Jump to content

Απομακρισμένος Έλεγχος Ενυδρείου.


Recommended Posts

Ας περιμένουμε πρώτα να παραλάβουν τις κάμερες, για να δούμε τα χαρακτηριστικά τους και τις δυνατότητες τους...

Πάντως, δε νομίζω να υποστηρίζουν οι routers τους, το "No-IP" DDNS client...

Έτσι, αν κάποιος δε θέλει να πληρώσει για το DDNS service, θα πρέπει να τρέχει το DDNS client σε κάποιο PC ώστε να ενημερώνεται η εκάστοτε δυναμική IP διεύθυνση που παίρνει ο router του, από τον internet provider.

Εναλλακτικά, μπορεί να αγοράσει το βασικό DDNS service από κάποιον DDNS service provider ο οποίος υποστηρίζεται από το router του (π.χ, DynDNS, ΤΖΟ, κλπ.) και να αποφύγει την ανάγκη ξεχωριστού DDNS client σε PC.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ok, φίλε μου, αλλά αυ΄τη είναι η εύκολη λύση. Το θέμα είναι να μην έχουν ανοικτό υπολογιστή συνέχεια για να μπορούν να βλέπουν την κάμερα, αλλά να περάσουν τις ρυθμίσεις απ' ευθείας στο router με port forwarding.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Linksys Cisco Wag200G Wireless

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ok, φίλε μου, αλλά αυ΄τη είναι η εύκολη λύση.

Αν "αυ΄τη είναι η εύκολη λύση", τότε περιμένω τη δική σου αντιπρόταση-άποψη-λύση...

Το θέμα είναι να μην έχουν ανοικτό υπολογιστή συνέχεια για να μπορούν να βλέπουν την κάμερα, αλλά να περάσουν τις ρυθμίσεις απ' ευθείας στο router με port forwarding.

Πάλι τα μπερδεύεις...Το port forwarding αφορά τη "πόρτα" (port) που θέλεις να χρησιμοποιήσεις για τη camera ή το server σου, και όχι το DDNS service καθαυτό. Με αναγκάζεις να μπώ ξανά στη θεωρία...

Κάθε IP συσκευή (server, PC, camera, κλπ.) μπορεί να χρησιμοποιήσει μέχρι 65.535 διαφορετικές "πόρτες" για να επικοινωνήσει με κάποια άλλη IP συσκευή. Οι πρώτες 1024 από αυτές τις πόρτες ονομάζονται "well known ports" και έχουν οριστεί για κάποια συγκεκριμένη υπηρεσία. Για παράδειγμα, η "πόρτα" 80 χρησιμοποιείται για το www (http), η πόρτα 21 για το FTP, η 25 για την εξερχόμενη αλληλογραφία (SMTP), η 110 για την εισερχόμενη αλληλογραφία (POP3), κλπ. (εδώ μερικά παραδείγματα και σταματώ τα θεωρητικά που κουράζουν και δεν ενδιαφέρουν το πολύ κόσμο...).

Το DDNS δεν έχει σχέση με τη λειτουργία port forwarding, αφορά την δυναμική (μη στατική-μόνιμη) IP διεύθυνσιοδότηση και την αντιστοιχία της σε ένα (user friendly) όνομα, του τύπου "mycamera.myhome.gr", με το οποίο ο χρήστης θα μπορεί να έχει πρόσβαση στη κάμερα του μέσω διαδικτύου.

ΟΜΩΣ, και το port forwarding πρέπει να ρυθμιστεί στο router έτσι ώστε η κάμερα, στην οποία εκτός από IP διεύθυνση δίνουμε και αριθμό πόρτας (συνήθως την αφήνουμε στην 80), να μπορεί να γίνει "ορατή" από το διαδίκτυο.

Ίσως, σε κάποιους routers η "πόρτα" να ρυθμίζεται αυτόματα (για τη συγκεκριμένη "πόρτα" 80). Αν όμως θελήσεις να την αλλάξεις στη 5000 για παράδειγμα, τότε νομίζω ότι θα πρέπει "να βάλεις χέρι"...

Πάντως, εγώ έχοντας "κατοχυρώσει" κάποια host names όταν ακόμη το DynDNS ήταν δωρεάν, κατάφερα να έχω τη κάμερα μου στο internet χωρίς να έχω DDNS client να "τρέχει" μόνιμα σε κάποιο PC.

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι?

Επειδή αυτοί που θέλουν να χρησιμοποιήσουν μια IP κάμερα δεν είναι γνώστες του αντικειμένου σε θεωρητικό επίπεδο και δεν τους χρειάζεται άλλωστε, αν μπορείτε μη μπερδεύεται περισσότερο τον κόσμο με τόσο εξειδικευμένους όρους.....

Ας περιμένουμε να έρθει η κάμερα και με απλά λογάκια του δημοτικού δώστε τους να καταλάβουν το πως θα βλέπουν το ενυδρείο τους.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει μια κινέζικη παροιμία: «Δώσε σε κάποιον ένα ψάρι και θα τον ταϊσεις για μια μέρα, μάθε του πώς να ψαρεύει και θα τον ταϊζεις μια ζωή».

Ευχαριστούμε για την υπόδειξη πάντως... ;)

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η παροιμία και πολύ σωστή... αλλά άσε να αρχίσει κάποιος με τα απλά... με όλα αυτά που γράφεται "τρομάζετε" τον κόσμο λες και θα πρέπει να οργανώσει ολόκληρο δίκτυο.

Αν θελήσει να μάθει να ψαρεύει θα το μάθει αφού πρώτα του μάθετε τι είναι η πετονιά και το αγκίστρι.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έγραψα, είναι το "101" στο networking μεγάλε...

Μπορεί επίσης, κάποιος που δεν ενδιαφέρεται για όλα αυτά, να πληρώσει ένα μηχανικό δικτύων και να καθαρίσει... ;)

Τώρα, αν έχεις εσύ κάτι να προσφέρεις στο νήμα, εκτός "υποδείξεων", είμαστε όλο αυτιά!!!

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Σε πόσους απλούς χρήστες που απλά θέλουν να κοτσάρουν την κάμερα και μόνο, πιστεύεις ότι όλες αυτές οι γνώσεις (που δεν τις αμφισβητώ) θα είναι χρήσιμες και απαραίτητες σε πρώτη φάση?

Καλό είναι να τα γνωρίζει κάποιος δεν λέω, αλλά την στιγμή που κάποιος δεν έχει ιδέα ακόμη μπερδεύεται ακόμη πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητες γνώσεις για το troubleshooting, όταν κάποια στιγμή προκύψουν προβλήματα στη σύνδεση...

Link to comment
Share on other sites

Καλά.. συνέχισε να γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, "μου δίνεις την άδεια" ή με ειρωνεύεσαι τώρα;;; :huh:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

ούτε άδεια δίνω ούτε ειρωνεύομαι, απλός έκανα μια υπόδειξη και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

OK then...

Πάντως, έγραψα παραπάνω (αν δε το διάβασες) ότι η όλη διαδικασία είναι σχετικά απλή και ότι προτίθεμαι να βοηθήσω με τη μορφή σχετικά απλών βημάτων, τους φίλους που θέλουν να σετάρουν κάμερα ή κάποιο PC στο internet, όταν παραλάβουν τις συσκευές τους.

Ωστόσο, το καλύτερο θα είναι να αρχίσουν οι ενδιαφερόμενοι να εξοικειώνονται με κάποιες έννοιες και γιαυτό το λόγο τα γράφω. Δυστυχώς, για τους αμύητους όλα αυτά είναι σα μια καινούργια γλώσσα. :waaa:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν αντιλέγω ότι οι προθέσεις σου είναι να μοιραστείς τις όποιες γνώσεις σου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.. αυτή είναι και η ουσία του φόρουμ.

Απλά σε κάποιον αρχάριο αυτά φαίνονται ακαταλαβίστικα.... είναι να να λες σε κάποιον να σου πει την προπαίδεια πριν καλά καλά μάθει τους αριθμούς....

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλέω. Το να ξέρει κάποιος τι είναι δυναμική και τι στατική IP διεύθυνση, είναι "η αλφαβήτα"...ό,τι πιο βασικό.

Για ρώτα και το Θανάση (ΤΑΝ)...!!! :D

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-146:

Καλησπέρα και πάλι. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω σήμερα ένα χρήσιμο οδηγο για το συγκεκριμένο θέμα στην Ελληνική γλώσσα βήμα βήμα. Οπότε λίγο υπομονή....

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλέω. Το να ξέρει κάποιος τι είναι δυναμική και τι στατική IP διεύθυνση, είναι "η αλφαβήτα"...ό,τι πιο βασικό.

Για ρώτα και το Θανάση (ΤΑΝ)...!!! :D

Φίλε aquarius κ dsidr θα σας πω κάτι εντελώς φιλικά και ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε. Μαγκιά σας που έχετε το χρόνο και την όρεξη γιαυτό που κάνετε και μπράβο σας γιαυτό. Αλλά προσωπικά πιστεύω ότι είναι λάθος για διάφορους λόγους.

Δεν ξέρω εάν είστε συνάδελφοι ή όχι αλλά εδώ καμιά φορά παιδευόμαστε με κανα "βλαμένο" ρουτερ και δεν κάθεται για τον α β γ δ λόγο. Πόσο μάλλον κάποιος που δεν έχει ιδέα του τι κάνει και γιατί το κάνει. Οδηγό δε γίνεται να γράψεις και να θες γιατί ο καθένας θα έχει διαφορετικό ρούτερ και το pοrt forwading θα γίνεται με διαφορετικό τρόπο. Επίσης μερικοί provider "τρώνε" την 80 οπότε και θα πρέπει να παίξει αλλού οπότε <<ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι>>.

Αίολος είσαι λάθος με αυτό που λές. Πιο απλά από αυτά δεν υπάρχουν...

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-146:

Καλησπέρα και πάλι. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω σήμερα ένα χρήσιμο οδηγο για το συγκεκριμένο θέμα στην Ελληνική γλώσσα βήμα βήμα. Οπότε λίγο υπομονή....

Για να σε δώ!!! :D

:cheers:

Link to comment
Share on other sites

Αίολος είσαι λάθος με αυτό που λές. Πιο απλά από αυτά δεν υπάρχουν...

Φίλε μου προσπαθώ να είμαι πρακτικός άνθρωπος...

Απλά μπορεί να είναι για όποιον έχει έστω και τις στοιχειώδεις γνώσεις σε θέματα υπολογιστών....... και να είσαι είσαι σίγουρος ότι πολλοί δεν τις έχουν (ακόμη) τουλάχιστον σε τέτοια θέματα ρυθμίσεων.

Είναι σαν να λέω σε κάποιον που απλά ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ στο μέλλον να κάνει θαλασσινό, να προσέξει το ασβέστιο και το μαγνήσιο....θα έρθει η ώρα όμως που θα το μάθει.

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτί ψηφίζω ναι και στη θεωρία και στα ειδικότερα, είναι όλα πολύ χρήσιμα για το θέμα, ας μάθουμε όσα μπορούμε παραπάνω επ ευκαιρίας! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aquarius κ dsidr θα σας πω κάτι εντελώς φιλικά και ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε. Μαγκιά σας που έχετε το χρόνο και την όρεξη γιαυτό που κάνετε και μπράβο σας γιαυτό. Αλλά προσωπικά πιστεύω ότι είναι λάθος για διάφορους λόγους.

Δεν ξέρω εάν είστε συνάδελφοι ή όχι αλλά εδώ καμιά φορά παιδευόμαστε με κανα "βλαμένο" ρουτερ και δεν κάθεται για τον α β γ δ λόγο. Πόσο μάλλον κάποιος που δεν έχει ιδέα του τι κάνει και γιατί το κάνει. Οδηγό δε γίνεται να γράψεις και να θες γιατί ο καθένας θα έχει διαφορετικό ρούτερ και το pοrt forwading θα γίνεται με διαφορετικό τρόπο. Επίσης μερικοί provider "τρώνε" την 80 οπότε και θα πρέπει να παίξει αλλού οπότε <<ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι>>.

Αίολος είσαι λάθος με αυτό που λές. Πιο απλά από αυτά δεν υπάρχουν...

Καμία "παρεξήγηση" !!! :) Χαίρομαι που υπάρχουν "μάχιμοι" networkers στο φόρουμ, που μπορούν να βοηθήσουν κι αυτοί, στη προσπάθεια απομακρυσμένης παρακολούθησης (κι όχι ελέγχου...) των ενυδρείων και κατά συνέπεια σε λιγότερες χαμένες ζωές και λιγότερες επώδυνες ζημιές.

Πράγματι, είναι αρκετά φιλόδοξο το να προσπαθήσεις να καλύψεις τις απαιτήσεις διαφορετικών χρηστών με διαφορετικές συσκευές, με ένα μόνο οδηγό "βήμα προς βήμα". Αυτός είναι και ο λόγος που επιμένω να δίνω κάποιες θεωρητικές πληροφορίες, ώστε να εξοικειωθεί ένας νέος χρήστης με κάποιες έννοιες και να μπορεί να κατανοήσει κάποιες γενικότερες οδηγίες του τύπου: "κάνε μια συνδρομή σε ένα DDNS provider και αν δεν υποστηρίζει ο router σου το συγκεκριμένο DDNS client, τότε εγκατέστησε το client στο PC σου" ή "βάλε την IP και το port της camera στο port forwarding menu (στο δικό μου router της Sagem, το ονομάζουν "virtual server", για παράδειγμα) του router σου".

Ο άλλος τρόπος, που είναι και περισσότερο εφικτός, είναι οι φίλοι που ενδιαφέρονται να ακολουθήσουν τις οδηγίες χρήσης της camera τους όταν τις παραλάβουν και όταν έχουν ερωτήσεις-απορίες, να ρωτούν ώστε να τους βοηθήσουμε, αν γνωρίζουμε και μπορούμε.

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου προσπαθώ να είμαι πρακτικός άνθρωπος...

Απλά μπορεί να είναι για όποιον έχει έστω και τις στοιχειώδεις γνώσεις σε θέματα υπολογιστών....... και να είσαι είσαι σίγουρος ότι πολλοί δεν τις έχουν (ακόμη) τουλάχιστον σε τέτοια θέματα ρυθμίσεων.

Είναι σαν να λέω σε κάποιον που απλά ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ στο μέλλον να κάνει θαλασσινό, να προσέξει το ασβέστιο και το μαγνήσιο....θα έρθει η ώρα όμως που θα το μάθει.

και καλά κάνεις απλά τα πράγματα είναι λίγο περίεργα...

στο θαλασσινό είναι έτσι όπως τα λες... κάποια στιγμή θα τα μάθει αλλά στο networking δε θα τα μάθει ποτέ ο απλός χρήστης γιατί δε χρειάζεται κιόλας αλλά και για να τα μάθει και να ξέρει τι κάνει πρέπει να έχει ένα υπόβαθρο που δε θα το έχει ποτέ.

Μαζί σου διαφώνησα για το εαν είναι απλά αυτά που γράφουν ή όχι... αλλά στο ότι κακώς γράφονται συμφωνώ μαζί σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ας μην ανοίγουμε μέτωπα αντιπαραθέσεων, με την ένοια ότι τελικά στον ίδιο στόχο πρέπει να στοχεύουμε.

Το ζητούμενο είναι αρχικά κάποιος μελοντικός χρήστης όπως εγω γιά παράδειγμα να ξέρει περίπου τι πρέπει να κάνει, και στην συνέχεια να έχει κάποιο βοήθημα απο γνώστες φίλους εδω μέσα, έτσι ώστε στην μεγάλη πιθανότητα προβλήματος στο σετάρισμα που μπορεί να υπάρξει, να μπορεί να πεί που ακριβώς έχει πρόβλημα απο τους οδηγούς που θα παρουσιαστούν...εαν φυσικά αυτό μπορεί να γίνει.

Θεωρώ ότι όταν με το καλό θα αρχίσουμε στην πράξη να παίζουμε με τις καμερούλες, θα υπάρξει και λύση...έστω και με κάποιο μικρό αντίτιμο εαν χρειαστεί γιά κάποιο πρόγραμμα.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι όταν κάποιος δεν έχει ιδέα περί του αντικειμένου, μπορεί να έχει την διάθεση να βοηθήσει γιά να βοηθηθεί, αλά πρέπει να ξέρει που εκριβώς πρέπει να βοηθήσει, και χωρίς να κάνει διατριβή επάνω στο θέμα.

Επίσης θεωρώ καλοπροαίρετη την συμετοχή όλων σε αυτό το θέμα, γιατί διαφορετικά ούτε νόημα έχει ούτε άκρη θα βγεί.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος τρόπος, που είναι και περισσότερο εφικτός, είναι οι φίλοι που ενδιαφέρονται να ακολουθήσουν τις οδηγίες χρήσης της camera τους όταν τις παραλάβουν και όταν έχουν ερωτήσεις-απορίες, να ρωτούν ώστε να τους βοηθήσουμε, αν γνωρίζουμε και μπορούμε.

Εδώ είναι το ζουμί... σε δυο γραμμές τα είπες όλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...