Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρειο !!


PANOSLUCKY

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

ας πουμε mini φυτεμενο

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):59 μηκος - 30πλατος-36υψος

Συνολικά Λίτρα:60

Sump (λίτρα):οχι

Οργανισμοί

Φυτά: java moss-microsorum pteropus-cryptocorine wendi brown-star grass-κερατοφυλλο-hygrophila difformis-hygrophila polysperma-limnophila sessiflora

Ψάρια: 5 black phantom tetra (3θυληκα-2αρσενικα) αλλο ενα θυληκο θα μπει σιγουρα .

Άλλα είδη: λαθρεπιβατες

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: μαυρο χαρτονι

Πέτρες: 1 πετρα

Ξύλα: 3 mopani

Άλλα διακοσμητικά : oxi

Υπόστρωμα: οχι

Βυθός: χαλικακι οχι πολυ χονδρο

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λαμπα osram dulux L 24watt 4000kelvin cool white

Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: ehaim 2213

Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστατης jbl protemp s100

Λίπανση: seachem flourish (δεν ριχνω αυτο το διαστημα)

Παροχή CO2: οχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: οχι

Διατροφή: flakes( jbl novobel -jbl gala- jbl spirulina) , θα ηθελα προτασεις για αλλες τροφες εκτος των flakes

Παράμετροι

pH:7 (sticks)

Γενική σκληρότητα (GH):7(sticks)

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3-6 (sticks)

Αμμωνία (ΝΗ3):0 (υγρο τεστ της jbl)

Νιτρώδη (ΝΟ2):0 (υγρο τεστ της jbl)

Νιτρικά (ΝΟ3): 0 (υγρο τεστ της jbl) αυξανονται λιγο στο τελος της εβδομαδας

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: καθε κυριακη 20-25 λιτρα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε λεκανη με αντιχλωριο jbl biotopol , κυκλοφορητη-θερμοστατη-θερμομετρο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: κλαδεμα οποτε χρειαζεται

Φωτογραφίες:

post-45441-0-38385300-1322055513_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καινουργιος σε αυτο το χομπι και σχεδον κατα τυχη το ξεκινησα , ευτηχως που αρχισα να διαβαζω στο φορουμ αλλιως θα τα ειχα κανει σαλατα και θα εβλεπα το ενυδρειο σαν ενα απλο διακοσμητικο ! ειναι πολυ σημαντικη η βοηθεια εδω μεσα σε ολα ! καθε παρατηρηση θα ειναι σημαντικη γιατι θα ηθελα να διωρθωσω τυχον λαθη και γενικα να βελτιωσω τις γνωσεις μου.. post-45441-0-31591200-1322056803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο σου! Μπραβο!

Το μονο που θα εβαζα εγω, ειναι λιγο πιο ψιλο χαλικακι ,αλλα αυτο ειναι προσωτικη αποψη!

Πολυ καλη η προσπαθεια σου :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ! ουτε εμενα με τρελενει αυτο το χαλικι αλλα δεν ηξερα πολλα οταν το πηρα . που να δεις τι ειχα παρει στην αρχη πριν γραφτω στο φορουμ...μπραβο και σε εσενα παντως για το αρθρο με την τυρφη , σκευτομαι να χρησιμοποιησω στο νερο της αλλαγης , και για να μαλακωσω το νερο αλλα και για blackwater γιατι μου φαινεται οτι τα ενοχλει λιγο ο φωτισμος.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη προσπαθεια για το πρωτο σου ενυδρειο.Πολυ ομορφο.Το μονο που θελω να επισιμανο ειναι οτι τα νιτρικα σου ισως θα ειναι καλυτερο να τα ανεβασεις λιγακι για να εχουν τροφη και τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις !! η μεγιστη τιμη που εχω δει στα νιτρικα απο τοτε που εβαλα ολα τα φυτα ειναι μεχρι 1 , μαλλον τα ρουφανε ολα και ειδικα το κερατοφυλλο που δεν προλαβενω να το κλαδευω .. υπαρχει καποιος τροπος ωστε να ανεβουν λιγακι τα νιτρικα ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δοκιμασεις να αφαιρεσεις λιγο απο το Κερατοφυλλο.Επισης υπαρχουν στο εμπορειο σκεασματα για να ανεβασεις τα νιτρικα.Εγω χρησιμοποιω το nitrogen της seachem.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το ενυδρειο....σκεψου τι πραγματα θα κανεις και αργοτερα αν αυτο ειναι το αποτελεσμα του πρωτου σου ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

να 'στε καλα παιδια ευχαριστω πολυ ..μπηκαν και 5 red cherry και εχω παθει την πλακα μου ! μου αρεσουν παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλα να βγαλεις το κερατοφυλλο το nitrogen θελει προσοχη και προπαντος απο αρχαριο.

Ωραιο το αποτελεσμα.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...