Jump to content

Κοκκομετρια Αμμου


Recommended Posts

Λοιπον φιλοι σκεφτομαι να φτιαξω ενα γαριδαδικο περιπου 30 λιτρα το οποιο θα γινει με red cherry. Θελω αυτη τη φορα να βαλω αμμο, μιας και οτι ενυδρειο εχω στησει μεχρι στιγμης ειναι με χαλικακι. Θα μπει λευκη αμμο και θελω να ρωτησω ποια ειναι η πιο καλη κοκκομετρια αμμου ωστε να μην πετρωσει και ποσα κιλα θα χρειαστω για ενα ενυδρειο με διαστασεις πατου 40χ30?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι άμμο θέλουν οι γαρίδες.

Για το πέτρωμα παίζει ρόλο η ποιότητα και μετά η κοκκομετρία. Θα έλεγα ότι είναι κάτω απο 0.5mm με τον καιρό μπορεί να πετρώσει αν δεν υπάρχει κάτι να το κινεί.

Για το πόσο χρειάζεσαι εξαρτάται απο το πόσο ύψος θέλεις να έχει στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες δεν εχουν προβλημα με την κοκκομετρια της αμμου, οτι θες βαζεις. Ρωταω γιατι εχω διαβασει οτι καποιες πετρωνουν.

Ποια ειναι η πιο καταλληλη κοκκομετρια?

Τωρα οσο για το παχος, θελω να ειναι 4-5cm, ποσα κιλα θα χρειαστω?

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα πετρώσει η άμμος δεν εξαρτάται μόνο από την κοκομετρία. Εξαρτάται επίσης από την ποιότητα-προέλευση της και από το πάχος του βυθού.

Αυτή η λευκή που χρησιμοποιούν αρκετοί στα αμαζονιακά ενυδρεία (carrat) δε προκειται να πετρώσει. Ίσως όμως πετρώσεις εσύ από την τιμή της :D

Καλό θα ήταν να αποφύγεις την πολύ λεπτή άμμο. Δες και εδώ : http://www.aquazone....showtopic=51697

Για το δικό μου ενυδρείο με βυθό επιφάνειας 80x35 εκατοστά και για πάχος βυθού 6-7 εκατοστά χρειάστηκα περίπου 30 κιλά. Άρα στο δικό σου να προτείνω με κάθε επιφύλαξη καμιά 10αριά κιλά; Ας προτείνει και κάποιος άλλος...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι διαβασα σ αυτο που μου εδωσες Θοδωρε, 0.3-0.5mm ειναι μια χαρα.

Καμια 10αρια κιλα λες οτι ειναι καλα ε?

Link to comment
Share on other sites

Για ενυδρείο 40*30 θέλεις 15κ για να έχεις 5εκ ύψος άμμο.

Στο περίπου 15κ γιατί υπάρχει άμμος που μπορεί να είναι πιο ελαφρυά/βαρυά απο άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...