Jump to content

Κατασκευη 260 Λιτρα 130Χ40Χ50


nickst

Recommended Posts

λοιπον η κατασκευη ξεκινησε στης 26-7-2011. κοπηκαν και κοληθηκαν τα τζαμια...

DSC09562.jpg

DSC09563.jpg

DSC09568.jpg

DSC09569.jpg

DSC09564.jpg

καναμε 2-3 τρυπες για της εισοδους - εξοδους του φιλτρου

DSC09602.jpg

DSC09603.jpg

το καπακι ειχε σειρα. το φτιαξαμε με 4 τ5 54 βαττ και αναβουν 2+2. μπηκαν πολλες λαμπες γιατι το ενυδρειο προοριζοταν για φουλ φυεμενο. μετα αλαχτηκε το σεταπ και τωρα δουλευουν μονο οι 2

DSC00006.jpg

DSC00012.jpg

DSC00013.jpg

DSC00014.jpg

DSC00016.jpg

αφου δουλεψε για ενα διαστημα το ενυδρειο αποφασισαμε να φτιαξουμε και

και ενα σαμπ δεξια του ενυδρειου...

DSC09565.jpg

DSC09567-1.jpg

DSC09645.jpg

DSC09647.jpg

DSC09651.jpg

DSC09652.jpg

DSC09653.jpg

DSC09657.jpg

DSC09660.jpg

DSC09663.jpg

DSC09664.jpg

DSC09704.jpg

DSC09706.jpg

DSC09707.jpg

DSC09708.jpg

DSC09703.jpg

στην γυαλα μπηκαν 2 τζαμια για να κρατανε ολη την υγρασια

DSC00162.jpg

στην πλατη κοληθηκαν 2 πλατες της juwel

DSC00158.jpg

ριζες...

DSC00049.jpg

DSC00045.jpg

και φυσικα φτιαξαμε και το επιπλο

DSC00040.jpg

DSC00039.jpg

μπηκαν και οι κατοικοι

DSC_0049.jpg

DSC_0048.jpg

DSC_0046.jpg

DSC_0044.jpg

DSC_0043.jpg

υπογραφη KOUMAN....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αψογος.Μας εχεις βαλει σε πολλες πριζες.Σακη. :D

Μια συμβουλη,μην πλησιαζεις πολυ τον αμαζονιο και μας χαλασεις σαν Αφρικανος :rasp:

Και μια απορια,ησουν τοσο σιγουρος οτι, με γεματο ενυδρειο να ανοιξευς τρυπα?

Link to comment
Share on other sites

λεω και εγω...αυτος ο κυριος που τρυπαει σε μια φωτο καποιον μου θυμιζει..γεια σου ρε Σακη με τις μαστοριες σου.μπραβο παιδια.καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο βρε παιδια πολυ καλη δουλεια εαν και δεν το σκεφτηκα ποτε να κανω sumb απο διπλα και ειχα ενα φόβο για την τρυπά με γεματο ενυδρειο αυτα πρεπει να τα βλεπουμαι να τα ξερουμαι για το μελλον

και παλι μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια κατασκευη!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες δουλειές....Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες! τον νικο τον εχω κανει κουμπαρουλι! ολη η κατασκευη εγινε με πολυ αγαπη και μερακι! ναι ειμουν 1000% συγουρος για την τρυπα... αν δοκιμασεις να δεις ποσο ευκολα ανοιγει θα παθεις πλακα... ειναι παρα πολυ ευκολο... ηθελα να γινει αφρικανικο αλλα δεν τον καταφερα! :P παραπονο δεν εχετε...ανεβασαμε πολλες φωτο...

Link to comment
Share on other sites

ασε που το ενυδρειο εγινε με πολυ μικρο κοστος.. θα σας τα πει καλυτερα ο νικος..δεν θυμαμε ακριβως...

Link to comment
Share on other sites

Μαστοριες με φουντες και Michal Jackson στο full! :bigemo_harabe_net-64:

Τελικα στην Θεσσαλια ή φτιαχνουμε μεγαλα ενυδρεια ή δεν φτιαχνουμε καθολου! :bigemo_harabe_net-72:

Τωρα και μερικες ερωτησεις μια που εχω δει σε κανα δυο project αυτον τον τυπο sump. Τραβαει καλα την μπιχλα ή λογο του οτι ειναι η εισοδος ψιλα τα χοντρα κομματια μενουν μεσα;

Επισης ο θερμοστατης ζεστενει καλα σε αυτη την θεση; Σιγουρα κατα τα αλλα βολευει με τα υλικα φιλτρων σε αυτη την ταξινομηση! Ποσο καιρο τρεχει τωρα και ποιες οι παρατηρησεις σας;

Το καπακι θα ηταν καλο να γινει απο κοντρα πλακε θαλασσης για να μην εχεις φουσκωματα και για να αποφυγεις το πανω τζαμι που πιανει αλατα και κοβει αρκετο φως, αλλα αυτη ποια ειναι μια αλλη ιστορια, καλη συνεχεια φιλε μου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πρωτα απο ολα θελω να ευχαριστησω απο τα βαθη της καρδιας μου τον Σακη για την τρομερη βοηθεια του.χωρις αυτον τιποτα δεν θα υπηρχε τωρα απο αυτα που βλεπετε.τα πιο πολλα εκεινος τα εκανε μαζι καναμε καπακι με φωτισμο και σαμπ.το ενυδρειο το εκανε μονος και την βαση την εκανα με τον ξαδεφο μου.

στην συνεχεια θελω να σας ευχαριστησω για τα καλα σας λογια γιατι πραγματικα το ενυδρειο εγινε με ολη μας την αγαπη και διαθεση.αν θελετε μπορω να σας αναφερω ποσο μου στοιχησε ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

εχω το κολλημα με τον michael τι να κανω...

κοιτα τραβαει αρκετη μπιχλα κανει τρομερη δουλεια ας ειναι και τοσο πανω.το μονο που δεν τραβηξε ηταν κατι λαθροεπιβατες πεθαμενους που ηταν σε μια γωνια.

τρεχει περιπου εναμιση μηνα αν θυμαμαι καλα ας με διορθωσει ο σακης αν κανω λαθος.

ειμαι παρα παρα πολυ ικανοποιημενος απο υο φιλτρο.αυτην την στιγμη εχω στο πρωτο σταδιο 5 μπλε σφουγγαρια και σε 3 σειρες υαλοβαμβακα.τρομερο καθαρισμα.στο δευτερο σταδιο εχω 5 λιτρα siporax και χωραει αλλα 4 ακομα(στο μελλον μαλλον θα βαλω).ο θορυβος παρολο που εχω sun sun αντλια ειναι πολυ μικρος.

με το καπακι δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο θεμα φουσκωματος.εχω βαλει τα τζαμια πολυ λιγα αλατα πιανει αλλα και να πιασει δεν υπαρχει προβλημα εξαλλου λιγο φως θελω στο ενυδρειο μου.αλλα τα καπακια εχουν το καλο οτι η υρασια μενει μεσα στο ενυδρειο κανουν καλο πιστευω.

ευχαριστω πολυ για τα σχολια σου.ελπιζω να σε καλυψα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για τα καλα σας λογια! το θεμα της υγρασιας δεν υπαρχει μιας και βαλαμε 2 τζαμια πανω απο την γυαλα ( πριν το καπακι ) και δεν ειπαρχει κανενα προβλημα.τα αλατα που πιανει εδω και μηνες που δουλευει το ενυδρειο ειναι μιδαμινα. το φιλτρο εχει τρομερα πλεονεκτηματα εκει οπου ειναι.. δεν κανει θορυβο..αν ηταν κατω θα ακουγοταν συνεχεια.. καθαριζεται πολυ ευκολα και μετα απο πολυ καιρο. το πρωτο σφουγκαρι κραταει τα χοντρα και τα υπολυπα απλα θελουν μια συντηρηση καθαρισμου 1 φορα το 3μηνο και αμα... το επανω σφουγκαρι αντε να το καθαριζει μια φορα τον μηνα.. το ενυδρειο τρεχει με αυτο το σαμπ 1 μηνα και κατι και παει σουπερ. και στο σαμπ μπηκε καπακι και κανει πολυ δουλεια με την υγρασια αφου μαζευει πολλες σταγονες εκει. ο θερμοστατης οπως σε ολα τα σαμπ μπενει εκει που περναει συνεχεια το νερο,εκει κανει πιο πολυ οικονομια.

Link to comment
Share on other sites

Με καλυψατε και με το παραπανω παιδια!

Και εγω εχω ολα τα αλμπουμ του Jackson, παλαια μεγαλεια!

Στα κλασσικα εσωτερικα sump ενυδρειου παντως, ο θερμοστατης ειναι συνηθως στο πρωτο διαμερισμα και περναει ολο το νερο απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

εγω τον εβαλα στο τελευταιο σταδιο γιατι δεν χωρουσε στα αλλα.μια χαρα δουλευει και εκει υπαρχει κυκλοφορια αφου εκει ρουφαει η αντλια και αν κλεισω την τρυπα οπου μπαινει το νερο απο το σαμπ η σταθμη στο σταδιο που υπαρχει η αντλια πεφτει παρα πολυ γρηγορα αρα γινεται κυκλοφορια πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια πολυ καλη δουλεια , και πολυ ομορφο ενυδρειο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά παιδιά, μπράβο. Πάντα τέτοια. Και με πολλές φώτος για μπανιστήρι.

Όσον αφορά τα τζάμια πάνω από το ενυδρείο λογικά δεν πρέπει να μαζεύουν άλατα μιας και το νερό είναι από εξάτμιση. Κι εγώ που έχω εδώ και 2 μήνες ένα ενυδρείο έτσι, απλώς σκουπίζω το τζάμι σε κάθε αλλάγη και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ειχε μπει φιλτρο κανονικα αλλα εκανε κατι νουμερα και πηγαμε σε σαμπ.. πολυ καλυτερη επιλογη κατα την γνωμη μου..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε πολυ παιδια για τα καλα σας λογια.τα τζαμια οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω με ενα πανακι σε καθε αλλαγη νερου και ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε παιδια!!!!πολυ ωραια μετατροπή!!!

ερωτηση..γιατι η τρυπα πανω και οχι κατω?βολευε στο να μην αδειασεται ολο το νερο η υπαρχει και καποιος αλλος λογος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...