Jump to content

Βοήθεια!! 2Η Γέννα Guppy


marab

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια.σήμερα γέννησε 2η φορά το ένα απο τα θηλυκά μου κ έβαλα τα νεογέννητα σε ένα ενυδρείο 20lt που έχω γ αυτή τη δουλειά.όμως εκεί 'εχω και τα προηγούμενα "νεογέννητα" που είναι περίπου 2 μηνών .τι να κάνω να τα αφήσω μαζί? ή να βάλω τα προηγούμενα στο κανονικό ενυδρείο με τα υπόλοιπα ενήλικα guppy?

Link to comment
Share on other sites

Τι συμπεριφορά βλέπεις;Δε νομίζω οτι μπορούν να τα πειράξουν, αν και θα πρότεινα να μεταφέρεις σιγά σιγά την πρώτη γέννα στο μεγάλο ενυδρείο.

Θα αρχίσει να επιβαρύνεται το νερό αν μείνουν όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα κυνηγούσαν αλλα δεν τα πείραξαν.αυτά που είναι δυο μηνών περίπου έχουν μεγαλώσει αρκετά δεν πιστεύω να μου τα φάνε τα ενήλικα..

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερε 3-4 σήμερα,αφού έχεις ταΐσει τα μεγάλα και παρατήρησε συμπεριφορές.Προσαρμογή κανονικά όπως εισάγεις νέα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια υπάρχουν στο μεγάλο ενυδρείο; Πόσα λίτρα είναι; Πόσο φυτεμένο είναι; Γενικά εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερο να τα αφήνουμε όλα στο μεγάλο ενυδρείο και "η φύση" θα κάνει τη δουλειά της. Εγώ σπο φυτεμένο που ειχα 100 λίτρων τα άφηνα όλα μέσα. Εξάλλου τα guppie's γεννάνε συνέχεια και σύντομα ο υπερπληθυσμός τους αποτελεί το πραγματικό πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

πλεον στο μεγάλο ενυδρείο έχω μόνο 5 θηλυκά guppy και 2 αρσενικά.και είναι κάπου 70lt...τελικά έβαλα τα μικρούλια από την προηγούμενη γέννα μέσα και είναι όοολα μια χαρά κολυμπάνε όλα μαζί και τα μεγάλα δεν τα πειράζουν καν!

Link to comment
Share on other sites

:))) Το μόνο κακό ήταν οτι είχα και τρίτη γέννα κ το καημένο το θηλυκό γέννησε κιτρίνισε κ μετά πέθανε :(
Link to comment
Share on other sites

Τι τροφές ταΐζεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...