Jump to content

Recommended Posts

πολλες φορες βλεπω μια αμανο γαριδα μου να καθετε και να μην καθαριζει και να ειναι λυγησμενη

και με τα μεσαια ποδια-χερια (δεν ξερω) βαζει κατι στην κοιλια της (η την ξηνει)

δεν ξερω τη συμβενει.... ειναι κατι κακο??να ανυσιχησω???

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα το ανησυχητικο. Το κανουν συχνα.

Συνηθως οφειλεται σε 3 περιπτωσεις:

1. απλη φαγουρα

2. καλλωπισμος και περιποιηση

3. ετοιμαζεται για εκδυση

Link to comment
Share on other sites

ευτιχος.......το 1 και το 2 το καταλαβα ,,,,το εκδυση ομως τι σημενει ????θα αλλαξει τον φλοιο της?? επισης σημερα μαλλον θα παω να παρω 4 red cherry kai 1 red crystal

καλα ειναι ????στο ενυδρειο εχω ειδη δυο αμανο και μια αλλη (ξεχασα το ονομα της...ειναι περιπλοκο)

Link to comment
Share on other sites

πηγα και πιρα σημερα 4 red cherry(red crystal δεν πηρα ηταν και ακριβες και δεν θα ηταν ενταξη αμα επαιρνα μονο μια ,,,,δεν θα εσθανοτανε ωραια)

αλλα οι γαριδουλες που πηρα ειναι πολυ μικρουλες νομιζα οτι ηταν μεγαλιτερες....τωρα ειναι καπου στα 1,5-2 εκατοστα

θα μεγαλωσει αλλο ?????

ποτε θα αρχισουμε να βλεπουμε τα πρωτα αβγα???

Link to comment
Share on other sites

Οι red cherries δεν είναι τόσο μεγάλες όσο οι Amano. Θα μεγαλώσουν κανένα εκατοστό ακόμη. Αν έχεις αρσενικές και θυληκές, θα δεις σύντομα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

δεν περασαν λιγες ωρες απο τοτε που τις εβαλα και ηδη βλεπω δυο πτωματα και τις αλλες δυο δεν μπορω να τις βρω πουθενα!!! :bigemo_harabe_net-127:

τι μπορει να εφτεξε???

-εκανα λαθος την εισαγωγη των γαριδων στο ενυδρειο???(το εκανα οπως πρεπει να κανουμε και με τα ψαρια)

-τα σκωτοσαν τα γκαπι???επειδη βλεπω τα γκαπι μου να τσιμπανε τα πτωματα των δυο γαριδων

-μηπως επειδη οι γαριδες ηρθαν σημερα στο πετ σοπ ???

-μηπως φταιει το sera bio nitrivec που ρειχνω ???η καποιο αλλο φαρμακο???

σας παρακαλω βοηθηστε με γιατι αμα ειναι να μην ξαναπαρω red cherrieς αν ειναι τοσο ευαιστητες

Link to comment
Share on other sites

διαβασα οτι πρεπει να παρουμε τις γαριδες αφου εχουν σημπληρωσει τουλαχιστον 4-5 μερς στο πετ σοπ......μαλλον αυτο θα φταιει....ηταν κουρασμενες και ευαιστητες αυτες που πηρα...

Link to comment
Share on other sites

δεν περασαν λιγες ωρες απο τοτε που τις εβαλα και ηδη βλεπω δυο πτωματα και τις αλλες δυο δεν μπορω να τις βρω πουθενα!!! :bigemo_harabe_net-127:

τι μπορει να εφτεξε???

-εκανα λαθος την εισαγωγη των γαριδων στο ενυδρειο???(το εκανα οπως πρεπει να κανουμε και με τα ψαρια) αφού έκανες σωστή προσαρμογή δε βλέπω λάθος. Μετρήσεις έχεις κάνει τελευταία;

-τα σκωτοσαν τα γκαπι???επειδη βλεπω τα γκαπι μου να τσιμπανε τα πτωματα των δυο γαριδων Δε νομίζω!

-μηπως επειδη οι γαριδες ηρθαν σημερα στο πετ σοπ ??? ?

-μηπως φταιει το sera bio nitrivec που ρειχνω ???η καποιο αλλο φαρμακο??? Γιατί ρίχνεις το sera; Δεν είναι στρωμένο το ενυδρείο; Ρίχνεις και κάποιο άλλο φάρμακό; Γιατί;

σας παρακαλω βοηθηστε με γιατι αμα ειναι να μην ξαναπαρω red cherrieς αν ειναι τοσο ευαιστητες Είναι οι πιο ανθεκτικές γαρίδες μαζί με τις amano

η μηπως φταινε οι αμανο ??επειδη βλεπω τωρα μια αμανο να προσπαθει να φαει ενα πτωμα Όχι

Για δοκίμασε να βάλεις κάποια αγγελιά για να πάρεις γαριδούλες από κάποιον χομπίστα του φορουμ! Και πιο οικονομικά και πιο υγιή ζωντανα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην έκανες καλή προσαρμογή (οι γαρίδες θέλουν τουλάχιστον μιάμιση ώρα), η να μην είναι ώριμος αρκετά ο βυθός σου για τις ευαίσθητες γαρίδες. Δεν φταίνε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις nitrvec, amano .

Μήπως χρησιμοποιείς πολλά λιπάσματα?

Link to comment
Share on other sites

Η προσαρμογη στις γαριδες γινεται σταγονα σταγονα..Διαρκει πολυ περισσοτερο απο των ψαριων.Μπορει να φταιει και αυτο.

Το ενυδρειο σου ποσο καιρο τρεχει? Δωσε και μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

τα λιπασματα που χρισημοποιο ειναι sera florena kai sera flore plus

το ενυδρειο τρεχει απο τα μεσα μαιου(αυτου του μαιου)

η προετιμασια μου πηρα μια ωρα και οταν αρχισα να βαζω μεσα τις γαριδες υπηρχε ηδη μια ψωφια

μετρισεις κανω αυτην την στιγμη

θα ηθελα να παρω απο συνχομπιστα γαριδες πιο οικονομικες και υγειες αλλα για καποιο τροπο δεν μπορω να στελνω π.μ σε συνφορουμιτες και επισης ειμαι διστακτικος(φωβαμαι λιγο)

Link to comment
Share on other sites

Αν υπηρχε ηδη μεσα μια ψωφια τοτε πολυ πιθανον να ηταν ταλαιπορημενες.

Την επομενη φορα που θα παρεις γαριδες κανε την προσαρμογη που σου λεω.Παρε λαστιχο αεραντλιας,βαλε την μια ακρη μεσα στο ενυδρειο σου,απο την αλλη ρουφα και βαλτο να τρεχει σιγα σιγα το νερο μεσα στη σακουλα με τις γαριδες,αν μπορεις σταγονα σταγονα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν είχες ψόφια γαρίδα πριν τις βάλεις στο ενυδρείο αλλάζουν κάπως τα δεδομένα. Πάντως ακόμα κι έτσι η προσαρμογή τους πρέπει να γίνεται πιο αργά από την προσαρμογή των ψαριών. Λιπάσματα από καθόλου έως πάρα πολύ λίγο. Και δοκίμασε να αγοράσεις (η να σου χαρίσουν) συνγχομπίστες και μη το φοβάσαι καθόλου. Ολοι μας έτσι έχουμε κάνει. :)

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι θα κανω με τα χαμενα λεφτα και γαριδες ...πωσ θα τις αντικαταστησω???να παρω απο συνχομπιστα σηγουρα???

το ενυδρειο μου που ειναι 35 καθαρα λιτρα με γκαπι ,σαλιγκαρια χελενα και ζεβρα σναιλ και αμανο ,ποσες red cherry μπορω να βαλω???

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία 0,03 δείχνει σύμφωνα με τα τεστ τοξικότητα σε μακροχρόνια έκθεση. Στην περιπτωσή σου όμως δείχνει πρόβλημα, πιθανόν στρωσίματος και πριν δεις αμμωνία μηδέν μην δοκιμάσεις να ξαναβάλεις ειδικά γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

μα απο τον Μαιο λειτουργω το ενυδρειο ....πως δεν ειναι στρωμενο????ο πετ σοπας αν και ξερω οτι δεν τους εμπιστευομαστε μου ειπε οτι ρειχνω πολυ τροφη και πρεπει να ρεινχω λιγοτερο ...(επειδη τωρα εχω να ταισω και μωρα γκαπι ανεβαινει ευκολοτερα η αμμωνια) ...μπορει γι αυτο να εχει λιγο αμμωνια και επειδη εχω μια εβδομαδα να κανω αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Από φίλτρανση τι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εαν ηταν οπως θα έπρεπε στρωμένο το ενυδρείο σου με σωστό βιολογικό δεν θα ανιχνευόταν αμμωνία στις μετρήσεις σου ρίχνοντας λίγη τροφή παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...