Jump to content

Απομακρισμένος Έλεγχος Ενυδρείου.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πες μας και τις εντυπωσεις σου απο την καμερα οταν μπορεσεις...

Οκ....κάτσε να την τοποθετήσω πρώτα.

Πάντως αυτό που δεν μου αρέσει, και που δεν ξέρω φυσικά εαν βρίσκει κανείς σε άλες κάμερες του ιδίου κόστους, είναι ότι δεν μπορείς να πειράξεις καθόλου τα χρώματα, παρά μονάχα φωτεινότητα και κοντράστ.

Εντάξει με τόσο λίγο που κοστίζει, δικαιολογείται....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με τόσα χρήματα είναι λογικό να μην ζητάμε και πολλά πράγματα. Η ποιότητα της εικόνας είναι σχετικά καλή σε σχέση με την τιμή. Γενικά κρίνω ότι είναι πετυχημένη αγορά. Από Κατερίνη είδα το ενυδρείου του φίλου BigBlue στο Αργος και μπορώ να πω ότι είναι καταπληκτικό. Καλά δεν είναι μόνο το ενυδρείο, γύρισα και την κάμερα γύρω γύρω και είδα και το σπίτι :bigemo_harabe_net-134: . Θα προσπαθήσω λοιπόν να τα μαζέψω όλα αυτά που είπαμε και να ολοκληρώσω έναν οδηγό που είχα ξεκινήσει πριν από λίγο καιρό και ουσιαστικά οι διαφορές θα είναι μικρές ανάλογα με το router.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με τόσα χρήματα είναι λογικό να μην ζητάμε και πολλά πράγματα. Η ποιότητα της εικόνας είναι σχετικά καλή σε σχέση με την τιμή. Γενικά κρίνω ότι είναι πετυχημένη αγορά. Από Κατερίνη είδα το ενυδρείου του φίλου BigBlue στο Αργος και μπορώ να πω ότι είναι καταπληκτικό. Καλά δεν είναι μόνο το ενυδρείο, γύρισα και την κάμερα γύρω γύρω και είδα και το σπίτι :bigemo_harabe_net-134: . Θα προσπαθήσω λοιπόν να τα μαζέψω όλα αυτά που είπαμε και να ολοκληρώσω έναν οδηγό που είχα ξεκινήσει πριν από λίγο καιρό και ουσιαστικά οι διαφορές θα είναι μικρές ανάλογα με το router.

Πραγματικά πάντως απόρησα με την επιμονή και την υπομονή σου Δημήτρη, έως το τέλος!!!

Σημ....εμένα μόνο δεν είδες...σκόπιμα απέφυγα την κάμερα, γιατί θα έσπαγε απο την ομορφιά μου!!!! :bigemo_harabe_net-71:

Link to comment
Share on other sites

και εγω οταν εχω λιγο χρονο θα κατσω να τα μελετησω και θα την φτιαξω. απλος τωρα δεν προλαβενω. το θεμα εγω δεν εχω ιphone εχω σμαρτ phone και δεν δεχεται το ανντροιτ προγραμμα. απο το tenvis.

το κατεβασα βεβαια με java se αλλη συσκευη.

η ερωτηση που εχω ειναι οτι εγω εχω ενσυρματο internet και εχω βαλει παραλληλα ενα modem allo που το κανει ασυρματο netgear.

θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα έχεις.... είτε την λειτουργείς την κάμερα ενσύρματα είτε ασύρματα. Απλά ίσως χρειάζεσαι και κάτι παραπάνω στις ρυθμίσεις. Ο οδηγός ετοιμάζεται... μέχρι το τέλος της εβδομάδας πιστεύω να τον έχω ανεβάσει αναλυτκά

Link to comment
Share on other sites

Εγινε και η τοποθέτηση σε στρατηγικό σημείο,και βλέπω μαζί με το ενυδρείο αμφιθεατρικά,και ένα πολύ μεγάλο μέρος απο το εσωτερικό του σπιτιού.

Κάποια στιγμή θα ψάξω και τι γίνεται με τα sms και τα mail σε περίπτωση ανίχνευσης κίνησης, γιατί και αυτό πρέπει να αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά απο κάποιες ημέρες συνεχούς χρήσης, το μεγαλύτερο μειονέκτημα που βρίσκω στην συγκεκριμένη κάμερα είναι το εξής...

Σε μέρη που έχουν έντονο φωτισμό, όπως γιά παράδειγμα το ενυδρείο, όταν ο γύρω χώρος δεν έχει δυνατό φώς,τότε το αποτέλεσμα οτπικά στο ενυδρείο δεν είναι καλό, με την ένοια ότι φαίνεται σαν να είναι καμένα τα χρώματα και ιδιαίτερα το άσπρο μέσα στο ενυδρείο.

Το γεγονός αυτό μπορεί να οφείλεται στην αδυναμία της κάμερας, να ανταπεξέλθει σωστά σε τέτοιοες ιδιαίτερες καταστάσεις, και κάπου μπερδεύεται στην αυτόματη ρύθμιση,αφού φωτίζει περισσότερο απο ότι θα έπρεπε το ενυδρείο, δεχόμενη προφανώς το γεγονός ότι ο χώρος δίπλα απο αυτό είναι σκοτεινός.

Το πρόβλημα αυτό δεν μπορεί να λυθεί, απο τις μοναδικές ρυθμίσεις που έχει γιά φωτεινότητα και contrast.

Γιά αποκλειστική χρήση λοιπόν του ενυδρείου δεν την συστήνω, εκτός και εαν έχετε σκοπό, όταν θα λείπετε, να έχετε συνεχώς δυνατά φώτα αναμένα στον συγκεκριμένο χώρο.

Δεν ξέρω εαν κάποιες άλες κάμερες μεγαλύτερης αξίας, συμπεριφέρονται καλύτερα στο κομάτι αυτό, και θεωρώ, ότι μόνο κατοπιν δοκιμής, η ανάλογης εμπειρίας απο κάποιον φίλο εδω μέσα θα μπορούμε να έχουμε άποψη.

Ισως το πρόβλημα να λυνόταν εαν υπήρχε η δυνατότητα zoom στην κάμερα,έτσι ώστε να απομονωθεί ο γύρω χώρος, κάτι που όμως δυστυχώς δεν υπάρχει.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Οταν παρακολουθεις το χωρο και οχι το ενυδρειο, τι γινεται?

Μιά χαρά, εκεί...δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απο όσο έψαξα,το θέμα του καμμένου λευκού όλες οι καμερούλες το έχουν.

Δεν έχουν πολλαπλά σημεία φωτομέτρησης με αποτέλεσμα να βγαίνουν άλλα ντ' άλλων όταν υπάρχουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ πολύ φωτισμένες περιοχές και πολύ σκοτεινές.

Εννοείται ότι υπάρχουν κάμερες με smart επεξεργασία όπως το λένε, αλλά δεν κάνουν 50 ευρώ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δάσκαλε Δημήτριε....χωρίς εσένα απλά δεν θα γινόταν τίποτε, η εαν γινόταν, θα είχαμε αλλάξει πριν και το 2012!!!

Ελπίζω να έγινα καλός μαθητής σου!!!

Πραγματικά πάντως, γιά κάποιον που είναι σχετικά άσχετος με αυτά, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.

Πλέον θεωρώ και εγω, ότι μπορώ να βοηθήσω κάπως σε παρόμοιο θέμα κάποιον φίλο εδω μέσα,και σίγουρα αυτό το θέμα θα σταθεί οδηγός απο εδω και πέρα σε αντίστοιχο πρόβλημα.

Πάντως όλα τα λεφτά είναι ο χειρισμός της κάμερας, μέσα απο το Iphone!!!

Εκεί παιδεύτηκα επίσης πολύ, γιατί στις οδηγίες έχουν ξεχάσει να βάλουν, μιά μικρή σημείωση, που χωρίς αυτήν όμως και εαν δεν το ψάξεις πολύ, δεν πρόκειται να μπορεί κάποιος μέσω του αντίστοιχου προγράμματος που δίνει ο κατασκευαστής γιά την κάμερα δωρεάν απο το itune να την χειρίζεται, παρά μόνο να την βλέπει!!!

Κατάφερα πάντως να λύσω και αυτό το θέμα, και πλέον είμαι έτοιμος γιά την οριστική τοποθέτηση της κάμερας!!!

Και πάλι φίλε Δημήτρη, χίλια ευχαριστώ, και ελπίζω μιά μικρή γεύση που πήρες απο το ενυδρείο on-line να σου άρεσε!!!!!

Μπορείς να μου πεις ποιά είναι αυτή η σημείωση ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...