Jump to content

Διπλή Πατέντα Για Το Deltec Mce-600 Skimmer.


Aiolos

Recommended Posts

Πατέντα στο Deltec MCE-600 για surface skimming

Σκέφτηκα το εξής, ώστε να μπορεί να γίνεται και ένα είδος surface skimming.

Δηλαδή να τοποθετηθεί ο σωλήνας εισαγωγής σε μια κατασκευή όπως του σχεδίου, ώστε το νερό να εισέρχεται πρώτα μέσα σ αυτήν την και κατόπιν στο skimmer.

Νομίζω ότι το σχέδιο είναι πολύ κατατοπιστικό.

post-13206-0-94503500-1322492733_thumb.jpg

Έχετε προτάσεις, παρατηρήσεις, θα πετύχει ή όχι?

Α και κάτι που δεν υπάρχει στο σχέδιο...

Στην κάτω πλευρά της κατασκευής θα υπάρχουν λίγες και μικρές τρύπες ώστε σε περίπτωση πτώσης της στάθμης τουλάχιστον να παίρνει νερό από κάτω.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο είναι με άλλα λόγια.... (σχέδια) !!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά υπάρχει και αυτό σαν έτοιμη λύση

510064.jpg

Link to comment
Share on other sites

αφου περιστρεφεται ο σωληνας αυτος, μπορεις απλα να τον ανεβασεις κοντα στην επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Έτσι που το λες Κώστα δεν γίνεται γιατί δεν αρκεί να είναι κοντά στην επιφάνεια, αλλά να ρουφά απ αυτήν και με την κλήση που μπορεί να πάρει ο σωλήνας δεν επαρκεί για να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλεύει με το σχέδιο που έβαλες πρίν Αίολος.Η μαγκιά θα είναι να ρυθμίζεις και το ύψος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι το τελικό σχέδιο αυτό... απλά σαν ιδέα για τον τρόπο λειτουργίας.

Στο μυαλό μου έχω κάτι ώστε να ρυθμίζεται ως προς το ύψος και όταν το ολοκληρώσω θα γίνει και η παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Διπλή πατέντα για το Deltec MSE-600 skimmer.

Αν και θεωρείται από τα καλύτερα skimmer στο είδος του εξωτερικού κρεμαστού, δεν παύει να έχει κάποιες "κατασκευαστικές ελλείψεις".

Φυσικά η εταιρία μπορεί να είχε τους λόγους της που δεν τις έκανε (δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν τις σκέφτηκε), αλλά με μερικές πατέντες αυξάνεται η λειτουργικότητά του.

Με ένα εξάρτημα φίλτρου της Fluval προσαρμοσμένο στον σωλήνα εισαγωγής νερού επιτυγχάνεται surface skimming, απορροφώντας με αυτόν τον τρόπο το ενοχλητικό οργανικό φιλμ από την επιφάνεια του νερού.

Το εξάρτημα αυτό (αξίας 15 ευρώ) έχει ρυθμίσεις για το επίπεδο της στάθμης και επίσης με μια προέκταση που βιδώνει φράζει το σημείο εισαγωγής νερού που βρίσκεται και στο κάτω μέρος.

Έχει δηλαδή τη δυνατότητα να απορροφά νερό από δύο σημεία ρυθμίζοντας τα σύμφωνα με τις ανάγκες μας μέχρι να βρεθεί η χρυσή τομή.

Βέβαια είμαι ακόμη στο στάδιο της παρατήρησης και της παρακολούθησης το κατά πόσο λειτουργικό είναι, αλλά μάλλον τα πράγματα δείχνουν να δουλεύουν καλά.

Η άλλη πατέντα βρίσκεται στην έξοδο του νερού τοποθετώντας ένα πλαστικό κουτί (προσαρμοσμένο στον σωλήνα εξόδου), που από την κάτω πλευρά έχει εγκοπές για να φεύγει ελεύθερα το νερό.

Μέσα σε αυτή τη θήκη μπορεί να τοποθετηθεί ενυδρειακό βαμβάκι κατακρατώντας αρκετή βρωμιά ενώ ταυτόχρονα εμποδίζει τη δημιουργία φυσαλίδων.

Όσον αφορά την αντικατάσταση του υαλοβάμβακα, είναι θέμα δευτερολέπτων.

post-13206-0-60743600-1323173560_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη η γωνια ταιριαζει απολυτα για να το σφηνωσεις στο σωληνα που τραβαει νερο το deltec;

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο πιο λεπτή η γωνία αλλά έβαλα μια-δυο γύρες από κολλητική ταινία και σφήνωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες πατέντες Aiolos. :bigemo_harabe_net-64:

Kανόνισε να το κάψεις το εργαλείο... :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και πως να το κάψω βρε Φώτη? χε χε

Link to comment
Share on other sites

Σε εμπιστεύομαι,θέλει προσοχή πάντως όταν κάνουμε skimming επιφανείας να μην τραβήξει η αντλία αέρα και ξεπιάσει.

Πάντα έχουμε το νου μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμπιστεύομαι,θέλει προσοχή πάντως όταν κάνουμε skimming επιφανείας να μην τραβήξει η αντλία αέρα και ξεπιάσει.

Πάντα έχουμε το νου μας.

Μα δεν σταματαει να τραβαει νερο απο κατω Φωτη.Απλα ετσι τραβαει νερο και απο επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να τραβήξει πιο εύκολα;Νερό ή αέρα;

Αν πέσει η στάθμη τι θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Για τη στάθμη υπάρχουν περιθώρια 2-3 εκατοστά (στη δικιά μου περίπτωση) το εξάρτημα σου δείνει περιθώρια για πολύ μεγαλύτερες ανοχές.... μέχρι και 10 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη πολύ ωραία φαίνεται η πατέντα - θα το δοκιμάσω κι εγώ με το εξαρτημα της fluval. υποθέτω ότι στην ανάγκη μπορεί κανείς να μεγαλώσει την τρύπα εισαγωγής νερού που βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να ξενερίσει το deltec.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.επαναφερω το θεμα της πατεντας για surface skimming του Aiolos μιας και σκεφτομουν να το κανω και στο δικο μου (ιδιο σκιμμερ) αφου παρολο που εχω στρεψει ενα κυκλοφορητη 5000 λιτρα προς την επιφανεια συνεχιζει να μαζευεται πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια.Aiolos δουλεψε τελικα η πατεντα?αξιζει η μετατροπη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. αν προσέξεις ώστε να μοιραστεί η είσοδος του νερού χωρίς να σου ρουφάει αέρα δουλεύει μια χαρά... αρκεί να μην πέφτει η στάθμη

Τελικά έβαλα αυτό

http://d2oqjo3nc0aqra.cloudfront.net/11442/product/standard/510064.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση η πατέντα, αλλά προσωπικά το φοβάμαι, για την περίπτωση που κατέβει η στάθμη του νερού χαμηλά ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες που υπάρχει μεγαλύτερη εξάτμιση και χρειαστεί να λείψουμε καμιά εβδομάδα. Βαγγέλη η vortech δεν στο εξαφανίζει το film τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος του ενυδρείου ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση σου.το εξαρτημα της fluval δεν κανει?(αυτο εχω βρει)

Ναι το ίδιο έχω και εγώ..... δεν διαφέρει σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση η πατέντα, αλλά προσωπικά το φοβάμαι, για την περίπτωση που κατέβει η στάθμη του νερού χαμηλά ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες που υπάρχει μεγαλύτερη εξάτμιση και χρειαστεί να λείψουμε καμιά εβδομάδα. Βαγγέλη η vortech δεν στο εξαφανίζει το film τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος του ενυδρείου ?

Σωστά... υπάρχει πρόβλημα με τη χαμηλή στάθμη΄ιδικά αν δεν υπάρχει αυτόματη αναπλήρωση.

Τώρα που έβαλα την 40ρα δεν μένει τίποτα !!! Θα το αφαιρέσω το εξάρτημα διότι λόγου του κυματισμού δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...