Jump to content

Στοιχειά Απο Φαρμακείο Σε Ενυδρείο


Recommended Posts

κατα ποσον ειναι εφικτό να χρησιμοποιήσουμε καποια στοιχεια απο φαρμακειο σε ενυδρειο ?

Μου ρθε η ερωτηση γιατι χτες σε μια θεια μου που ειχα παει ειδα οτι πηνει συμπλήρωμα μαγνησιου , της το εχει γραψει ο γιατρος της, ειναι χαπια μεγαλα σαν τα depon αναβραζον που διαλύονται στο νερο.

Αν φτιαξουμε και ριξουμε σε ενυδρειο κατα ποσον ειναι ακίνδυνο?

Λογικα αφου το πηνουμε εμεις γιατι να υπαρχει κινδυνος για τα ψαρια???

Εννοειτε να διαλυσουμε ενα χαπι και να κανουμε τις απαραιτιτες μετρησεις σε αλλο νερο κατα ποσον αυξανεται η τιμη του μαγνησιου ανα λιτρα, πριν βαλουμε στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι καλή λύση... τέτοιου είδους φάρμακα προορίζονται για τον ανθρώπινο οργανισμό.

Και για να γελάσουμε λίγο... και το μαγνήσιο που ρίχνουμε στο ενυδρείο είναι ακίνδυνο για τα ψάρια.... αλλά δεν σκέφτηκε κανείς να το πίνει !!! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το μαγνησιο απο πετ εχει και 15 με 20 ευρω ενω απο φαρμακειο 3 ευρω , ασε που το γραφει και το ΙΚΑ. Ισως πρεπει να ασφαλισω και τα ψαρια μπας και το περνουμε φτηνοτερα.

Link to comment
Share on other sites

E ρώτα το γιατρό της θείας σου να δούμε τι θα σου πει.

Δεν ξέρω με το θέμα της ασφάλισης τι θα γίνει, γιατί έχουμε να κάνουμε με τροπικά είδη και όχι με μεσογειακούς οργανισμούς.... ίσως θα πρέπει να απευθυνθείς στην πρόνοια και όχι στο ΙΚΑ...

:bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Τα φάρμακα που προορίζονται για ανθρώπινη χρήση έχουν μέσα κάποια έκδοχα που στο ενυδρείο ίσως μας κάνουν ζημιά,άσε που για να ανεβάσεις το μαγνήσιο θέλεις πολλά χάπια.Πάρε από το φαρμακείο καλύτερα που παρασκευάζει φάρμακα magnesium chloride hexahydrate το οποίο είναι το υλικό για τα ενυδρεία.

Που είσαι Λάρυ σωστά τα λέω;Κάτι έμαθα και εγώ στη σχολή.

Έγινε επεξεργασία - POLYCHRONAKIS NIKOS
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ακουσει για το flagil που ειναι χαπι για ανθρωπους αλλα οταν το βαζουμε στης diy τροφες τον ψαριων μας ( δεν ξερω ποσοτητα ) εξουδετερονει τα παρασιτα.. ας μας πει καποιος περει αυτου... αναλογιες και αν υσχιει

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ακουσει για το flagil που ειναι χαπι για ανθρωπους αλλα οταν το βαζουμε στης diy τροφες τον ψαριων μας ( δεν ξερω ποσοτητα ) εξουδετερονει τα παρασιτα.. ας μας πει καποιος περει αυτου... αναλογιες και αν υσχιει

Είπαμε όχι φάρμακα που προορίζονται για ανθρώπους.

Α και το Flagyl είναι αντιβιοτικό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση σου νικο! θα ηθελα να ακουσω κιαλες γνωμες! ειχα ακουσει παλιοτερα πως το χρησιμοποιουν πολλοι...

Link to comment
Share on other sites

To Flagyl το χορηγουμεγια μαστιγωτα και σκουλικια του εντερου, Hexamita, τρυπα στο κεφαλι κλπ. Οι παλιοι δισκαδες ειδικα εχουν καβατζα παντα στο ντουλαπι.

Link to comment
Share on other sites

Το flagyl περιέχει την δραστική ουσία μετρονιδαζόλη και όπως αναφέρθηκε είναι αντιβίωση. Το χρησιμοποιούμε και στην Αφρική όταν αντιμετωπίζουμε bloat.

:)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ακουσει για το flagil που ειναι χαπι για ανθρωπους αλλα οταν το βαζουμε στης diy τροφες τον ψαριων μας ( δεν ξερω ποσοτητα ) εξουδετερονει τα παρασιτα.. ας μας πει καποιος περει αυτου... αναλογιες και αν υσχιει

Δεν το βαζουμε στις diy τροφες μας,αλλα το διαλυουμε στο ενυδρειο-καραντινα που εχουμε απομονωσει το ψαρι,με δοσολογια αν δε με απατα η μνημη μου,1 καψουλα ανα 50 λιτρα νερου.

Αν δεν θυμαμαι καλα ας με διορθωσει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...