Jump to content

Γαρίδες Και Πρόβλημα (;) Με Φίλτρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και ένα χρόνο "τρέχω" ένα ενυδρείο 30lt της Fluval (αυτό που φάινεται στην συνημμένη εικόνα). Παρόλο που εδώ και λίγο καιρό έχω δύο αποικίες από γαρίδες (red cherry και amanο) και που τις έχω δει αβγομένες αρκετές φορές...δεν έχω δει ποτέ μικρά (φυσικά μιλάω για red cherry μιας και οι amano θέλουν υφάλμυρες καταστάσεις). Τα ψάρια που έχω μέσα (Kuli loach, Borneo Sucker, snails) δεν νομίζω ότι αποτελούν απειλή μιας και οι μονομάχοι και τα bubblebee έχουν απομακρυνθεί σε άλλο χώρο. Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι πιθανώς το γόννο τον τραβάει το φίλτρο (φάινεται στο βάθος στη δεύτερη εικόνα καθώς και στην τρίτη). Το φίλτρο είναι εξωτερικό και το τμήμα που εισέρχεται στο νερό καλύπτεται από σφουγγάρι. Οι γαρίδες κάθονται συνεχώς πάνω του και "βοσκάνε" μικροοργανισμούς. Πριν δύο μέρες έλεγξα το φίλτρο εσωτερικά να δω μήπως έχει παγιδευμένο γόννο αλλά τίποτα. Ακούω προτάσεις και ιδέες μπας και καταφέρω να δω κανά γαριδοπιτσιρίκι!!!

post-39999-0-27319100-1323468098_thumb.jpg

post-39999-0-26541700-1323468233_thumb.jpg

post-39999-0-07269100-1323469013_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχεις καλυμμενη την εισοδο του φιλτρου τοτε τα ψαρια σου τις τρωνε.

Link to comment
Share on other sites

Αρσενικές γαρίδες έχεις σίγουρα;;

Αν ναι,τα kuhli στην κάνουν την ζημιά πιστεύω..

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...