Jump to content

Project Κατασκευή Θαλασσινού


Recommended Posts

Απορίες με κατασκευή θαλασσινού…

Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι η κατασκευή ενός ενυδρείου που στην ουσία θα χωρίζει ένα κομμάτι του σπιτιού στα 2 .

Οι διαστάσεις του χώρου που έχω για την κατασκευή αυτή είναι 160 μήκος 55 πλάτος και ύψος υπολογίζω να το κάνω γύρο στους 75..

Άρα έχουμε και λέμε :

  1. χοντρικά νομίζω ότι τα λύτρα θα βγουν γύρο στα 600??
  2. Την βάση από τι υλικά να την κάνω (τσιμέντο, τσιμεντόλιθους, μεταλλική κατασκευή) το sub που θα είναι από κάτω τι μέγεθος πρέπει να έχει;
  3. Πάνω από όλη την κατασκευή σκέπτομαι γυψοσανίδα η οποία θα ανοίγει από την μια πλευρά για να έχω πρόσβαση στο ενυδρείο και στα κρεμαστά φωτιστικά. Είναι καλή λύση η θα έχω προβλήματα υγρασίας;
  4. Τα τζάμια τι πάχος να είναι;

Τώρα για την υπερχείλιση δεν έχω αποφασίσει ακόμα… πρέπει να την κάνω μέσα η να είναι εξωτερική ;

Ακριβώς στην πλάτη της δεξαμενής η οποία λογικά θα είναι 55cm είναι τοίχος και ακριβώς έξω μπαλκόνι όπου σκέπτομαι να βάλω ένα βαρέλι να περάσω σωλήνες για να γίνετε η αναπλήρωση αυτόματα.

Θα χαρώ να ακούσω γνώμες προτάσεις και ότι άλλο έχετε να μου πείτε και ελπίζω να τα πούμε και από κοντά σύντομα!!

Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου ήταν πάνω στο γλυκό νερό με εξωτερικά φίλτρα και όλα πήγαιναν σχεδόν τυφλά.

Φιλικά Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Θα ακούσεις πολλές ιδέες και προτάσεις για όλα τα θέματα, αλλά όλες θα συγκλίνουν ότι το ύψος 75 είναι αρκετό... και "απαγορευτικό" και έχει να κάνει με την ένταση του φωτισμού που θα πρέπει να φτάσει σε όλο το βάθος....

Άρα θα χρειαστείς πολύ δυνατό φωτισμό, πράγμα ασύμφορο. Αν όμως μπορείς να αντεπεξέλθεις σ αυτό το κόστος της ΔΕΗ, τότε σαν αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακό.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το ιδανικό ύψος ; αν και το θέμα ρεύματος είναι οκ! να είναι καλά τα Φώτο βολταϊκά στην ταράτσα
;)
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι είδους φωτισμού θα χρησιμοποιήσεις.

Θα σου δώσουν λεπτομέρειες οι πιο ειδικοί σ αυτό το θέμα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο αυτο το θεμα με το υψος.Με 75 εκατοστα υψος,δεν μπορεις να χειριστεις ευκολα το ενυδρειο.Για οτιδηποτε θα χρειαστει να φτιαξεις μεσα

θα χρειαζεσαι στολη μασκα και βατραχοπεδιλα :D

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι στην επόμενη συνάντηση θα είμαι εκεί με πολύ καφέ, μπλοκ για σημειώσεις , τον μπετατζή και τον αρχιτέκτονα!!!

Link to comment
Share on other sites

To 75 ύψος σίγουρα είναι αρκετά δύσκολο όπως σου είπε και ο Στράτος να το χειριστείς. Γενικά δεν κάνει το ενυδρείο εντυπωσιακό το ύψος αλλά το πλάτος.Δεν ξέρω αν σε παίρνει να κάνεις το 75 πλάτος και το 55 ύψος.Με αυτό το ύψος(55) θα έχεις το πλεονέκτημα ότι μπορείς να το κάνεις rimless το ενυδρείο σου, που σίγουρα θα φαίνεται πολύ πιο εντυπωσιακό από το να έχεις κόντρες.Για πάχος τζαμιού αν είναι να κρατήσεις το 75 ύψος θες 15ρι και εννοείτε κόντρες.Αν κάνεις 55 το ύψος τότε με 12ρι με κόντρες είσαι οκ και με 15ρι πας για rimless.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα φωτογραφίες από τέτοιου είδους ενυδρεία πολύ εντυπωσιακά . το πλάτος δεν με παίρνει για τόσο και ο λόγος είναι ότι πάνω από το ενυδρείο θα μπει γυψοσανίδα οπότε μετά θα φαίνετε άσχημα. τώρα Ψάχνω να βρω Φώτος για την περίπτωση να μην βάλω γυψοσανίδα…

p.s.

πότε είναι η επόμενη συνάντηση ;;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι οριστικές διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι 1.60 χ 65υ χ 60 πλάτος.

Απορίες τώρα : τι πάχος γυαλιού πρέπει να έχει;

Και την βάση του ενυδρείου από τι υλικό να την κάνω τσιμέντο η σίδερο κατασκευή τι προτείνετε;

Επίσης από πάνω θα μπει γυψοσανίδα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θελει 12αρι και πανω αν το κανεις rimless αλλιως με ενα 10αρι και 2 κοντρες απο πανω νομιζω ειναι οκ.

Απο κατω τωρα μια ωραια , ευκολη και σιγουρη ειναι τα τουβλα YTONG!! ειναι ελαφρια και πολυ ευκολα στην επεξεργασια!!

Κανε ενα ψαξιμο στον google και θα βρεις πρωτη πρωτη την εταιρια! Εχουν πολλα καλα.....τρυπιουνται , κοβονται βαφονται

τοποθετουνται ευκολα , γρηγορα και μπορεις απλα να κανεις μια δοκιμη με ενα προχειρο στησιμο που αν δεν σου αρεσει το αλλαζεις!

Ειναι σαν lego αλλα για μεγαλους!

Link to comment
Share on other sites

εαν πας σε 65 υψος εγω θα προτεινα ενα βαρβατο dsb 12 ποντων αλλιως 55 ειναι μια χαρα το υψος.....

αμα δεις και στο εξωτερικο ολα τα reef ενυδρεια παιζουν 55 ποντους υψος....για αυτα π εχω δει και κατα τα δικα μ κρητηρια θα το ελεγα ιδανικο.....

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πούμε από κοντά Τετάρτη αυτό είναι το μόνο σίγουρο !!

Φίλε Lamprosk φαίνετε πολύ ενδιαφέρον υλικό όντος είναι σαν Lego :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι και εγω στα σκαρια για ενα καινουργιο reef το εψαξα και ειναι παρα πολυ βολικο σαν υλικο!

Με τα τζαμια τι σκεφτηκες? :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι και εγω στα σκαρια για ενα καινουργιο reef το εψαξα και ειναι παρα πολυ βολικο σαν υλικο!

Με τα τζαμια τι σκεφτηκες? :bigemo_harabe_net-88:

Περιμένω τη συνάντηση τις τετάρτης για να μαζέψω απόψεις… γιατί πριν 2 χρόνια περίπου είχα κάνει μια απόπειρα στο εξοχικό να φτιάξω κάτι παρόμοιο και το μόνο που κατάφερα είναι να ποτίσω τον κήπο με πολλά λύτρα νερού… οπότε τώρα που πήρα το μάθημα μου θα γίνει από την αρχή πολύ μελετημένο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...