπορώ να σου προτείνω όχι για λόγους διαφήμισης αλλά ο κάθε ένας έχει της δικές του αγαπημένες. Εγώ θα σου πω αυτήν την στιγμή πιες έχω χωρίς να σημαίνει ότι οι άλλες είναι κακές ή λιγότερο καλές.

Ο πρώτος μου συνδυασμός είναι

JBL SOLAR Tropic T5 Ultra (4000 K)

JBL SOLAR Natur T5 Ultra (9000 K)

Και ο δεύτερος

ARCADIA T5 Plant Pro 7000Κ ±500 Κ

ARCADIA Τ5 Original Tropical Pro 4000Κ ±500 Κ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Χρήστο. Κάπου εκεί καταλήγω κι εγώ ως προς τις λάμπες, το πρόβλημά μου αυτήν την στιγμή είναι ότι δεν μπορώ να βρω φωτιστικό(μεταχειρισμένο), τα καινούρια είναι απαγορευτικά αυτές τις εποχές. Βασικά υπάρχει σε 60*30 τέτοιο φωτιστικό τύπου GLO με 2ΧΤ5;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...