Jump to content

Το Platy Κυνηγάει Το Gourami


VanAuberjim

Recommended Posts

Έχω 2 αρσενικά platy και ένα αρσενικό dwarf gourami. Το gourami είναι ήσυχο και ντροπαλό, το ένα platy που έχω είναι πολύ ζωηρό και κολυμπάει συνέχεια δίπλα στο gourami, και χθες ο platy έχω την εντύπωση ότι προσπαθούσε να γονιμοποιήσει τον gourami, κουνούσε τα πτερύγια του και ακουμπούσε το gourami, το οποίο ενοχλούνταν.

Τι μπορώ να κάνω για να μην κυνηγάει/κολλάει/φλερτάρει ο platy τον dwarf gourami;

(δεν θέλω να πάρω θηλυκό platy για να μην γεμίσω μωρά, και επειδή απ' όσα διάβασα θα πρέπει να πάρω πάνω από 3 θηλυκά για να μην αγχωθούν κι αυτά)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας..το ιδιο ακριβως συμβαινει και στο δικο μου ενυδρειο..πριν τρεις μερες πείρα ενα γουραμι και 2 πλατυ μαυρα..το ενα μαυρο πλατυ οποτε βρει στο δρομοτου το γουραμι του κανει διαφορα το τσιμπαει και τετοια..τι μπορουμε να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

φτιαχνετε περισσοτερες κρυψωνες και παρατηρητε τι συμβαινει η διψχνετε το γκουραμι.γενικως τα πλατυ ειναι υπερκινητικα και ετσι ισως ενοχλουν τα πιο αργοκινητα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το platy παρενοχλούσε σεξουαλικά το gourami επειδή το gourami είναι κάπως ντροπαλό και φοβόνταν να πει όχι.

Κρυψώνες και φυτά υπάρχουν πολλά. Πήρα κι ένα αρσενικό guppy όμως το οποίο είναι πιο δραστήριο από το platy και τώρα πλέον ο πλάτυ είναι ο κυνηγημένος και τρέχει να ξεφύγει από τις ορέξεις του guppy :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...