Jump to content

Απομακρισμένος Έλεγχος Ενυδρείου.


Recommended Posts

Το εσωτερικό σου οικιακό δίκτυο (είτε ethernet, είτε wi-fi) χρησιμοποιεί private IP address space, συνήθως class C (με δυνατότητα να έχεις 254 IP συσκευές στο δίκτυο σου). Αν δώσεις καρφωτά (χειροκίνητα) μια private ip address (π.χ. 192.168.1.100) στη κάμερα ή σε ένα PC, τότε ο DHCP server του router (αυτός που δίνει IP addresses στα διάφορα μπλιμπλίκια στο οικιακό σου δίκτυο), δεσμεύει αυτή τη διεύθυνση μόνο για το συγκεκριμένο μπλιμπλίκι.

σορρυ μαλλον δεν εγινα κατανοητος λογω οτι ειχα μολισ ξυπνησει εκτος οικιακου δικτυου ομως σε καθε αποσυνδεση μιας και δεν εχουμε static-ip εκτος αν το ζητησεις με το αζημιωτο δεν υπαρχει αρα και στις αποσυνδεσεις αλλαζει (εννοω να μπεις απο την δουλεια πχ )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σορρυ μαλλον δεν εγινα κατανοητος λογω οτι ειχα μολισ ξυπνησει εκτος οικιακου δικτυου ομως σε καθε αποσυνδεση μιας και δεν εχουμε static-ip εκτος αν το ζητησεις με το αζημιωτο δεν υπαρχει αρα και στις αποσυνδεσεις αλλαζει (εννοω να μπεις απο την δουλεια πχ )

Συνεχίζω...

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που κάνει restart o router σου παίρνει από τον ISP σου, π.χ. οτενετ, μια νέα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διεύθυνση IP. Η πραγματική IP είναι αυτή που σου δίνει τη πρόσβαση στο internet.

OK μέχρι εδώ;

Είπαμε ότι κάθε συσκευή που συνδέεται στο internet πρέπει να έχει μια IP διεύθυνση. Επειδή το κόστος πραγματικών IP διευθύνσεων που χρειάζεσαι για να έχεις στις συσκευές σου είναι απαγορευτικό, χρησιμοποιείς "ιδιωτικές" (private) διευθύνσεις της μορφής 192.168.1.x (όπου x, από το 1-254).

ΟΛΕΣ αυτές οι ιδιωτικές διευθύνσεις που χρησιμοποιείς στο οικιακό σου δίκτυο, χρησιμοποιούν και μοιράζονται τη μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διεύθυνση IP που σου δίνει ο ISP σου, μέσω μιας διεργασίας που ονομάζεται NAT (Network Address Translation) και η οποία τρέχει στο router σου.

Τώρα, αν και η πραγματική επικοινωνία μεταξύ υπολογιστών (και η IP camera νοείται σαν ένας μικρός υπολογιστής με πολύ συγκεκριμένη λειτουργία) γίνεται μεταξύ IP διευθύνσεων, έχει καθιερωθεί για την ανθρώπινη ευκολία, η χρήση ονομάτων που είναι ευκολότερο να τις θυμάται και να τις χρησιμοποιεί ένας άνθρωπος. Για παράδειγμα, ενώ εμείς γράφουμε στο web browser μας (ΙΕ, chrome, κλπ) τη διεύθυνση www.aquazone.gr για να μπούμε στο ΑΖ, η πραγματική IP διεύθυνση του web server του AZ είναι η 46.226.193.85. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα, αν γράψεις τη διεύθυνση http://46.226.193.85 και πατήσεις enter. Θα δείς, ότι πάλι βγάζεις τη σελίδα του AZ.

Τη μετατροπή (name resolution) και την αντιστοιχία ενός ονόματος σε μια IP διεύθυνση, την αναλαμβάνει ένα σύστημα που ονομάζεται DNS (Domain Name System) server. Χονδρικά, αυτός ο server (τον οποίο μας τον παρέχει ο ISP μας), έχει μια λίστα με την αντιστοιχία ονομάτων και IP διευθύνσεων της μορφής:

www.aquazone.gr --->46.226.193.85

...

...

Προσοχή όμως, γιατί αυτή η διεύθυνση του server του AZ μπορεί να είναι (όπως και στη περίπτωση ενός οικιακού δικτύου) δυναμική, δηλαδή προσωρινή και όχι στατική (δλδ. μόνιμη).

Στη περίπτωση της δυναμικής IP διεύθυνσης χρειάζεται να υπάρχει η αντιστοίχιση μια ΔΥΝΑΜΙΚΗΣ διεύθυνσης IP με ένα όνομα (domain name). Αυτή τη δουλειά την αναλαμβάνουν οι Dynamic DNS (DDNS) providers που υπάρχουν στο internet και οι οποίοι παρέχουν κάποιες βασικές υπηρεσίες δωρεάν και κάποιες άλλες τις χρεώνουν.

Έτσι, αν έχεις δώσει μια "καρφωτή" IP διεύθυνση στην IP camera σου (ή στο PC σου) και έχεις δηλώσει ένα domain name της μορφής "mycamera.myhome.com" σε έναν Dynamic DNS provider, τότε ο DDNS client που τρέχει σε ένα PC στο οικιακό σου δίκτυο, θα ενημερώνει αυτόματα σε τακτά χρονικά διαστήματα, τη λίστα του DDNS provider για τις αλλαγές στην IP διεύθυνση σου και έτσι θα μπορεί κάποιος να "χτυπήσει" απ' έξω το οικιακό σου δίκτυο.

Προϋπόθεση είναι η IP camera να διαθέτει web server (ή να είναι web enabled, όπως λένε) και να τρέχει ο DDNS client σε κάποιο PC ώστε να ενημερώνεται τακτικά η λίστα DNS του provider. Χρειάζεται επίσης να γίνουν και κάποιες απαραίτητες ρυθμίσεις στο router. Να πώ επίσης ότι μπορεί να υπάρχουν ιδιαιτερότητες στις αναγκαίες ρυθμίσεις ανάλογα με τις ανάγκες και το setup του καθενός.

Δε συνεχίζω άλλο γιατί κοντεύει να γίνει manual... :P

Στο Internet θα βρείς αρκετή πληροφορία σχετικά με τα παραπάνω, για περισσότερη εμβάθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να χρησιμοποιησεις και το www.no-ip.com

μετατρεπει την dynamic ip σε static χωρις πολλες ρυθμισεις και ειναι

δωρεαν.Εχω στεισει ενα server και δουλευει τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολλοι ρουτερς εχουν ενσωματομενο client για το dyndns.

Κανεις εγγραφη στο dyndns, ενεργοποιεις τον κλαιεντ στο ρουτερ, προωθεις και την θυρα (κανονικα γινεται αυτοματα) και εισαι ετοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολλοι ρουτερς εχουν ενσωματομενο client για το dyndns.

Κανεις εγγραφη στο dyndns, ενεργοποιεις τον κλαιεντ στο ρουτερ, προωθεις και την θυρα (κανονικα γινεται αυτοματα) και εισαι ετοιμος...

Έχεις δίκιο. Κι ο δικός μου router υποστηρίζει dyndns.org και tzo.com...

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ναί γίνεται και από το πριζάκι ethernet, αφού στην ουσία με τον router σου συνδέεσαι, ή από το wifi του router αν το έχεις ανοιχτό και έχεις wifi κάλυψη (αλλά χρειάζεται ip camera με wifi)

Μόλις πήρα μια τέτοια κάμερα (ip wifι camera) από ebay, δεν έχω προλάβει να τη ρυθμίσω. 50€ με τα μεταφορικά... ούτε laptop/pc θέλεις μόνο router με σύνδεση ;)

(αυτή την κάμερα πήρα: http://www.ebay.com/...84.m1542.l2649.

- περιγραφή: Tenvis Wireless IP Network WIFI CCTV Webcam Camera Pan/Tilt IR UK Stock

από το λίγο που την περιεργάστηκα, μου φάνηκε μιά χαρά, επίσης έχει και πολλές επιπλέον λειτουργίες, ακόμα και ήχο και μάλιστα 2 ways!.. )

μολις παραγγειλα και εγω αυτην την καμερα

ελπιζω να κανουμε δουλεια και οταν ερθει η ωρα να δουμε πως θα την ρυθμισουμε.

Link to comment
Share on other sites

μολις παραγγειλα και εγω αυτην την καμερα

ελπιζω να κανουμε δουλεια και οταν ερθει η ωρα να δουμε πως θα την ρυθμισουμε.

Μπήκαμε πολοί βλέπω στην μπρίζα....καλές ρυθμίσεις να έχουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτό.... http://www.lightinthebox.com/c/ip-surveillance_5181

Έχω παραγείλει θυροτηλεόραση από εκεί, έκαν περόπου 15 μέρες να έρθει και είναι super. Την έχω 4 χρόνια χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Απλά προσέξτε να πετύχετε ευκαιρία στα μεταφορικά. Βγάζουν τρελές προσφορές κατά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

DynDns και τελειώσατε...

Επειδή όπως αρκετοί ίσως, είμαι λίγο άσχετος με το θέμα εγκατάστασης και το DynDns ,μπορείς να γίνεις λίγο πιό αναλυτικός;

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία με το dyndns.org είναι πολύ εύκολη. Δυστύχως όμως δεν είναι πλεόν δωρεάν απ' ότι μόλις είδα. Οπότε θα κοιτάξω να βρω μια εναλλακτική δωρεάν λύση και θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία με το dyndns.org είναι πολύ εύκολη. Δυστύχως όμως δεν είναι πλεόν δωρεάν απ' ότι μόλις είδα. Οπότε θα κοιτάξω να βρω μια εναλλακτική δωρεάν λύση και θα σε ενημερώσω.

Να είσαι καλά....σε ευχαριστούμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το no-ip είναι free (το basic service) αλλά χρειάζεται να εγκατασταθεί και ο DDNS client που ανέφερα παραπάνω.

ΥΓ. Δεν υπάρχει αυτό που είπε ο φίλος charlie που αναφέρθηκε στο no-ip. Δεν υπάρχει κανείς που να μετατρέπει μια "δυναμική" IP διεύθυνση σε "στατική". Αυτό που συμβαίνει είναι το Dynamic Domain Name System (DDNS ή DynDNS).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά...

Μπορείς να πάρεις static ip από εδώ: http://www.no-ip.com...ynamic_dns.html

και διάβασε και αυτό: http://www.daniweb.c...ng/threads/5942

Το είχα κάνει παλαιότερα με το dyndns. Φαντάζομαι ότι η διαδικασία είναι παρόμοια και εδώ. Αν χρειαστέις βοήθεια , ενημέρωσε και θα κάτσω να ασχοληθώ λίγο να τη βρούμε την άκρη.

Έγινε επεξεργασία - dsidir
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω ότι ΔΕΝ "παίρνεις" static IP, ούτε μετατρέπεις την dynamic IP σε static. Απλώς υπάρχει η τακτική ενημέρωση (update) της λίστας DNS που τηρεί την αντιστοιχία (mapping) της dynamic IP με το όνομα του server ή της camera σου (π.χ. mycamera.no-ip.com), μέσω ενός DDNS client (είτε είναι ενσωματωμένος στο router σου, είτε όχι).

Δηλαδή, ενώ ένα server με static IP μπορείς να τον "χτυπήσεις" (δλδ. να τον δεις) από το internet μέσω web browser ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ με το όνομα του (π.χ.,www.aquazone.gr) αλλά ΚΑΙ κατευθείαν με τη IP address (π.χ. http://46.226.193.85), σε ένα server με δυναμική (dynamic) IP μπορείς να τον "χτυπήσεις" ΠΑΝΤΑ με το όνομα του, αλλά ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ με την IP address, γιατί η δυναμική του IP address αλλάζει σε κάθε restart του router σου, όπου και παίρνει νέα IP address από τον ISP σου. Προϋπόθεση βέβαια, να τρέχει ο DDNS client που κρατά τη λίστα DDNS ενημερωμένη.

Και ξαναλέω, ότι η λίστα DDNS του ΚΑΘΕΝΟΣ "no-ip" service provider, κρατά την αντιστοιχία (mapping) της δυναμικής IP address και του ονόματος του server ή της camera.

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρησιμοποιούμε το όνομα ενός server (π.χ., www.aquazone.gr) στο web browser (Internet explorer, chrome, κλπ) , η πρώτη δουλειά του browser είναι να συμβουλευθεί το DNS server που μας δίνει ο ISP μας, για να βρεί την IP address που αντιστοιχεί στο όνομα του server και να επικοινωνήσει απευθείας μαζί του. Αν δε τη βρεί εκεί, τότε (ας το πούμε χονδρικά για να το καταλάβουμε όλοι) πάει και κοιτάζει τη λίστα DDNS του Dynamic DNS provider (π.χ., no-ip, dyndns.org, tzo.com, κλπ) η οποία κρατιέται ενημερωμένη με τη χρήση του DDNS client.

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-127: Δεν νομίζω ότι είπα ότι χτυπάς IP. Θα χτυπάς όμως μια δ/νση του τύπου www.abc.com.kk η οποία ουσιαστικά θα σε οδηγεί στην εκάστοτε ip που έχει πάρει ο router σου από τον παροχέα σου. Όπως είπες οι όποιες αλλαγές και ενημερώσεις γίνονται με κατάλληλο λογισμικό ή κατάλληλη ρύθμιση που υποστηρίζει το router σου. :bigemo_harabe_net-64:
Link to comment
Share on other sites

...

Μπορείς να πάρεις static ip από εδώ: http://www.no-ip.com...ynamic_dns.html

...

Αυτό είπες και σ' αυτό απάντησα, για να μην υπάρχουν παρανοήσεις... ;)

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που λέτε έχω χαθείκαθ'ότι ανίδεος περί του θέματος, και πραγματικά απορώ πως θα βγάλω άκρη, και τι πρέπει να κάνουμε εμείς που περιμένουμε τις καμερούλες, γιά να τις ρυθμίσουμε.

Ελπίζω να έρχονται και με κάποιες οδηγίες.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μολις βρω χρόνο σήμερα θα σου κάνω ένα μικρό manual.

Link to comment
Share on other sites

Μολις βρω χρόνο σήμερα θα σου κάνω ένα μικρό manual.

Είσαι αστέρι!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα γρι τι γλωσσα μιλαμε.σε μια βδομαδα υπολογιζω να εχω την καμερα στο χερι μου και εγω οποτε πρεπει να κανουμε μαθηματα

Link to comment
Share on other sites

No worries... :) Το configuration μιας κάμερας είναι στάνταρ και αρκετά απλό. Εγώ απλώς αναφέρθηκα λίγο στα θεωρητικά της επικοινωνίας υπολογιστών για να μην κάνουμε λάθη, όπως αυτά που αναφέρθηκαν από κάποιους φίλους. Το τελικό σετάρισμα είναι πολύ απλό και με συγκεκριμμένα βήματα 1, 2, 3, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα γρι τι γλωσσα μιλαμε.σε μια βδομαδα υπολογιζω να εχω την καμερα στο χερι μου και εγω οποτε πρεπει να κανουμε μαθηματα

Οκ.....δεν είμαι μόνος μου!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρετε τι μοντέλο router έχετε για να δούμε αν υποστηρίζει τις σχετικές λειτουργίες που απαιτούνται. Ο φίλος aquarius αν θεωρεί ότι τα πράγματα είναι τόσο εύκολα για έναν αρχάριο, ας μας τα εξηγήσεις κιόλας αυτά τα 1,2,3, βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...