Jump to content

Μικροαλλαγη Σε Κοινωνικό Ενυδρείο


Recommended Posts

Έχω ένα κοινωνικό με ψάρια (αρλεκίνους, σαε και corydoras) και γαρίδες(snowball και red crystal) και σκέπτομαι να κάνω το περιβάλλον ακόμα πιο φιλικό προς τις γαρίδες βγάζοντας τα σαε γιατί παρατηρώ ότι χώνονται σε ότι χαραμάδα υπάρχει με αποτέλεσμα να έχω αρκετές απώλειες από τα νεογέννητα γαριδάκια. Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη γνώση για τις επιλογές που θα μπορούσα να έχω αλλά ιδανικά θα ήθελα κάποιο ψαρί/α όπου θα κινούνται μέσα στο ενυδρείο και όχι στάσιμα ψάρια. Να προσθεσω ότι το ενυδρείο είναι 180 λίτρα αρκετά φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου προτεινουν καποια συνθεση πρεπει να βοηθησεις γραφοντας τις τιμες που εχεις αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο.

Με τους αρλεκινους δεν εχεις κινηση;Ποσους εχεις;Θες καποιο κοπαδοψαρο ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω 11 αρλεκίνους, δεν λέω έχουν κίνηση αλλά όχι τίποτα τρομερό σε σχέση με τα σαε ας πούμε που κινούνται πολύ ωραία σε όλα τα επίπεδα του ενυδρείου ανάμεσα στα ξύλα φυτά κ.λ.π. οι αρλεκίνοι μόνο όταν ψάχνουν ταίρι η γεννάνε έχουν τρομερή κίνηση. Ιδανικά θα ήθελα κάποια ψάρια που να κινούνται ανάμεσα στα φυτά και να είναι ακίνδυνα προς τις μικρές γαρίδες.

Στο ενυδρείο έχω ph 7, kh 4-5, gh 7, no3 15, no2 0, no4 0

Link to comment
Share on other sites

Υπερκινητικά ψάρια είναι και τα zebra fish (Danio rerio), μόνο που δεν ξέρω πώς θα δουν τις γαρίδες σου... Επίσης και τα serpae tetra είναι πολύ ωραία ως κοπάδι. Τα έχω μαζί με κάτι αρλεκίνους και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 11 αρλεκίνους, δεν λέω έχουν κίνηση αλλά όχι τίποτα τρομερό σε σχέση με τα σαε ας πούμε που κινούνται πολύ ωραία σε όλα τα επίπεδα του ενυδρείου ανάμεσα στα ξύλα φυτά κ.λ.π. οι αρλεκίνοι μόνο όταν ψάχνουν ταίρι η γεννάνε έχουν τρομερή κίνηση. Ιδανικά θα ήθελα κάποια ψάρια που να κινούνται ανάμεσα στα φυτά και να είναι ακίνδυνα προς τις μικρές γαρίδες.

Στο ενυδρείο έχω ph 7, kh 4-5, gh 7, no3 15, no2 0, no4 0

Αυτό δεν υπάρχει, μιας και οι γαρίδες και μάλιστα οι μικρές είναι αγαπημένη τροφή όλων των ψαριών.

Αυτό που μπορείς να ψάξεις είναι κάποια είδη που θα κινούνται στο μέσο και υψηλότερο επίπεδο του ενυδρείου ώστε να μην κυκλοφορούν κοντά στις γαρίδες και τις τσακίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν υπάρχει, μιας και οι γαρίδες και μάλιστα οι μικρές είναι αγαπημένη τροφή όλων των ψαριών.

Αυτό που μπορείς να ψάξεις είναι κάποια είδη που θα κινούνται στο μέσο και υψηλότερο επίπεδο του ενυδρείου ώστε να μην κυκλοφορούν κοντά στις γαρίδες και τις τσακίζουν.

Και αυτό βέβαια δεν ισχύει απόλυτα μια και οι γαρίδες σκαρφαλώνουν και σε φυτά ειδικά αν αυτά φτάνουν μέχρι ψηλά οπότε και εκεί κινδυνεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ε, αυτές ας το φάνε το κεφάλι τους.. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τα γαριδάκια φαίνονται αρκετά έξυπνα και κυκλοφορούν σε σημεία που δεν τα βλέπουν καν οι αρλεκίνοι αλλά ούτε κατεβαίνουν στο χαλίκι για να κινδυνέψουν από τα corydoras(μετά τα 6-7 χιλιοστά ξεμυτάνε). Τα σαε όμως τα άτιμα πάνε και χώνονται στα σημεία που κυκλοφορούν. Ειδικά τα μωρά red crystal μάλλον λόγο διχρωμίας φαίνονται πολύ ακόμα και στα πιο σκοτεινά σημεία με αποτέλεσμα να σαε να τα διακρίνουν εύκολα. Κατέληξα να τα βγάλω αλλά το θέμα είναι ότι θα δημιουργηθεί ένα μεγάλο κενό όπου δεν ξέρω πώς να το συμπληρώσω. Ψάχνοντας το μόνο που βρήκα είναι τα μικρά oto (Otocinclus Catfish) που σίγουρα είναι οκ. Από εκεί και πέρα δεν έχω βρει κάτι άλλο που να κυκλοφορεί ανάμεσα στα φυτά και τα ξύλα και να μην τρώει τις μικρές γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Οι οτος ειναι πολυ καλοι συγκατικοι και δεν τρωνε γαριδες. Ειχα εγω 4 μαζι με αρλεκινους και red cherry και δεν ειχα προβλημα.Το μονο προβλημα ειναι πως οι οτος ειναι ευαισθητα ψαρια και θελουν σταθερες συνθικες νερου. Επεισης δεν θα τα ελεγα και κινητικα ψαρακια..

Link to comment
Share on other sites

Οι οτος ειναι πολυ καλοι συγκατικοι και δεν τρωνε γαριδες. Ειχα εγω 4 μαζι με αρλεκινους και red cherry και δεν ειχα προβλημα.Το μονο προβλημα ειναι πως οι οτος ειναι ευαισθητα ψαρια και θελουν σταθερες συνθικες νερου. Επεισης δεν θα τα ελεγα και κινητικα ψαρακια..

thanks για τις πληροφορίες!! Άμα κάνω τέτοια κίνηση παίζει ρόλο ο αριθμός των ατόμων? Όπως τα βλέπω είναι μοναχικά ψάρια αλλά μπορεί να κάνω και λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...