Jump to content

Eheim Eco Pro Σε Ενυδρείο Με Χελωνακια???


johnny_bee

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα σας...

Σαν αρχάριος και εγώ με τη σειρά μου ζητάω τις γνώσεις σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Το ενυδρείο μου ειναι αυτό με τα χαρακτηριστικά του :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70588

Και θα ήθελα να ρωτήσω αν καποιος ξέρει η φαντάζεται συμφωνα με το παραπανω Link τι θα συμβεί αν το τοποθετήσουμε εκει μεσα.

Δηλαδή σκεφτομαι να το αγορασω για τη φιλτρανση των χελωνών μου.

1) Θα λειτουργεί με αυτά τα 10 cm νερό?

2)Αν θα λειτουργεί εκει μεσα θα δημιουργεί δίνες οπου θα ρουφαει τα χελωνακια με κινδυνο??

3)Αν ναι μπορεί να αντιμετωπιστεί βάζοντας το σωληνακι που ρουφαει το νερό τερμα χαμηλα στο πατο του ενυδρείου και το αλλο που επιστρεφει το νερο να χτυπαει σε καποιο τζαμι η με καποιο sprey bar????

Ελπιζω να γινομαι κατανοητος μιας και ειμαι πολυ αρχαριος και θα εκτιμουσα πραγματικα την γνωμη σας γιαιτ σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω...

Περιμένω τα σχόλια,τις αποψεις ακόμα και τις ιδέες σας για καλυτέρευση των συνθηκών. SOS

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη το θεωρο υπερβολη ενα τοσο μεγαλο φιλτρο σε τοσα λιγα λιτρα νερο...στην περιπτωση ομως που το βαλεις:

Δηλαδή σκεφτομαι να το αγορασω για τη φιλτρανση των χελωνών μου.

1) Θα λειτουργεί με αυτά τα 10 cm νερό?- πρεπει να κανεις αυτο που σου έδειξα εδω ή να το πάρεις έτοιμο με αυτο το φίλτρο (έχει τον κυκλοφοριτη εξωτερικα για να δουλευει σε χελωνιερες,και οχι στο καπακι)

2)Αν θα λειτουργεί εκει μεσα θα δημιουργεί δίνες οπου θα ρουφαει τα χελωνακια με κινδυνο?? -για να αποφυγεις τυχον ατυχημα θα καλυψεις την εισοδο με καποιο κυκλικο σφουγκαρι (αυτο που σου προτηνω εχει την εισοδο του κυκλοφοριτη εξαρτημα που προσαρμοζετε σφουγκαρι για να μηνεχουν τυχον τραυματισμους τα ζωα)

3)Αν ναι μπορεί να αντιμετωπιστεί βάζοντας το σωληνακι που ρουφαει το νερό τερμα χαμηλα στο πατο του ενυδρείου και το αλλο που επιστρεφει το νερο να χτυπαει σε καποιο τζαμι η με καποιο sprey bar???? - αναγκαστικα θα του βαλεις την εισοδο τερμα στον πυθμενα για να μην ρουφαει αερα και την εξοδο του προτιμησε την σε κάποιο τζαμι πάνω

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ και πάλι Mr_Zoo και ελπιζω να μην γινομαι κουραστηκος με τις ερωτησεις μου.Σιγουρα οι λυσεις που μου εχεις προτεινει μου εχουν λυσει πραγματικα τα χερια και μια απο τις 2 θα επιλεξω.Απλα επιμενω για εξωτερικο γιατι μιας και ειναι η καρδια του ενυδρειου να παρω ενα τωρα που μπορω για να μου μεινει για αρκετο καιρο...

Ελπιζω να μην ειναι νωρις και κατσει στην αποθηκη μεχρι να μεγαλωσει αλλα σιγουρα χωρις τις προτασεις και τις ιδεες σου δεν θα ηξερα που παν τα 4....

Εκτιμώ το χρόνο και την βοηθεια και ευχαριστώ και παλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: keep walking Γιαννη.Η ορεξη για μαθηση και σωστα μελετημενη δουλεια ποτε δεν ειναι βαρος σε κανεναν...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...