Jump to content

Το καινουριο μου Reef


RAIN

Recommended Posts

Γεια σε ολους !

Αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα για να περιγράψω τις διαδικασίες που θα ακολουθήσω για να δημιουργήσω ένα καινούριο ενυδρείο με σκοπό να λειτουργήσει ως πηγή πληροφοριών για όσους θα κάνουν κάτι ανάλογο και να βρούμε μαζί λύσεις σε όποια προβλήματα προκύψουν.

Για να είναι πετυχημένη αυτή η προσπάθεια θα χρειαστώ τη βοήθεια όλων σας!

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 1,80 χ 0,60 χ 0,75 μ. με τη στάθμη του νερού στους 60 πόντους. Δηλαδή θα έιναι 648 λτ.

Η επένδυση κάτω και πάνω καθώς και το καπάκι έιναι από τριπλή φορμάικα.

Στην πίσω πλευρά είναι 3 τρύπες για υπερχύλιση όπου θα μπουν κουτιά υπερχύλησης Tunze.

Στο κάτω μέρος, έκανα άλλες 4 τρύπες όπου θα μπουν 2 φίλτρα Eheim 2217 και το ένα θα συνδυάζεται με το "ψυγείο". Τα 2 φίλτρα δεν θα είναι μέσα στο επιπλο αλλά πίσω από αυτό.Αυτό δεν ήταν απαραίτητο επειδή μπορούσα να σύνδυάσω τα φίλτρα με το sump.

Η βάση έιναι στα 90 εκ. ύψος και εκεί θα μπει το sump 1,70 x 0,5 x 0,5 m. Το επιπλο είναι με μεταλλικό σκελετό.

To sump θα είναι χωρισμενο σε ένα refugeum περίπου 1 μ., σε θέση για το skimmer, θέση για τον άνθρακα, και θέση για μια αντλία που θα επιστρεφει το νερό στο ενυδρείο. Το νερό θα έρχεται στο sump από αριστερά και δεξιά και θα γυρνάει πίσω από την μέση.

Το skimmer είναι το H&S aquaristik 200-2XF2001.

Αυτό που με προβληματίζει τωρα είναι η επιλογή του Calcium reactor - τι μάρκα να διαλέξω και σε ποια θέση να συνδέεται με το sump- και τι άλλο εξοπλισμο θα πρέπει να πάρω.

Μόλις βγάλω φψτογραφίες θα τις δημοσιεύσω.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: Μου μυρίζει θαύμα σύστημα!!! :):D

Ανυπομονούμε για τη συνέχεια, με πλούσιο φωτογραφικό υλικό- ε ν ν ο ε ί τ α ι - !

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως δεν είναι ένα συνηθισμένο ενυδρείο, ειδικά όταν ρωτούσα για να μου φτιάξουν το sump μερικοί με κοίταζαν σαν να το έχω σκάσει από το Δαφνί... :)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το Sump θα ηθελα να μας πεις λιγα παραπανω μιας και εγω σχεδιαζω το δικο μου...

Αν καταλαβα καλα το skimmer θα μπει αριστερα, στο κεντρο θα ειναι η επιστοφη και το refugium δεξια ? Ποσο μεγεθος θα εχει ο χωρος του skimmer ? Απο οτι ειδα το Skimmer που λες θελει minimum 41cm X 23 cm για να ακουμπαει...Θα εχει θεση και για αντοφωσφορο ? Γενικα πες μας οσα μπορεις :)

Επισης με το θεμα φωτισμου τι σκεφτεσαι να κανεις ?

Καλη αρχη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το Sump θα ηθελα να μας πεις λιγα παραπανω μιας και εγω σχεδιαζω το δικο μου...

Στο αριστερό μέρος του Sump θα καταλήγει η μια υπερχύλιση για να έχω μικρη ροή νερού στο refugeum, και οι άλλες δύο δεξιά στο μέρος που θα είναι και το skimmer.

Να και ένα πρόχειρο σχέδιο της κάτοψης του

post-90-1129388121_thumb.jpg

της πρόσοψης του

post-90-1129388481_thumb.jpg

και κοιτώντας το από τα δεξιά

post-90-1129388706_thumb.jpg

Από το refugeum το νερό θα πέφτει στο μεσαίο μέρος μέσω ενός πλαγιαστού χωρίσματος ωστέ να μην ακούγεται το νερό.

Από το χώρισμα του skimmer το νερό θα πέφτει στο χώρισμα με τον άνθρακα και κάτω από τον άνθρακα θα περνάει στο μεσαίο μέρος. Από εκεί θα γυρναει με αντλίες πίσω στο ενυδρείο.

Ένα παρόμοιο σχέδιο Sump το είχα δεί στις εξής φωτο

post-90-1129389806_thumb.jpgpost-90-1129389853_thumb.jpg

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν οι αντλίες θα έιναι μέσα ή έξω από το μεσαίο μέρος.

Για αντιφωσφορο δεν έχω σκεφτεί να βάλω, τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Επισης με το θεμα φωτισμου τι σκεφτεσαι να κανεις ?

Για το φωτισμό δεν έχω αποφασίσει, μέσα στο καπάκι του ενυδρείου έχει θέση για λάμπες.Θα μπουν Τ8 η και Τ5.

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιο ύψος Τ8 είναι πολύ μεγάλο ρίσκο.

2519[/snapback]

Γιατί έχει ρίσκο?

Link to comment
Share on other sites

Οι Τ8 δεν συνιστώνται για πάνω από 40 εκατοστά.

2525[/snapback]

40 εκατοστά νερου? Μπορείς να το εξηγήσεις παραπάνω, τι πρόβλημα μπορεί να προκύψουν?

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Αν αρχικά σκοπεύεις να κρατήσεις SPS κοράλια, η γνώμη μου είναι να ξεχάσεις τις Τ8!

Και αν πάλι δεν σκέφτεσαι καθόλου την τοποθέτηση ΜΗ, μπορείς να πας σε Τ5, όπου μια 6-8άδα λαμπτήρων, στα 55W έκαστος, μήκους 118cm, σε καλύπτει ικανοποιητικά!

Αν καταφύγεις σε DIY λύσεις, το κόστος για την τοποθέτηση των Τ5 είναι αρκετά χαμηλό!

Για το μήκος+λίτρα του ενυδρείου σου, θα πρότεινα την τοποθέτηση 8 λαμπτήρων Τ5(High-Output), είτε 4 σε θερμοκρασία χρώματος 10000Κ+4 μπλε ακτινικές, είτε σε 5+3 αντίστοιχα! Μια προτεινόμενη διάταξη, ούτως ώστε να καλύψεις τα 1,80m, με δεδομένο ότι κάθε λάμπα είναι μήκους περίπου 1,20m, θα μπορούσε να είναι και η εξής:

____________ (blue-actinic)

~~~~____________ (marine-white)

____________ (marine-white)

~~~~____________ (blue-actinic)

____________ (marine-white)

~~~~ ____________ (marine-white)

____________ (marine-white)

~~~~ ____________ (blue-actinic)

Με εναλλακτική, να βάλεις αντί δύο marine-white 2 μπλε, αλλά όχι ακτινικές ακριβώς(υπάρχουν, αρκεί να ρωτήσει κανείς, δεν θυμάμαι ακριβώς τον τύπο τους). Και πάντα με χρήση ανακλαστήρων!

Πάντως εγώ προτιμώ την προσέγγιση του συνδυασμού ΜΗ με Τ5!

Έγινε επεξεργασία - panosb
Link to comment
Share on other sites

Τι ζωντανα σκεφτεσε να βαλεις στο Ενυδρειο σου Rain? Ετσι θα μπορεσω να σε βοηθησω πολυ καλυτερα γιατι για καθε ειδος που θες να φιλοξενησεις που ενδεχωμενος θες, οι αναγκες να ειναι διαφορετικες.. :)

Link to comment
Share on other sites

To φως στο ενυδρείο δεν θα είναι ομοιομορφο, από τη μια πλετρά θα είναι πιο δυνατό απο την άλλη.

Στο δυνατό φως θέλω να βάλω στρείδια, και μερικά φωτοσυνθετικά σκληρά κοράλια.

Στην λιγότερο φωτεινή πλευρά θα μπουν οι tubastraea που τώρα έχω σε ένα άλλο ενυδρείο και ίσως και μερικά μαλακά κοράλια.

Απο ψάρια, θα μεταφέρω ένα μανταρίνο, ένα boxfish, μερικές γαρίδες και σκοπεύω να αγοράσω ακόμα 4-5 μανταρίνους (για να συμβιώσουν όλοι μαζί)!!!???

Τους μανταρίνους τους ταίζω με ζωντανη αρτέμια που παράγω η ίδια.

Επίσης, θα προσπαθήσω να συνυπάρξουν και άλλα boxfish μαζί.

Μελλοντικά, το παλίο μου ρηφ θα συνδυαστεί με το μεγάλο ενυδρείο και εκεί θα μπεί ένας Antennarius maculatus, που τον θέλω παρα πολύ. :)

Θα ήθελα επίσης να είχα και ένα Eurypegasus draconis :rolleyes: , αν βεβαια το βρω κάπου.

Αυτά προς το παρόν...

Μια ερώτηση στον Disco. Eίχες αναφέρει οτι το νερό σου περνάει μετα το RO. από μια DI συσκευή , τι ακριβώς κάνει αυτή η συσκευή?

Και κάτι ακόμα, όταν σταματάω το RO. π.χ για 2 εβδομάδες, πρέπει να βγάζουμε το νερό από μέσα? ( RO. Aqua medic, Premium Line 150)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην για καποιες αποροιες που εχεις εκφρασει εως τωρα, οπως φωτισμος και DI. Διαβασε αυτα τα αρθρα και θα σου λυθουν και αυτες αλλα και πιθανοτατα και αλλες που ενδεχομενος θα εχεις.

Το κακο με τα ψαρακια που λες ειναι να τα βρεις. Προσωπικα δεν τα εχω δει ακομα στην Ελλαδα. Βεβαια γινονται διαφορες ζυμωσεις οποτε περιμενουμε να δουμε και καποια αρκετα σπανια κοματια. Ας ειμαστε ικανοι να τα συντηρησουμε σωστα και θα βρουμε καποια ακρη.

Καλη ιδεα αυτο που λες, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσεις να κανεις το σωστο παντρεμα με τον συνδιασμο που λες γιατι υπαρχουν διαφοτρετικες απαιτησεις απο το καθε ειδος. Π.χ. το Tubastrea θα μπορουσες να το βαλεις στην σκια απο ενα βραχακι για να μην εχει αμεσο το χτυπημα του φωτος, αφου δεν ειναι φωτοσυνθετικο. Αλλα απο οτι ξερω, θελει αρκετο ταισμα. Τα μ****α επισης θελουν το κατιτης τους, και εαν τα βαλεις ολα μαζι (μ****α+σκληρα) θα εχεις αλλα προβληματα, και δεν εαναφερομαι στον φωτισμο.

Τα προβληματα σου θα ειναι πως τα σκληρα με τα μ****α εχουν διαφορετικες απαιτησεις σε φωτισμο(αυτο το διωρθωνεις), σε ροη νερου, σε θρεπτικα αλλα μην ξεχναμε τον απιστευτο χημικο πολεμο τον μαλακων που επειρεαζει απιστευτα την αναπτυξη και οχι μονο στα σκληρα. Ειδικα σε ποιο ευαισθητα, οπως π.χ. Ephylia.

Οσο για το νερο στην αντιστροφη, λενε πως μετα απο καποιο διαστημα θελει πεταμα το νερο γιατι μπορει να μαζεψει βακτηρηδια, αλλα οταν βγαζω τουλαχιστον 2 φορες την βδομαδα για πληρωση νερου δεν εχω προβλημα, ενω ακομα και εαν δεν το κανω για 15 μερες επειδη ειχα βγαλει πριν, συμαινει πως θα βγαλω παλι αρκετη ποσοτητα οποτε τι ειναι το μισο λιτρο οταν θα βγαλω τουλαχιστον 50. Τυπικα θες πεταμα το πρωτο λιτρο μετα απο 10+ημερες.

Διαβασε λοιπον τα αρθρα και την αναφορα για τις διαφορετικες αναγκες και περιμενω τις νεες αποροιες σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι, η Tubastrea είναι σαν ενα μεγαλο ψαρι με παρα πολλά στόματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...