Jump to content

Αυγα Η Οχι;;;;;;;


commandersotos

Recommended Posts

παιδια καλησπερα εχω ενα Metriaclima estherae - Pulu Point και καποια αλλα ειδη κιχλιδων στο ενυδρειο μου και σημερα παρατηρησα πως αυτο ειχε κατι μπαλακια πολυ μικρα μεσα στο στομα και δεν μπορουσε να φαει ενω αλλεσ μερεσ ετρωγε κανονικα και νομισα πως ηταν χαλικια γιατι το ενυδρειο μου εχει χαλικι τοτε το επιασα του ανοιξα πολυ προσεκτια το στομα με το χερι και ειδα πως ηταν κατι λευκα μπαλακια πολυ μικρα δεν ξερω αν ειναι αρσενικο ή θυλικο και επισης δεν υπαρχει αλλο ψαρι αυτου του ειδους στο ενυδρειο μου.....τι μπορει να ειναι αυτα...;;;;;;;

αααα επισης ανοιγοκλεινει πολυ περιεργα το στομα......

Έγινε επεξεργασία - commandersotos
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο ειναι να ειναι αυγα.

Κακως εκανες και υπεβαλες το ψαρι στο στρες του πιασιματος.

Βαλε μια φωτο να δουμε τι αλλα ψαρια εχεις μεσα.Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ειναι 110 λιτρα.....φωτογραφιες πιστευω σε κανενα τετρτο θα εχω......υπαρχει περιπτωση να παθει κατι το ψαρι;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι τα ψαρια που εχω και 3 τιγρακια τα οποια τα κυνηγανε συνεχεια και θελω να τα δωσω.....

post-40980-0-27880800-1323725517_thumb.jpg

post-40980-0-89484200-1323725530_thumb.jpg

post-40980-0-38723400-1323725546_thumb.jpg

post-40980-0-15695500-1323725560_thumb.jpg

post-40980-0-17295900-1323725572_thumb.jpg

post-40980-0-62228200-1323725585_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ειναι τα ψαρια απλα τα 2 τα εχω απο 2 φωτογραφιες......

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα μια καλυτερη φωτο απο το ψαρι της τριτης φωτογραφιας.

Τα ψαρια παντως για να ξερεις ειναι ασυμβατα,και τα λιτρα ειναι πολυ λιγα γι'αυτα

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ειναι ασυμβατα....απλα τα εχω πολυ καιρο και δεν ηξερα πολλα τοτε......ετοιμαζω ενα 500λιτρο τωρα και θα το κανω αφρικανικο.....ααα και δεν ξερω αν προσεξεσ το ψαρι της 2ης και τελευταιας φωτογραφιας εχει πρισμενη κοιλια.....πριν 2 μερες ηταν ολα οκ και σημερα βλεπω αυτα τι να εγινε;;;;;;;

post-40980-0-97700200-1323726511_thumb.jpg

post-40980-0-51452200-1323726525_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στις παραπανω φωτο διακρινω 1 severum καποια convict cichlid και αλλη μια κιχλιδα απο την λιμνη malawi. το ασπρο ψαρακι το κανω για convict. δεν φαινεται και καλα στις φωτο. ή μονο αν ειναι αρσενικο απο την αλλη κιχλιδα που εχει τα αυγα στο στομα! πιστευω πως με αυτο που της εκανες και της ανοιξες το στομα θα στρεσαριστηκε και μπορει να φαει τα αυγα!

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω σημερα εχει μπαλακια μεσα στο στομα του αλλα δεν πρεπει να ειναι οσα χθες......

Link to comment
Share on other sites

και μια αλλη ερωτηση πιο ψαρι γονιμοποιησε τα αυγα;;;;;;;;;;;;;;;;; αφου ειναι ασυμβατα ειδη μεταξυ τους...... :bigemo_harabe_net-58:

convict cichlid τι κιχλιδα ειναι;;;; πρωτη φορα την ακουω..........

Έγινε επεξεργασία - commandersotos
Link to comment
Share on other sites

και μια αλλη ερωτηση πιο ψαρι γονιμοποιησε τα αυγα;;;;;;;;;;;;;;;;; αφου ειναι ασυμβατα ειδη μεταξυ τους...... :bigemo_harabe_net-58:

convict cichlid τι κιχλιδα ειναι;;;; πρωτη φορα την ακουω..........

Το οτι εχει αυγά στο στόμα δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι και γονιμοποιημένα!

Convict cichlid

Καλό θα ήταν οσο πιο συντομα μπορείς να κάνεις τον διαχωρισμό και να βάλεις ψαρια συμβατα μεταξύ τους!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν θα σκασουν ποτε και καποια στιγμη θα τ'αφησει......εεεεεε;;;;;;;;

θα το κανω και συντομα μαλιστα γιατι εχουν αγριεψει πολυ τα πραγματα......

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος να με διαφωτησει;;;;;;;;;;;;

Έγινε επεξεργασία - commandersotos
Link to comment
Share on other sites

κανεις;;;;;;;;;;;;;; :bigemo_harabe_net-58: :bigemo_harabe_net-58:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα αυγά δεν είναι γονιμοποιημένα κάποια στιγμή ή θα τα αφήσει ή θα τα φάει. Το βασίκό όπως σου είπαν είναι να ξεκαθαρίσεις την σύνθεση του ενυδρείου.

:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.....οσο για τη συνθεση εχω βγαλει ηδη καποια και τις επομενες ημερες θα βαλω και αλλα Metriaclima estherae - Pulu Point...θελω να εχω μονο τετοια....αλλα θελω αλλα 2-3 θυληκα και 1 αρσενικο.....δεν ξερω ομως πως ειναι τα θυληκα και πως τα αρσενικα....... :( :( :(

αν μπορεις να με βοηθησεις;;;;;;;;;;;

και σε λιγο καιρο θα ειναι ετοιμο και το 500αρι δηλαδη μονο εξοπλισμο θελω....κυκλφοριτη θερμαντηρα κλπ-κλπ....!!!!!

Έγινε επεξεργασία - commandersotos
Link to comment
Share on other sites

να και μια φωτογραφια που μολις εβγαλα.......

post-40980-0-90107600-1324058763_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.....οσο για τη συνθεση εχω βγαλει ηδη καποια και τις επομενες ημερες θα βαλω και αλλα Metriaclima estherae - Pulu Point...θελω να εχω μονο τετοια....αλλα θελω αλλα 2-3 θυληκα και 1 αρσενικο.....δεν ξερω ομως πως ειναι τα θυληκα και πως τα αρσενικα....... :( :( :(

μπορει καποιος να με βοηθησει;;;;;;;;;;

να μου πει πως ξεχωριζουμε το φυλλο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Έγινε επεξεργασία - commandersotos
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.....οσο για τη συνθεση εχω βγαλει ηδη καποια και τις επομενες ημερες θα βαλω και αλλα Metriaclima estherae - Pulu Point...θελω να εχω μονο τετοια....αλλα θελω αλλα 2-3 θυληκα και 1 αρσενικο.....δεν ξερω ομως πως ειναι τα θυληκα και πως τα αρσενικα....... :( :( :(

μπορει καποιος να με βοηθησει;;;;;;;;;;

να μου πει πως ξεχωριζουμε το φυλλο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δεν είναι και οτι πιο ευκολο αυτο που ρωτάς δυστυχώς.

Ισως ενας τρόπος που δεν αποτελεί κανόνα ειναι οτι τα αρσενικά μετα τα 5-6εκ βγάζουν λιγο ιριδίζον μπλέ στα πτερυγια τους, ενω τα θηλυκά γινονται πιο εντονα πορτοκαλί!!

Στη λίμνη τα αγρια αρσενικά ψαρια του συγκεκριμένου είδους ειναι μπλέ!Σπάνια εχουν παρατηρηθεί αγρια πορτοκαλί αρσενικά.

Σκέψου μετά απο πόσες αναπαραγωγές και υβριδισμούς εχει καταλήξει το συγκεκριμένο είδος να εχει σχεδόν ένα χρώμα για αρσενικό και θηλυκό...το πορτοκαλί!

Θα σου πρότεινα αφου θες να κάνεις το ενυδρειο σου species tank ψαξε αλλα είδη ψαριών που ειναι διμορφικά.(άλλο χρωμα για το αρσενικό άλλο για το θηλυκό)

Επίσης ριξε μια ματια και σε haps.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου prince...

μπορεις να μου προτεινεις καποιο ειδος για τα λιτρα μου(120λ);;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω πρότασή μου αφορούσε το ενυδρειο που θα στήσεις και όχι το ενυδρειο των 120λίτρων!

Για αυτα τα λίτρα μπορω να σου προτείνω μικρά ψαρια απο την λιμνη Τανγκανικα.

Ψαρια απο Μαλάουι δυστυχώς δεν μπορουν να συμβιώσουν ανετα σε 120 λίτρα!

Ετοιμασε το μεγάλο ενυδρείο και το συζητάμε ξανα.....

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

οκ prince......ευχαριστω για τις απαντησεις σου, μολις τελειωσω το 500αρι ανοιγω θεματακι με ολα οσα με απασχολουν...

οποτε για το μικρο κοιταζω νανοκιχλιδες tanganika........ :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - commandersotos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...