Jump to content

Σκαλάρι Με Fin Rot Και Με Ανοιχτη Πληγή


Recommended Posts

1. To νερο φαινεται ετσι (πρασινο και θολο) απο το φαρμακο? (απο το μαλαχιτη)

2. Αν η ασθενεια ειναι βακτηριακης προελευσης (κατι που πιστευω) ηα ανοδος της θερμοκρασιας θα την ευνοήσει.

3. Η χρηση τυρφης που εκανες για πτωση του πεχα απο 7.5 σε 7 παρα ,μεσα σε 24-48 ωρες δεν ειναι αιτια για τετοιο στρες που θα οδηγουσε σε τοσο τραγικα αποτελεσματα.

4. Κατι υπαρχει παντως στο ενυδρειο για να ανεβαζει tds 237 και απο εκει πιστευω οτι ξεκινανε τα προβληματα αν και εφοσον τα προβληματα δεν μεταφερθηκαν απο τα νεα ψαρια.

Και εδω θα αναλυσω το σκεπτικο μου για να αιτολογησω τα παραπανω (στο 4).

Εχεις στη βρυση GH 9 (που μεταφραζεται σε 160 tds) και tds 127 που σημαινει οτι κατι απο τα δυο (tds meter ή gh test) δεν δεχνει σωστα, ή και τα δυο. Το tds δειχνει λιγο πιο χαμηλα και το gh τεστ λιγο πιο ψηλά.

Η ουσια ειναι οτι τι νερο της βρυσης ειναι καθαρο απο οργανικα κλπ και το tds 127 (πιστευω οτι ειναι130~150) του μεταφραζεται μονο σε χρησιμα μεταλλικα αλατα (8~9) .

Μετα κανεις μια επεξεργασια με τυρφη που λογικα κατεβαζει KH GH TDS και φτανεις σε GH 6-7, TDS 107 (πιστευω οτ ειναι 110 - 126ppm)

Οπως και να εχει (με τις πραγματικες μετρησεις TDS), η διαφορα του νερου στη βρυση και μετα στο δοχειο πρετοιμασιας με τυρφη ειναι φυσιολογικες.

Μολις μπαινει το νερο στο ενυδρειο κατι ανεβαζει πολυ το tds κι αυτο τι ειναι?

Μηπως μετρησες TDS μετα το φαρμακο?

Μηπως υπαρχουν πολλα οργανικα στο βυθο? στο φιλτρο?

Εχω παρατηρησει fungus και πιο σοβαρες βακτηριακες, μυκητιασεις κλπ, σε ψαρια μεσα σε ενυδρειο που λειτουργει ακαθαριστο φιλτρο, νερο με πολλα οργανικα και βρωμικο βυθο.

Κανε και ενα απλο τεστ. Προσπαθησε με την ακρη του δαχτυλου σου, να δημιουργησεις φυσαλιδα στην επιφανεια του νερου και δες σε ποση ωρα θα "σκασει" και πες μας.

1. Ναι το χρώμα του νερού είναι απο την μαλαχίτη πράσινο!

2. Αρα να μην την ανεβάσω;

3. -

4. Εκεί έχουμε θέμα. Δεν ξέρω αν μπορώ να χαρακτηρίσω το TDS που μετράω ως αξιόπιστο (κινέζικο των 10€ απο e-bay). Το τεστ όμως της API για κΗ και το τέστ της Sera για GH είναι 100% αξιόπιστα και μάλιστα χωρίς απόκλιση καθώς μετράς σταγόνα σταγόνα. Όλες οι μετρήσεις είναι πρίν το φάρμακο.

Φυσαλίδες δημιουργούνται στην επιφανεια απο το spray bar και στέκονται οι μικρές 1-2 δεπτερόπεπτα και οι μεγάλες 3-4.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν δεν βαριέσαι πέρνα μια βόλτα να μετρήσουμε το νερό σου και με τα δικά μου TDS. Και με Κινέζικο και με της Waterwaves.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι το χρώμα του νερού είναι απο την μαλαχίτη πράσινο!

2. Αρα να μην την ανεβάσω;

3. -

4. Εκεί έχουμε θέμα. Δεν ξέρω αν μπορώ να χαρακτηρίσω το TDS που μετράω ως αξιόπιστο (κινέζικο των 10€ απο e-bay). Το τεστ όμως της API για κΗ και το τέστ της Sera για GH είναι 100% αξιόπιστα και μάλιστα χωρίς απόκλιση καθώς μετράς σταγόνα σταγόνα. Όλες οι μετρήσεις είναι πρίν το φάρμακο.

Φυσαλίδες δημιουργούνται στην επιφανεια απο το spray bar και στέκονται οι μικρές 1-2 δεπτερόπεπτα και οι μεγάλες 3-4.

2. Εγω δεν θα την ανεβαζα, αν ειναι παρασιτο (που θελει ανεβασμα) αντιμετωπιζεται πιο ευκολα και χωρις ανοδο.

4. Πολλοι εχουν το κινεζικο και δειχνει μια χαρα. Ισως θελει καλιμπραρισμα (καπου λεει πως και με τι καλιμπραρεται). Μην εισαι σιγουρος και με τα υγρα τεστ ομως.

Κι αυτα ληγουν. χανουν με τον καιρο, ειναι και το χρωμα που μας μπερδευει καμια φορα κλπ

ΟΚ αν σκανε γρηγορα ειναι ενα επιπλεον δειγμα οτι ειναι ΟΚ το νερο.

Οποτε επικεντρωνεσαι στην θεραπεια.

Εξετασε ομως και το θεμα του tds. Τι το ανεβαζει. (οτι μπαινει στο νερο του ενυδρειου μπορει να το ανεβαζει απο αλατι μεχρι λιπασματα κλπ) Αν ειναι απο αυτα, ΟΚ.

ΥΓ αν δεν ημουν σιγουρος για τη προελευση της ασθενειας και εχανα ψαρια θα δοκιμαζα furan σε συδνυασμο με general cure χωρις να το προτεινω αφοβα ομως.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

κατα τη δικη μου αποψη παντως το ενυδρειο δεν εχει ή τουλαχιστον, δεν ειχε τιποτα. το TDS δεν με ανοισηχει εμενα. Τα ψαρια που πηρε ο φιλος ειχαν το προβλημα απο στρες, πιθανη μολυνση απο τη γυαλα και κακη διατροφη, οπως αλλωστε συνηθιζεται σε αρκετα πετ σοπ. Απο θεραπεια τωρα ας πουν οι εμπειροτεροι και περισσοτερο ψαγμενοι στο θεμα ασθενειες... εγω παντως πιστευω οτι θερμοκρασια κατω των 28 ειναι μικρη για σκαλαρια και επισης ειναι νωρις να βγαλουμε συμπερασματα για "νεους κατοικους" σε ενα ενυδρειο μιας και δε γνωριζουμε τι παρελθον κουβαλανε και σε τι περιβαλλον ζουσαν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για τη θερμοκρασια στους 28 (αν και δεν ειναι απαραιτητη τοσο για τα σκαλαρια οσο πχ για τους δισκους, και εφοσον υπαρχουν και αλλα ψαρια που δεν ειναι συμβατα με πιο υψηλες θερμοκρασιες).

Η προταση μου για να μην ανεβασει τη θερμοκρασια ηταν προσωρινη για την περιπτωση της αντιμετωπισης βακτηριακης.

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω μερικές γενικές οικόνες του ενυδρείου και των ψαριών... Για την ιστορία το κίτρινο με το μεγάλο μαύρο είμαι σχεδών σίγουροςοτι είναι ζευγάρι!

post-22014-0-16277700-1323620550_thumb.jpg

post-22014-0-45403100-1323620590_thumb.jpg

post-22014-0-44259800-1323620615_thumb.jpg

post-22014-0-92034600-1323620686_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Είχα πετύχει και ωραίο φωτισμό με την RGB αλλά μου κάηκε ο κοντρόλερ. Για το δικό σου δεν το συζητάω, το χάζευα πολύ ώρα, είναι respect!

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα οτι θα έχανα και τρίτο σκαλάρι αλλά έχω ευχάριστα. Ενώ ήταν κρυμμένο απο το πρωί όπως τα άλλα που ψωφησαν, τώρα που γύρισα το είδα να γυρίζει με τα υπόλοιπα! Μάλιστα μολις άνοιξα το καπίκι έτρεξε για φαΐ γιατί στα προηγούμενα ταΐσματα δεν είχε βγεί.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που υπαρχει βελτιωση.

Μονο ενα σχολιο θα ηθελα να κανω. Οταν μιλαμε για πιθανοτητα βακτηριακης λοιμοξης, το τελευταιο πραγμα που πρεπει να προτεινουμε ειναι αυξηση θερμοκρασιας καθως το μονο που κανουμε ειναι να ευνοησουμε την αναπτυξη του!!!!!

Θα παρακαλουσα λοιπον να προσεχουμε τι προτεινουμε στην κατηγορια των ασθενειων.

Οσο για την ιδανικη θερμοκρασια διαβιωσης των σκαλαριων, με 27-28oC ειμαστε ΟΚ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα οτι θα έχανα και τρίτο σκαλάρι αλλά έχω ευχάριστα. Ενώ ήταν κρυμμένο απο το πρωί όπως τα άλλα που ψωφησαν, τώρα που γύρισα το είδα να γυρίζει με τα υπόλοιπα! Μάλιστα μολις άνοιξα το καπίκι έτρεξε για φαΐ γιατί στα προηγούμενα ταΐσματα δεν είχε βγεί.

Αυτό είναι ευχάριστο. Μην παρασυρθείς όμως. Μικρά ταϊσματα με βιταμίνες για να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό τους χωρίς επιβάρυνση του συστήματος σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...