Jump to content

Fluval 205 Και Θόρυβος


irinichan

Recommended Posts

Έχω το εν λόγω φίλτρο σε λειτουργία εδώ και ένα χρόνο. Από την αρχή δεν ήταν ιδιαίτερα αθόρυβο. Αλλά μετά τον καθαρισμό του το καλοκαίρι, ο θόρυβός του είναι ακόμα πιο έντονος.

Εσείς που έχετε το ίδιο φίλτρο, αντιμετωπίζετε κάποιο τέτοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Κι Εγώ κανά χρόνο το έχω αλλα θόρυβο δεν κάνει ούτε απο την αρχή

Τι είδους θόρυβο σου κάνει ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 405 και μου κάνει και εμένα κάποιον θόρυβο!Σαν ένα συνεχόμενο βουητό..

Link to comment
Share on other sites

εχω το 305 και δεν κανει καθολου θορυβο. φιλος εχει το 105 και κανει ενα sh....... καθε τοσο. πηγαμε στο αντιπροσωπο και ηταν οτι ειχε παρει αερα.

τι θορυβο σου κανει

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το 205 αλλά δεν μου έκανε καθόλου θόρυβο και μπορώ να πω, πως ήμουν και πολύ ευχαριστημένος.Προφανώς κάτι έχει συμβεί στο δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Κούνησε το, αν υπάρχει αέρας να φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει συνέχεια ένα ενοχλητικό βουητό. Σαν μοτεράκι ένα πράμα.

Το κούνησα, το ξανακούνησα, δεν έχει άλλο αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε την κεφαλή και δες μήπως έχει σπάσει το αξονάκι.Αν ακούγεται σα να κοχλάζει είναι αέρας.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει συνέχεια ένα ενοχλητικό βουητό. Σαν μοτεράκι ένα πράμα.

Το κούνησα, το ξανακούνησα, δεν έχει άλλο αέρα.

πρεπει να καθαρισεις την φτερωτη και το αξονακι ακομα και αυτο το φιλμ γλιτσας που πιανει δημιουργει θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω καθαρίσει. Το θέμα είναι ότι από την αρχή έκανε θόρυβο. Και πλέον έχει γίνει αρκετά ενοχλητικό. :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φίλτρο δεν το έχω δουλέψει,το 305 της ίδιας σειράς δε με έχει προβληματίσει ούτε στο ελάχιστο,παρά μόνο στην πρώτη εκκίνηση.

Μου φάνηκε λίγο δύσκολο να αφαιρέσω τον αέρα χωρίς να ρουφήξω από την εξαγωγή,χρησιμοποιώντας την τρόμπα πληρώσεως.

Επέμεινα και βρήκα ένα μικρό tip.Στο μπαστούνι εξαγωγής υπάρχει μια μικρή τάπα,αν αφαιρεθεί κάνει τη διαδικασία πληρώσεως πολύ πιο εύκολη.

Αν το δούλευες τόσο καιρό με αέρα,ίσως να έχει δημιουργηθεί πρόβλημα στη φτερωτή.Αν έλεγξες το αξονάκι και είναι σε καλή κατάσταση τότε ίσως χρειάζεται αντικατάσταση η φτερωτή λόγω φθοράς.Οποιοδήποτε κινούμενο μέρος κινητήριου μηχανισμού αν χάσει τη ζυγοστάθμιση του,συμπεριφέρεται με τάσεις πέραν του φυσιολογικού,με αποτέλεσμα την σύντομη χρονικά φθορά του.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θόρυβο που λέτε τον έχω κι εγώ στο ολοκαίνουριο 105. Κούνημα - ξεκούνημα τίποτα. Ένα βουητό μικρο υπάρχει, δηλαδή δεν είναι απόλυτα αθόρυβο. Έχω το 2224 και είναι απολύτως αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ το 205 το έχω 1μιση μήνα και δεν ακούω κάτι το περίεργο.

Θόρυβος ακούγεται μόνο από πολύ κοντά και είναι σε νορμάλ επίπεδα.

Όπως ακούγεται π.χ και η αντλία eheim που έχω και κάνω αλλαγή νερού από το βαρέλι προετοιμασίας.

Αν πάρει αέρα στο καθάρισμα όντως ακούγεται πάρα πολύ αλλά με ταρακούνημα φεύγει και στρώνει αμέσως.

Αυτό που λέει ο irinichan ίσως είναι κάτι άλλο. και αφού έχει εγγύηση ας το ψάξει όσο είναι νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και στο 205 που είχα και στο 405 που πήρα απο σπόντα, και τα δύο του κουτιού, είχα τον ίδιο θόρυβο. Σαν να δουλεύει μοτέρ! Πλέον δεν ασχολούμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 105. Κάνει από ελάχιστο έως καθόλου θόρυβο.

Όταν βγάζω τα βανάκια και τους σωλήνες για να αλλάξω το βαμβάκι και το θέτω ξανά σε λειτουργία κάνει ένα shhhhh όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω αλλά σταματάει μετά από 10 sec.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...