Jump to content

Απομακρισμένος Έλεγχος Ενυδρείου.


Recommended Posts

Δεν μπορώ να προχωρήσω καθόλου!!!

Εχ κατεβάσει αρχικά όπως λένε οι οδηγίες το αντίστοιχο προγραμματάκι ip camera, και όταν πάω να το ανοίξω είναι εντελώς κενό.Δεν υπάρχει κανένα μήνυμα που να βγάζει.

Αρxικά την κάμερα που την συνδέω, γιατί το ruter βρίσκεται εκτός σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κι εγώ είχα κολλήσει λίγο εκεί είναι μπέρδεμα, μοιάζει κενό αλλά απ ότι θυμάμαι κάνεις κλίκ πάνω στην κάμερα που την έχει πάνω πάνω και έτσι ανοίγει η εφαρμογή, παίδεψέ το λίγο και θα το δείς.

κάνε ένα κόπο να πάς μέχρι το ρούτερ κι ας είναι εκτός σπιτιού, να συνδέσεις την κάμερα στο ρούτερ με ethernet καλώδιο να δεις πως παίζει. έτσι η κάμερά σου θα πάρει και ip. Το επόμενο βήμα θα είναι να τη συνδέσεις από το wireless

Link to comment
Share on other sites

το εχω συνδεσει με το modem κατευθειαν

εμενα μου βγαζει ενα κουτι

ip camera tool

ip camera και www. κατι αριθμους

το επιλεγω και μετα ζηταει κωδικους

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος απο τα παιδιά, που είπαν ότι γνωρίζουν τα πράγματα να βοηθήσει.

Εχουμε κολήσει στο πως θα την κάνουμε να δουλεύει ασύρματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύσκολα να μπορέσω να βοηθήσω χωρίς να έχω και εγώ μπορστά μου την κάμερα ή έστω screenshoots από το τι βλέπετε καθώς και τις οδηγίες. Πάντως bigblue είχες πει ότι έχεις πρίζάκια utp - ethernet στο σπίτι σου οπότε δεν χρειάζεται να πας στο router Μπορείς να την συνδέσεις σε αυτά ενσύρματα. εφόσον συνδέονται με το router σου.

Λογικά εφόσον συνδέσετε την κάμερα στο δίκτυο σας θα πρέπει να πάρει μια δ/νση ip. Εδώ τώρα υπάροχυν δύο επιλογές.1. Η κάμερα όπως είπατε έχει λογισμικό που την συνοδεύει, οπότε πρέπει να το εγκαταστήσετε και να το τρέξετε στον υπολογιστή σας. 2. Χτυπάτε την ip που έχει πάρει η κάμερα σας (σε έναν browser) και λογικά θα σας βγάλει κάποιο παράθυρο για username - passowrd , αυτά πρέπει να υπάρχουν μέσα στο κουτί με την κάμερα που σας ήρθε, οπότε και μπαίνετε στο control panel της κλάμερας. Κάντε μέχρι εδώ και τα λέμε....... Ας ανεβάσει κάποιος ένα link με το manual ή το link που την πήρατε για να την ξκοιτάξω λίγο.

Έγινε επεξεργασία - dsidir
Link to comment
Share on other sites

To manual έχει ήδη ανέβει πιό πριν.

Στο menu της κάμερας ήδη έχουμε μπεί.

Link to comment
Share on other sites

Παρτε εδω το manual της καμερας για να προετοιμαζεστε ψυχολογικα:

http://apps.tenvis.c...WUserManual.pdf

να το manual

Link to comment
Share on other sites

τους βρηκα

USER&PASSWORD:(DEFAULT ADMINISTRAITOR USER NAME/PASSWORD=ADMIN/NO PASSWORD)

στη σελιδα 8 βρισκεται

ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.... βήμα βήμα αν ακολουθήσετε το μανθαλ που κολλάτε ? Ακούω......

1.... default username : admin Password: κενό

2. Να προσέξετε στην σελίδα 6 , αναφέρει πως να δώσετε ip στην κάμερα σας. Καλό θα ήταν να της δώσετε σταθερή ip.....π.χ. 192.168.10.20

και να απενεργοποιήσετε το dhcp το οποία ουσιαστικά δίνει διαφορετικές δ/σεις στην κάμερα. Ουσιαστικά η κάμερα σας θα έχει σταθερή ip στο τοπικό σας δίκτυο, φροντίστε μόνο να μην έχετε ήδη δώσει αυτή την ip και σε άλλη συσκευή....

Πάμε παρακάτω....

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν βγαζω καμια ακρη πιο προγραμμμα κατεβαζουμε

δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα, αλλά να εγκαταστήσεις αυτό που υπάρχει στο cd που εσωκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει cd μεσα τουλαχιστων στο δικο μου.

κατεβασα ενα απο το link της εταιριας και μου βγαζει το ip της καμερας. οποτε αυριο θα προχωρισω και θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

ok, εδώ θα είμαι , αν και το manual είναι πολύ κατατοπιστικό. Προσπαθήστε πρώτα να έχετε εικόνα στο σπίτι, να δώσετε σταθερή ip, να ρυθμίσετε το ασύρματο, ώστε να έχετε πρόσβαση ασύρματα στην κάμερα από οπουδήποτε στο σπίτι σας και στην συνλέχεια να προσπαθήσουμε να έχουμε πρόσβαση από τον έξω κόσμο....μέσω dyndns ή καμιάς άλλης πατέντας.... είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

cd δεν υπάρχει στην συσκευασία,αλά δεν χρειάζεται, αφού στο site υπάρχει το προγραμματάκι που χρειάζεται να τρέξει στο pc.

Εγω προσπαθώ να βγάλω αάκρη απο αυτό το video, Που φαίνεται αρκετά καλό.

Eρώτηση...

Ποιά ip δίνουμε στην κάμερα...τι νούμερα βάζουμε;...ότι θέλουμε εμείς;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγαίνω στην επιλογή activex mode (for ie browser)και κάνω sign in, δεν έχω καμία εικόνα ακόμη και με ενσύρματη σύνδεση της κάμερας.

Οταν όμως πάω στην επόμενη επιλογή Server Push Mode (For FireFox, Google Browser) τότεστο sign in μου δίνει κανονικά ενσύρματη εικόνα.

Οι οδηγίες μου λένε ότι πρώτα πρέπει να πάω στην πρώτη επιλογή, και όπως βλέπω στα video παντού πέρνουν έτσι ενσύρματη εικόνα απο την κάμερα.Σε εμένα γιατί αυτό δεν συμβαίνει και τι σημαίνουν αυτές οι δύο επιλογές;

Να σας πω, ότι ήδη έχω εγκαταστήσει απο το tenvis το αντ΄σιτοιχο activex που δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Απο το modem έχω...

Local IP Address....192.168.1.1

Subnet Mask:255.255.255.0

Starting IP Address:192.168.1.100

DHCP Server:enable

Wireless Network Mode:mixed

Wireless SSID Broadcast:enable

Remote Management:disable

Management Port:8080

Allowed IP:enable

UPnP:enable

Management via WLAN:enable

STATUS: Firmware Version: 1.01.08 MAC Address: 00:1E:E5:9A:C2:61 Current Time: 2012-01-09 01:50:17 rh_cisco.gif Internet Connection Login Type RFC 2364 PPPoA Interface: Up IP Address: 188.4.74.58 Subnet Mask: 255.255.255.255 Default Gateway: 213.16.246.15 DNS1: 193.92.3.11 DNS2: 193.92.150.3

Απο IP Camera:192.168.1.239:81.

Απο IP Camera network configuration:

Ip Address:192.168.1.239

Subnet mask:255.255.255.0

Gateway:192.168.1.1

DNS server:192.168.1.1

http port:81

RTSP: κενό

Optain IP from DHCP server: κενό

Με διπλό κλίκ επάνω στο Ip Address:192.168.1.239,βγαίνουμε σε δύο επιλογές:

1) activex mode (for ie browser)

2) Server Push Mode (For FireFox, Google Browser)

Σε sign in του πρώτου δεν έχω ενσύρματη εικόνα απο την κάμερα

Σε sign in του δεύτερου έχω ενσύρματη εικόνα απο την κάμερα.

Στις επιλογές που δίνουν και οι δύο προηγούμενες περιπτώσεις from administrator,Βαγίνουμε στο menu διαχείρησης της κάμερας.

Στην υποκατηγορία Wirelless και πατώντας το scan, μου εμφανίζει το Linksys,(Linksys [001ee59ac260]infra None ,και το τσεκάρω ως επιλογή στο παρακάτω παραθυράκι που βγάζει.

Σαν SSID γράφω την λέξη:Linksys

Στο παρακάτω παραθυράκι Network Type, επιλέγω την λέξη:Infra

Αμέσως πιό κάτω στην επιλογή Encryption ,επιλέγω το WPA2 Personal (AES)

Τέλος στην επιλογή Share Key, βάζω το pasword που έχω στο σετάρισμα του Liknsys.

Aφού κάνω όλα αυτά ,τελειώνω πατώντας Submit, και περιμένω rebooting γιά 30 δευτερόλεπτα.

Μετά όμως μου βγάζει αδυναμία σύνδεσης..... Υπήρξε πρόβλημα σύνδεσης στην προσπάθεια επικοινωνίας με 192.168.1.239:81.

Διευκρινίζω ότι έχω adsl και στο adsl setings του Ip camera είτε τσεκάρω το κουτί δίπλα είτε όχι δεν αλάζει κάτι προς το παρών.

Τι κάνω λάθος η τι έχω ξεχάσει να κάνω;

Πιστεύω ότι με μπούσουλα τα δικά μου βήματα έως τώρα που σας αναφέρω αναλυτικά, θα βρούν μιά άκρη αυτοί που γνωρίζουν εδω μέσα, και θα βοηθηθούν και οι υπόλοποι μαζί με εμένα, αφού στην ουσία τα βήματα είναι τα ίδια.

Ευχαριστώ πολύ...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω που γράφεις φαίνεται ότι του router σου ξεκινάει να δίνει διευθύνσεις από Starting IP Address:192.168.1.100

το 100 και πάνω .... και όπως βλέπεςι η κάμερα σου έχει πάρει διεύθυνση 239. Μπορέις να τις δώσεις ότι θέλεις από 100...255 αρκεί να μην είναι δεσμευμένη από άλλο μηχάνημα του δικτύου σου. Αν έχεις απενεργοποιημένο το dhcp η κάμερα σου θα έχει πάντα αυτή τη διεύθυνση. Συνεπώς όταν χτυπάς 192.168.1.239:81 πρέπει να βλέπεις την κάμερα σου. Το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και ασύρματα στο τοπικό σου δίκτυο εφόσον έχεις ρυθμίσει σωστά το wireless της κάμερας. Να πρόσεξεις οι ρυθμίσεις wireless της κάμερας να είναι ίδιες με του router. Μιλάψ για το σωστό SSID , encryption, shared key ή password. Μέχρι εδώ που κολάς ?

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω παραθυράκι Network Type, επιλέγω την λέξη:Infra

Ποιές άλλες επιλογές έχεις εδώ;

PS. Το θέμα του browser δε χρειάζεται να σε απασχολεί προς το παρόν...

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Ποιές άλλες επιλογές έχεις εδώ;

PS. Το θέμα του browser δε χρειάζεται να σε απασχολεί προς το παρόν...

Η άλλη επιλογή είναι Adhoc.

Απλά επέλεξα το Infra, επειδή αυτη την επιλογή βλέπω σε ρυθμίσεις στα διάφορα βιντεάκια, χωρίς να ξέρω φυσικά τι σημαίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω που γράφεις φαίνεται ότι του router σου ξεκινάει να δίνει διευθύνσεις από Starting IP Address:192.168.1.100

το 100 και πάνω .... και όπως βλέπεςι η κάμερα σου έχει πάρει διεύθυνση 239. Μπορέις να τις δώσεις ότι θέλεις από 100...255 αρκεί να μην είναι δεσμευμένη από άλλο μηχάνημα του δικτύου σου. Αν έχεις απενεργοποιημένο το dhcp η κάμερα σου θα έχει πάντα αυτή τη διεύθυνση. Συνεπώς όταν χτυπάς 192.168.1.239:81 πρέπει να βλέπεις την κάμερα σου. Το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και ασύρματα στο τοπικό σου δίκτυο εφόσον έχεις ρυθμίσει σωστά το wireless της κάμερας. Να πρόσεξεις οι ρυθμίσεις wireless της κάμερας να είναι ίδιες με του router. Μιλάψ για το σωστό SSID , encryption, shared key ή password. Μέχρι εδώ που κολάς ?

1) Γιατί να δώσω εγω ip,και να μην αφήσω αυτη που έχει πάρει, αφού έτσι και αλλοιώς στο δίκτυό μου δεν υπάρχει κάποιο άλλο μηχάνημα;

2) To Dhcp όπως έγραψα πιό πάνω το έχω απενεργοποιημένο.

3) SSID ,βάζω ακριβώς το ίδιο με του router, δηλαδή Linksys

4) Στο Status / Wireless του Linksys, σαν encryption μου δίνει το:Encryption Function ως Disabled.

Δεν βρίσκω επιλογή σκέτη Encryption εκεί, όπως στο menu της κάμερας.Είναι το ίδιο πράγμα;

Εαν ναί, τότε απο το Encryption της κάμερας, δεν υπάρχει η επιλογή αντίστοιχα όπως του Linksys:Dasabled, παρά οι επιλογές:

None

Wep

WPA Personal(TKIP)

WPA Personal (AES)

WPA 2 Personal (AES)...αυτή έω επιλέξει, επειδή την έβλεπα να την βάζουν στα βιντεάκια, χωρίς να ξέρω τι είναι!!!

WPA 2 Personal(TKIP)

Κάνοντας λοιπόν όλα τα παραπάνω και ότι ακόμη έχω αναφέρει αναλυτικά στο προηγούμενο μύνημα,προχωρώ σε submit περιμένοντας γιά 30 δεύτερα, και κολάω στο ότι τελικά, δεν μπορώ να πάρω ασύρματη εικόνα απο την κάμερα,γιά να προχωρήσω μετά στα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Ok....βρέθηκε το λάθος!!!!

Στην επιλογή απο το menu της κάμερας encryption, έπρεπε να βάλω όχι το WPA 2 Personal (AES) όπως έβλεπα στα βιντεάκια, αλά επειδή αντίστοιχα το Liksys(τελικά είναι το ίδιο η επιλογή του,Encryption Function,με το σκέτο Encryption της κάμερας )έχει ως επιλογή το Disabled,ψάχνωντας κατάλαβα ότι έπρεπε να διαλέξω το None.

Αν και οι υπόλοιποι φίλοι κάνουν αντίστοιχα αυτο που έχω κάνει και εγω θα βγάλουν και ασύρματα άκρη, έχοντας σαν οδηγό και το video το οποίο και ξαναπαραθέτω, κάνοντας ακριβώς ότι λέει, και τσεκάροντας εαν οι επιλογές του χρήστη εκεί, είναι οι ίδιες με το menu στα δικά τους router.

Εαν πάλι κολήσουν κάπου, μετά χαράς να βοηθήσω, αφού το έχω δουλέψει αρκετά το menu αυτης της κάμερας. στα κομάτια αυτά.

Εξακολουθώ πάντως να μην μπορώ να δω εικόνα απο το Activex Mode(For IE Browser),παρά μόνο απο το Server Push Mode(For Firfox ,Google Browser).

Δεν ξέρω το γιατί, και κατά πόσο μπορεί αυτό να επιρεάσει την συνέχεια.

Απο εδω και πέρα πλέον τι πρέπει να κάνω, γιά το επόμενο και πιό καθοριστικό βήμα, ώστε να βλέπω απο παντού και όταν θέλω την κάμερα;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...