Jump to content

Altolamprologus Compressiceps


Snakehead

Recommended Posts

καλησπέρες

παιδια σήμερα ήρθανε στη κατοχή μου 3

Altolamprologus compressiceps

το set up έμεινε το ίδιο με πέτρες αλλα με λιγότερες

το θέμα είναι ότι πηγα να πάρω 6-7 ψαράκια και βρήκα 3 (ψαράκια) :bigemo_harabe_net-82:

την Πέμπτη που μας ερχεται θα παω να παρω άλλα 3-4 ωστε να εχω πιθανότητες να βγει ένα καθαρό χαρεμάκι

από τροφη πήρα της HAKARI cichlid staple (baby pellet) γιατι είναι μωρα ακόμα

απο μετρήσεις εχω τωρα 22 GH 16 ΚΗ και 7,9 PH

απο συμπεριφορές τα δύο εχουν γίνει κολητάρια με τις βαλισνέριες και το άλλο εχει βρει τη σπηλιά του ανάμεσα στις πέτρες.

κινητικότητα μεγάλη δεν υπάρχει μιας και είναι πολύ ντροπαλά ψαράκια αλλα δε φοβουντε καθόλου.

αν εχετε κατι να μου προτείνετε πολύ ευχαριστως να ακούσω τις συμβουλές σας

τα ψαρακια να σας πω οτι ειναι στα 126 μεικτα λίτρα.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να τα χαιρεσαι φιλε μου,ειναι πολυ ομορφα ψαρακια.

Τωρα που εχεις 3 ψαρακια,ισως δεν σου δειξανε την επιθετικοτητα μεταξυ τους,αργοτερα που θα βαλεις τα υπολοιπα,να βαλεις και αλλες πετρες.Αργουν πολυ να μεγαλωσουν,και ειναι πολυ ντροπαλα.Χαρεμι δεν κανουν γιατι ζουν σε ζευγαρια.Βαλε και μια φωτο του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

και οι ένοικοι την ώρα της προσαρμογής και μετά το μπλουμ :bigemo_harabe_net-82:

post-15474-0-61226700-1322041046_thumb.jpg

post-15474-0-56725500-1322041071_thumb.jpg

post-15474-0-75636300-1322041089_thumb.jpg

post-15474-0-85431400-1322041104_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο σου στησημο ειναι καταπλυκτικο.Εγω θα ελεγα να το ξαναστησεις ετσι οπως ηταν ,εφοσον θα βαλεις και αλλα,και να τα ξεχασεις τα ψαρακια για κανα δυμηνο,εως οτου να ξεθαρεψουν,και μετα τις βγαζεις παλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το προηγούμενο στήσιμο ήταν πιο λειτουργικό γιατί στην δεύτερη περίπτωση οι σπηλιές βρίσκονται μόνο στην αριστερή πλευρά και αν σου προκύψουν παραπάνω αρσενικοί, θα βρίσκονται μόνιμα σε επαφή.

Να προσέξεις να κάνεις τις αλλαγές σου αργά και να προτιμήσεις μικρές και συχνές, παρά πιο μεγάλες. Τα ψάρια που φιλοξενείς στρασάρονται εύκολα και δεν τους αρέσουν οι απότομες αλλαγές στις παραμέτρους του νερού.

:)

Link to comment
Share on other sites

έχετε ένα μαύρο δίκιο :bigemo_harabe_net-64: απλά περιμένω να μου φέρουνε χίλια % και τα υπόλοιπα για να πάρει την τελική μορφή του το ενυδρείο.

απλά τωρα εβαλα ετσι τις πέτρες για να τα βλέπω και λίγο :bigemo_harabe_net-82: .

αυτή τη στιγμή μπήκανε τα δύο μεσα στις σπηλιές και βγηκε το αλλο . το ξεσπιτόσανε το παλικάρι .

παντως αν κρινω απ τη συμπεριφορα που βλέπω μεσα στο ενυδρείο απο χθες πρεπει να ειναι 2 αρσενικα 1 θυληκο αλλα το βλέπουμε στη πορεία αυτό , μη προτρέχουμε .

Link to comment
Share on other sites

Ηρθαμε Tanganyika μερια τελικα ε???? :D

Καλή επιλογη εκανες!!!

Ψαρακια βαλε 6 καλυτερα....

Οσον αφορά το στησιμο θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω!

Φροντισε να το αλλάξεις αν το αλλαξεις, μια και καλή, μην κανεις αλλαγες συχνά στη διακόσμηση γιατι οπως προείπαν οι φίλοι παραπάνω στρεσάρονται ευκολα....και ειναι πολύ επιθετικά στο είδος τους!!!

Link to comment
Share on other sites

οι παλιές ενυδρειακές καψούρες δε ξεχνιούντε ορε :ph34r:

ταγκανίκα και πάλι ταγκανίκα

τα άλλα τα καημένα δε χωρούσαν τα στρίψουν

θα χτίσω και στη δεξία μεριά ένα νταμαράκι και όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

προσθεσα και άλλες πέτρες

για πείτε για πείτε

post-15474-0-69366300-1322147459_thumb.jpg

post-15474-0-93608400-1322147539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και ο πιτσιρίκος και ποιο ντροπαλός της παρέας

post-15474-0-67806100-1322147686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα! Πάρα πολύ ωραίο εγινε και λειτουργικό!

Τωρα δεν εχεις παρα να κάνεις υπομονή.....πολύ υπομονή!!! :D

Να προσεξεις την διατροφή τους και να τηρεις τις ρουτίνες σου...

Εχε στο νού σου οτι θα τιμίσουν ιδιαίτερα το κατεψυγμένο mysis

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ορε πρίγκιπα

πάνω που θα ρωτούσα τι κατεψηγμένη να ταίζω γιατι τα baby pellets δε τα τιμούν και πολύ :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο όμορφο και πιο λειτουργικό τώρα. :bigemo_harabe_net-64:

Οι πέτρες είναι πολύ ωραίες! Ξέρεις τι πέτρες είναι?

Link to comment
Share on other sites

να μου το θυμηθειτε αυτο ειναι ζευγαρι :bigemo_harabe_net-74:

χορευουνε συνεχεια

post-15474-0-91208200-1322163397_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο όμορφο και πιο λειτουργικό τώρα. :bigemo_harabe_net-64:

Οι πέτρες είναι πολύ ωραίες! Ξέρεις τι πέτρες είναι?

ευχαριστώ Σωτήρη

αυριο θα παω να παρω ακομα δύο πέτρες για να κανω δύο όρθια στη πλάτη και θα μαθω και τι πέτρα είναι

πάντως όντως είναι φοβερη πέτρα και δεν εχω καλή φωτογραφική για να δίξει τα κάλη της

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο!!πολυ μπροστα το στήσιμο σου φιλε μου!!μ'αρεσει που οι πετρες ειναι αρκετα μεγαλες γιατι μοιαζει σαν να εχεις παρει ενα κομματι λιμνης απο ταγκανικα σε πραγματικο μεγεθος και οχι μικρογραφια!!!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

παιδιά απο κοντα ειναι ακομα πιο ωραιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!πολυ πετυχημενο μ αρεσε τοσο που σκεφτομαι να στησω και εγω ενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, εντυπωσιακό και φυσικό στήσιμο !

Και τα ψαράκια όμορφα αν και από όσα ακούω εδώ, δε θα τα βλέπεις συχνά. Λένε ότι όσο περισσότερες κρυψώνες έχουν, τόσο περισσότερο κρύβονται. Ίσως για αργότερα που θα γίνουν ζευγάρι! Γιατί τώρα χρειάζονται οπωσδήποτε…

Άλλωστε οι γνώστες μιλήσανε… :bowdown:

Συμπέρασμα : Άλλη χάρη το species ενυδρείο! :wub:

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια είναι ακόμα πολύ μικρά για να ξεχωρίζουν φύλα και συμπεριφορές. Μεγαλώνοντας θα δεις τελείως διαφορετικά ψάρια και θα αλλάξουν οι μεταξύ τους συμπεριφορές. Όταν εγώ έβαλα σε αντίστοιχο με τα δικά σου μέγεθος μια τετράδα A. Calvus κυκλοφορούσαν όλα μαζί και την είχαν δει κοπαδόψαρα. Μεγαλώνοντας έπεσε ξύλο δίχως άυριο..

Αυτά τα ψάρια θέλουν υπομονή και λίγο πειθαρχία στις ρουτίνες. Να τα χαίρεσαι και πάλι.

:)

Link to comment
Share on other sites

να στε καλά όλοι σας :bigemo_harabe_net-66:

πως σας φαίνεται να βαλω άλλες δύο βαλισνέριες μπροστα στο εσωτερικο φίλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία προσπάθεια φίλε!

Ειδικά η πέτρα είναι απίστευτη! Δεν ξέρω αν θα βοηθούσαν και λίγες μικρότερες ωστε να δημιουργηθούν κρυψώνες για ..δύσκολες μέρες!

Να το χαίρεσαι! :D

(υγ βαλισνέριες στην πλάτη στο φίλτρο προσωπικά δε θα έβαζα γιατί μάλλον θα πήγαινε πολύ και θα κυριαρχούσαν έναντι της πέτρας, ενώ από την άλλη έτσι όπως είναι μαύρο δε φαίνεται.. )

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν φιλε μου....πραγματι πολυ ωραιο στησιμο και οντως η πετρα σου κλεβει την παρασταση!!!!!

Εγω στην θεση σου θα στερεωνα 2 χουφτες κερατοφυλλα που κρατανε και τα νιτρικα χαμηλα οποτε μενα σμπαρο.......αλλα φυσικα γουστα ειναι αυτα.....

μπραβο και παλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία προσπάθεια φίλε!

Ειδικά η πέτρα είναι απίστευτη! Δεν ξέρω αν θα βοηθούσαν και λίγες μικρότερες ωστε να δημιουργηθούν κρυψώνες για ..δύσκολες μέρες!

Να το χαίρεσαι! :D

(υγ βαλισνέριες στην πλάτη στο φίλτρο προσωπικά δε θα έβαζα γιατί μάλλον θα πήγαινε πολύ και θα κυριαρχούσαν έναντι της πέτρας, ενώ από την άλλη έτσι όπως είναι μαύρο δε φαίνεται.. )

ναι εχεις ένα δίκιο . καλύτερα να βάλω μία γιγαντέα βαλισνέρια στο αριστερό μέρος και να φορτωσω άλλλες 2 πέτρες στο φίλτρο και δεξιά

ευχαριστώ

Να σου ζησουν φιλε μου....πραγματι πολυ ωραιο στησιμο και οντως η πετρα σου κλεβει την παρασταση!!!!!

Εγω στην θεση σου θα στερεωνα 2 χουφτες κερατοφυλλα που κρατανε και τα νιτρικα χαμηλα οποτε μενα σμπαρο.......αλλα φυσικα γουστα ειναι αυτα.....

μπραβο και παλι!!!!

ευχαριστώ

αλλα δε θα πάρω :bigemo_harabe_net-66: το κερατόφυλλο μπορει να τραβαει νιτρικά αλλα πεφτουν κι αλλιως τα νιτρικά

άσε που το κερατόφυλλο δε μου κανει και πολύ βιοτοπικό και εδω πάμε να κανουμε το καλύτερο και απο άποψη αισθητικής αλλα και το καλυτερο και ποιο βασικό aquascape για τα συγκεκριμένα ψαράκια .

πάντως σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...