Jump to content

Σκαλάρι Με Fin Rot Και Με Ανοιχτη Πληγή


Recommended Posts

Στα φρέσκα μου σκαλάρια έχω εντοπίσει στο ένα Fin Rot (φαγωμένη ουρά με μπαμπακώδες περίγραμμα) και έχω άλλο ένα με μια ανοιχτή πληγή στο σώμα του με άσπρο περίγραμμα και σχηματίζεται και δεύτερη απο την άλλη μεριά! Φωτογραφίες δεν μπορώ να ανεβάσω διστυχώς... Ακολουθώ "θεραπεία" με Melafix απο εχθές, μήπως να προχωρήσω και σε κάποιο φάρμακο;

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Στα φρέσκα μου σκαλάρια έχω εντοπίσει στο ένα Fin Rot (φαγωμένη ουρά με μπαμπακώδες περίγραμμα) και έχω άλλο ένα με μια ανοιχτή πληγή στο σώμα του με άσπρο περίγραμμα και σχηματίζεται και δεύτερη απο την άλλη μεριά!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 200lt

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Dolphin C-1300 Σφουγγάρι, μπαμπάκι ενυδρειακό και ~5 λίτρα Siporax

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): ~ 10 μέρες αλλά με παλιό φίλτρο

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 7 Scalare Pterophylum

- Ρουτίνες : Αλλαγή έχει γίνει 1 με νερό ίδιο με του ενυδρείου με χρήση τύρφης

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6.5-7.0

- KH: 6

- GH: 7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10

- Θερμοκρασία: 25.2 C- 25.5 C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Sera- API

-Strips: OXI

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Scalare Pterophylum

- Ιστορικό Ψαριού: Νέο στο ενυδρείο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει : Το ψάρι με τις πληγές πολλές φορές κρύβεται, το άλλο με το Fin Rot κυκλοφορεί κανονικά. Αυτό με τις πληγές το βρίσκω να έχει χάσει κάπως τα χρώματά του ενώ αυτό με το FIn Rot έχει χρώματα που μου μοιάζουν ΟΚ. Και τα δύο έχουν ελαφρώς μοιωμένη όρεξη αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Αυτό με τις πληγές έχει και πολύ κόκκινα βράνχια! Έχω προσέξει οτι κάποια μέλη της ομάδας είναι πολύ ώρα στην επιφάνεια( τα 3) ενώ τα υπόλοιπα κυκλοφορούν κοπάδι παντού!Θέμα οξυγόνωσης δεν υπάρχει καθώς έχω πολύ ανατάραξη! ΙΣΩΣ έχω αυξημένη κυκλφορία, παρακαλώ υπομονή να ανεβάσω βίντεο :(

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Άγνωστο

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Melafix

-Δοσολογία: Προτεινόμενη

-Χρόνος Χρήσης: 2 Δόσεις, σήμερα και εχθές

-Αναλυτική περιγραφή: 25ml για 200 λίτρα

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Φωτογραφίες θα προσπαθησω με τη web camera...

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι δυσκολα και Σαββατο βραδυ.

Νομιζω οτι πρεπει να ανεβεις στους 28 c.

Aν εχειςαεραντλια βαλε.

Οχι τροφη.

Οχι φωτα.

ΤΟ Melafix νομιζω οτι δεν θα σε καλυψει.

ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ Φωτο να δω την κατασταση θα ελεγα ESHA 2000,αλλα αν τα ψαρια ειναι σε σχετικη καλη κατασταση και αντεχουν θα παω σε πιο δραστικη λυση που ειναι Furan 2 μαζι με General Cure.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σήμερα το πρωί έχασα το ψάρι με τις πλυγές... θα ξεκινήσω θεραπεία με omnipur....

Link to comment
Share on other sites

Κριμα.

Παντως εαν κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο να το γραφετε οσο πιο γρηγορα ,οποτε και η επεμβαση θα ειναι πιο αποτελεσματικη.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 20ml omnipur για 200lt και αεραντλία. Το melafix το σταμάτησα.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου αιτιολογήσεις γιατί πρέπει να ανεβάσω θεμοκρασία, να κλείσω τα φώτα και να μην ταίζω;

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο έχεις 100% δίκαιο. Είχα προσέξει την πληγή στο ψάρι αλλά είπα να περιμένω μήπως είναι δαγκωνιά κλπ. Εξελίχθηκε όμως πολύ γρήγορα!!!! Βλέπω άλλο ένα ψάρι στην επιφάνεια τώρα να παραπαίει και ένα ακόμη με τα ίδια συμπτώματα με αυτό που έχασα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την την κατάσταση είναι το ψάρι που "παραπαίει" δεν βλέπω όμως να έχει κάτι απάνω του

post-22014-0-67509200-1323592261_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλο το κοπάδι κολυμπάει μαζί εκτός απο εκείνο που φαίνετε να έχει απομωνωθεί και δυσκολεύεται να κολυμπήσει....

Link to comment
Share on other sites

Έχω γεμίσει το τοπικ με ποστ αλλά είναι απίστευτο πόσο γρήγορα προχωράει η ασθένεια!!!! Τώρα πρήστικε το ένα μάτι απο το σκαλάρι που είναι μόνο του! Μα είναι δυνατόν να συμβαίνουν όλα αυτά τόσο γρήγορα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το fin rot ειναι βακτηριακη μολυνση.

Προερχεται απο ΣΤΡΕΣ και ΜΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ του νερου.

Μπορει να εμφανισθει και ως ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΠΑΘΗΣΗ μιας ηδη υπαρχουσας ασθενειας π.χ. παρασιτα.

Ετσι εχοντας αυτη την κατασταση σε αστρωτο για μενα ενυδρειο ανεβαζω την θερμοκρασια,οχι φωτα(ενθαρρυνει τα βακτηριδια) και οχι φαγητο (τα ψαρια ζουν πολεεες μερες χωρις) μιας σε ενα ηδη επιβαρυμενο νερο θα προσθεσω κι αλλα προβληματα .

Μετρα καθε μερα την αμμωνια.

Αμα μπορεις κανε προετοιμασια νερου για να κανεις αλλαγη μετα την αγωγη.

Το νερο σου ειναι χαλια.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι τραγικα!

θΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ και αυτο το ψαρι.Αυτο που παραπαιει.

Εχεις παλεο νερο(προετοιμασια σε βαρελι)?

πετρος :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το fin rot ειναι βακτηριακη μολυνση.

Προερχεται απο ΣΤΡΕΣ και ΜΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ του νερου.

Μπορει να εμφανισθει και ως ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΠΑΘΗΣΗ μιας ηδη υπαρχουσας ασθενειας π.χ. παρασιτα.

Ετσι εχοντας αυτη την κατασταση σε αστρωτο για μενα ενυδρειο ανεβαζω την θερμοκρασια,οχι φωτα(ενθαρρυνει τα βακτηριδια) και οχι φαγητο (τα ψαρια ζουν πολεεες μερες χωρις) μιας σε ενα ηδη επιβαρυμενο νερο θα προσθεσω κι αλλα προβληματα .

Μετρα καθε μερα την αμμωνια.

Αμα μπορεις κανε προετοιμασια νερου για να κανεις αλλαγη μετα την αγωγη.

Το νερο σου ειναι χαλια.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

To οτι το νερό μου είναι χάλια πως το κατάλαβες για να ξέρω;;;;; Τις τιμές που ανέβασα τις είδες;;;; Το νερό με τι είναι "επιβαρυμένο"; Πες μου δηλαδή αν είναι να πρέπει να κάνω κάποια άλλη μέτρηση και δεν το ξέρω...

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να κρατάω αρχείο να σου παραθέσω κάποιες τιμές που κράτησα στην αλλαγή μήπως και μου πείς τι έκανα λάθος...

Τιμές ενυδρείου

pH 6.5- 7.0

kH 6

gh 7

TDS 237

NH3/NH4 μηδεν

ΝΟ2 μηδεν

ΝΟ3 δεκα

Τιμές νερού αλλαγής

pH 6.5- 7.0

kH 5

GH 7

TDS 107

Διάρκεια αλλαγής 20 λεπτά

Βρύση

pH 7.5

kH -

gh 9

TDS 127

Όπως έγραψα και πιο πάνω μετράω τα πάντα με υγρά τέστ Sera εκτός απο ΚΗ που είναι της API. TDS κινέζοκο απο e-bay

μολις έβαλα νερό για αλλαγή...

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Κάτι το οποίο δεν ιφύσταται σε στρωμένο ενυδρείο;;;; Δεν θέλω να παρεξηγηθεί ο τόνος μου, ρωτάω πράγματα που θέλω να μάθω!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια τα πηρες απο πετ σοπ ή απο χομπιστα? Για εμενα σου εδωσε αρρωστα ψαρια και κακως εσυ δεν τα ειδες, ειδικα αυτο με τα φαγωμενα πτερυγια. Εσυ, στη συνεχεια τα εβαλες σε ενα αλλο ενυδρειο(μεταφορα, αρα στρες) με 25 μονο βαθμους(απαιτειται 28 για σκαλαρια κατα τη δικη μου γνωμη) και συνεχεια βαζεις χερι επειδη εχεις αγχωθει. Ολα αυτα στρεσαρουν απιστευτα τα ψαρακια, εξασθενουν την αμυνα του οργανισμου τους και χρειαζεται χρονος μεχρι να συνελθουν απο το στρες.

Το ψαρι με τα φαγ. πτερυγια δεν με ανυσηχει. αφησε το στην ησυχια του και παρακολουθησε το απλα για 2 μηνες. αν δεν βγαλει κατι αλλο δεν με ανυσηχει. επειτα και μονο αν βγαλει κατι αλλο τα λεμε.

Το ψαρακι που κολυμαπει περιεργα, χωρις να θελω να σε τρομαξω, δε το βλεπω καλα. Ίσως ειναι εντερικα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Αν τρωει, δωστου σπιρουλινα ή αν δεν εχεις, βρασε μερικους κοκκους αρακα, ξεφλουδισε τους και δωσε να φαει (εγω θα ανεβαζα, μονο και μονο για το ψαρακι αυτο, τη θερμοκρασια στους 31). Καλο θα ειναι να μπει σε καραντινα, (ειδικα αν δεν τρωει) και να ακολουθησεις φαρμακευτικη αγωγη, αφου ομως σιγουρετυτεις για τη παθηση. Σου τα λεω αυτα γιατι ισως να ειναι μεταδιδομενη ασθενεια. Προσεξε για ανασηκομενα πτερυγια, αν τρομαζει ευκολα, αν τρωει, αν αναπνεει φυσιολογικα.

Κανε τακτκικες και μικρες αλλαγες νερου χωρις να μεταβαλεις την θερμοκρασια κατα τη διαρκεια των αλλαγων και παρακολουθα τις τιμες ης αμμωνιας, ΝΟ2 και ΝΟ3. Αν δεν εχεις ανεβασμενες τιμες, φροντισε να τρωνε καλα(πολλα και μικρα γευματα), παντα ομως κανοντας τακτικες αλλαγες και μετρησεις. Οχι ομως τροφες ζωικες αλλα περισσοτερο φυτικες για τη θεραπεια του πρησμενου. Αν εχεις μουλιασε τη τροφη σε υγρη βιταμινη πριν τα ταισεις. Θεωρω οτι καλα φαγωμενα ψαρακια εχουν δυνατη αμυνα οργανισμου. Ανεβασε σταδιακα 1 βαθμο καθε μερα τη θερμοκρασια μεχρι να φτασει τουλαχιστον τους 28 (οχι ομως σε μια ημερα). Φροντισε να μην τα στρεσαρεις βαζοντας χερι μεσα και αν δεν εχεις κρυψωνες φροντισε να δημιουργησεις ειτε με ξυλα που τα λατρευουν ειτε τουλαχιστον και προσωρινα με πλαστικα κοματια που να ειναι καταλληλα για τροφιμα ομως.

Απο βακτηρια δεν νομιζω να εχεις προβλημα γιατι αναφερεις οτι τα υλικα του φιλτρου ειναι απο παλιο και στρωμενο ενυδρειο. Καλου κακου ομως, οπως σου ειπα να παρακολουθεις τις τιμες. Πες μας επισης αν τα υλικα του φιλτρου αυτου εχουν καθαριστει προσφατα απο μουργα ή αν ειναι με αυτη. Πολλες φορες στη μουργα καθονται κακοι μικροοργανισμοι. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι τωρα πρεπει να τα καθαρισεις. Αν δεν καθαριστηκαν το αφηνεις ως εχει γιατι δε θελουμε να χασουμε μερος της βιολογιας τωρα.

Αυτα για να συμπληρωσω στα οσα σου ειπαν ηδη οι φιλοι μας!

Link to comment
Share on other sites

Το νερο μπορει να γινει <χαλια>σε οποιαδηποτε στιγμη.

Εδω εχουμε εντονη δευτεροπαθη μολυνση απο βακτηριδια την οποια μπορουμε να την ελαχιστοποιησουμε με την διατηρηση του ενυδρειου σε καλες συνθηκες ,ειδικα καθαρο νερο.

Παρακολουθουμε το φαινομενο και θα τα λεμε....

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας! Διστυχώς έχασα και δευτερο ψάρι... πολύ κρίμα...

Τα ψάρια ήταν αγορασμένα απο πετ αλλα δεν είχαν εκδηλώσει ασθένεια!!! Είχα δει όλα τα ψάρια της γυάλας και το μόνο που είχα προσέξει ήταν οτι είχαν λίγο ταλαιπωρημένα πτερύγια. Νόμιζα οτι ήταν δαγκώματα που 99% ήταν. Και γώ πάντως πιστεύω οτι υπέβοσκε η ασθένεια και εκδηλώθηκε απο το στρές!!! Μόνο η μεταφορά που τους έκανα και ένας λάθος χειρισμός με το pH... σίγουρα ήταν δική μου υπαιτιότητα.

Για την θερμοκρασία δεν μορώ να καταλάβω πως κατάλαβα απο τα προφίλ τόσο λάθος.... θα την ανεβάσω σταδιακά στους 28, είναι το μόνο εύκολο καθώς ελέγχεται απο cortroller.... Είχα "καθαρίσει" τον κάδο του ενυδρείου απο την γλίτσα αλλά τα υλικά δεν τα πείραξα. Αμμωνία παρακολουθώ τακτικά και δεν σήκωσε ως τώρα ποτέ! Θα μετρήσω πάλι άμεσα...

Για να καταλάβω όμως τώρα.... εγώ έχω ξεκινήσει θεραπεία με omnipur. Πότε μπορώ να κάνω την πρώτη μικρή αλλαγή; Μέσα στις οδηγίες μιλάει για άνθρακα κλπ αλλά δεν λέει πότε πρέπει να μπέι η πότε πρέπει να γίνει η αλλαγή νερού!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας! Διστυχώς έχασα και δευτερο ψάρι... πολύ κρίμα...

Τα ψάρια ήταν αγορασμένα απο πετ αλλα δεν είχαν εκδηλώσει ασθένεια!!! Είχα δει όλα τα ψάρια της γυάλας και το μόνο που είχα προσέξει ήταν οτι είχαν λίγο ταλαιπωρημένα πτερύγια. Νόμιζα οτι ήταν δαγκώματα που 99% ήταν. Και γώ πάντως πιστεύω οτι υπέβοσκε η ασθένεια και εκδηλώθηκε απο το στρές!!! Μόνο η μεταφορά που τους έκανα και ένας λάθος χειρισμός με το pH... σίγουρα ήταν δική μου υπαιτιότητα.

Για την θερμοκρασία δεν μορώ να καταλάβω πως κατάλαβα απο τα προφίλ τόσο λάθος.... θα την ανεβάσω σταδιακά στους 28, είναι το μόνο εύκολο καθώς ελέγχεται απο cortroller.... Είχα "καθαρίσει" τον κάδο του ενυδρείου απο την γλίτσα αλλά τα υλικά δεν τα πείραξα. Αμμωνία παρακολουθώ τακτικά και δεν σήκωσε ως τώρα ποτέ! Θα μετρήσω πάλι άμεσα...

Για να καταλάβω όμως τώρα.... εγώ έχω ξεκινήσει θεραπεία με omnipur. Πότε μπορώ να κάνω την πρώτη μικρή αλλαγή; Μέσα στις οδηγίες μιλάει για άνθρακα κλπ αλλά δεν λέει πότε πρέπει να μπέι η πότε πρέπει να γίνει η αλλαγή νερού!

Οταν κοιταξες τα ψαρια στη γυαλα,προσεξες αν ειχαν αλλοιωμενα κι οχι δαγκωμενα πτερυγια;Ειχαν κοκκινα βραγχια;Μιλας για τη γυαλα με τα πολυ μικρα αν δεν κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

1. To νερο φαινεται ετσι (πρασινο και θολο) απο το φαρμακο? (απο το μαλαχιτη)

2. Αν η ασθενεια ειναι βακτηριακης προελευσης (κατι που πιστευω) ηα ανοδος της θερμοκρασιας θα την ευνοήσει.

3. Η χρηση τυρφης που εκανες για πτωση του πεχα απο 7.5 σε 7 παρα ,μεσα σε 24-48 ωρες δεν ειναι αιτια για τετοιο στρες που θα οδηγουσε σε τοσο τραγικα αποτελεσματα.

4. Κατι υπαρχει παντως στο ενυδρειο για να ανεβαζει tds 237 και απο εκει πιστευω οτι ξεκινανε τα προβληματα αν και εφοσον τα προβληματα δεν μεταφερθηκαν απο τα νεα ψαρια.

Και εδω θα αναλυσω το σκεπτικο μου για να αιτολογησω τα παραπανω (στο 4).

Εχεις στη βρυση GH 9 (που μεταφραζεται σε 160 tds) και tds 127 που σημαινει οτι κατι απο τα δυο (tds meter ή gh test) δεν δεχνει σωστα, ή και τα δυο. Το tds δειχνει λιγο πιο χαμηλα και το gh τεστ λιγο πιο ψηλά.

Η ουσια ειναι οτι τι νερο της βρυσης ειναι καθαρο απο οργανικα κλπ και το tds 127 (πιστευω οτι ειναι130~150) του μεταφραζεται μονο σε χρησιμα μεταλλικα αλατα (8~9) .

Μετα κανεις μια επεξεργασια με τυρφη που λογικα κατεβαζει KH GH TDS και φτανεις σε GH 6-7, TDS 107 (πιστευω οτ ειναι 110 - 126ppm)

Οπως και να εχει (με τις πραγματικες μετρησεις TDS), η διαφορα του νερου στη βρυση και μετα στο δοχειο πρετοιμασιας με τυρφη ειναι φυσιολογικες.

Μολις μπαινει το νερο στο ενυδρειο κατι ανεβαζει πολυ το tds κι αυτο τι ειναι?

Μηπως μετρησες TDS μετα το φαρμακο?

Μηπως υπαρχουν πολλα οργανικα στο βυθο? στο φιλτρο?

Εχω παρατηρησει fungus και πιο σοβαρες βακτηριακες, μυκητιασεις κλπ, σε ψαρια μεσα σε ενυδρειο που λειτουργει ακαθαριστο φιλτρο, νερο με πολλα οργανικα και βρωμικο βυθο.

Κανε και ενα απλο τεστ. Προσπαθησε με την ακρη του δαχτυλου σου, να δημιουργησεις φυσαλιδα στην επιφανεια του νερου και δες σε ποση ωρα θα "σκασει" και πες μας.

Τιμές ενυδρείου

pH 6.5- 7.0

kH 6

gh 7

TDS 237

NH3/NH4 μηδεν

ΝΟ2 μηδεν

ΝΟ3 δεκα

Τιμές νερού αλλαγής

pH 6.5- 7.0

kH 5

GH 7

TDS 107

Διάρκεια αλλαγής 20 λεπτά

Βρύση

pH 7.5

kH -

gh 9

TDS 127

Link to comment
Share on other sites

Οταν κοιταξες τα ψαρια στη γυαλα,προσεξες αν ειχαν αλλοιωμενα κι οχι δαγκωμενα πτερυγια;Ειχαν κοκκινα βραγχια;Μιλας για τη γυαλα με τα πολυ μικρα αν δεν κανω λαθος;

Ναι μιλάω για αυτή την γυάλα. Είχα προσέξει σαν "φαγωμένα" πτερύγια κυρίως όταν πήρα τα τελευταία 2. Βράνχια κόκκινα κλπ οχι δεν είδα. Υπέθεσα οτι είχαν τσιμπηθεί τα πτερύγια απο κάποιο άλλο ψάρι. Πολύ πιθανόν να είναι λάθος η υπόθεσή μου μιας και βγήκε μέσα απο την κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...