Jump to content

45 Λίτρα Φυτεμένο Γαριδοενυδρείο


panstelios22

Recommended Posts

Όλα ξεκίνησαν από εδώ. Για άλλο λόγο προοριζόταν και αλλού καταλήξαμε. Εντέλει το έστησα για γαριδάδικο και επιτέλους πριν από 2 μήνες βρήκα γαρίδες. Έχουν προσαρμωστεί πλήρως και έχουν τρελλαθεί στις γέννες. :D :D :D :D

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 50X30X30 (40X30X30 ενυδρείο και 10Χ30Χ30 πλαϊνό sump)

Συνολικά Λίτρα: 45 λίτρα

Sump (λίτρα): 8 λίτρα

Οργανισμοί

Φυτά: Hygrophila polysperma, Anubia nana, Lillaeopsis Brasiliensis, Cryptocoryne wendtii ''brown'', Microsorum pteropus 'Narrow', Echinodorus tenellus

Ψάρια:

Άλλα είδη: Γαρίδες Red Cherry

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Ξύλινη Επιφάνεια Ιρόκο

Πέτρες: Ποταμού

Ξύλα: Κλαδιά

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα: 2,8 kg CompleteSubstrate της Tetra

Βυθός: χαλίκι 1-3 mm

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): δύο λάμπες Τ5 8W

Διάρκεια φωτισμού: 14:00 - 23:00

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Sump

Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμάστρα/Ανιμηστηράκια

Λίπανση: Σπάνια (όποτε θυμηθώ)

Παροχή CO2: DIY σε μπουκάλα 750 ml.

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:

Παράμετροι

pH: 7,5 - 8

Γενική σκληρότητα (GH): 15

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 10

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 24

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 25% κάθε 20 μέρες

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

Enydreio45L18.jpg

Enydreio45L19.jpg

Enydreio45L20.jpg

Enydreio45L21.jpg

Enydreio45L22.jpg

Βίντεο:

Έγινε επεξεργασία - panstelios22
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και προβλέπεται να έχεις και αρκετή ανάπτυξη φυτών.

Πρόσεξε να μη σου ξεφύγει, στα μικρά θέλει δουλειά.

Οι γαρίδες είναι πλάσματα που ανταμείβουν την προσπάθεια του χομπίστα, να το χαίρεσαι !

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο στησιμο,ζωντανα χρωματα στα φυτα.ειδα και τη κατασκευη του και εχω να πω οτι εισαι μεγαλος μερακλης.Ευγε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Χρόνος να υπάρχει, θέληση και όλα γίνονται. Δεν μπορούσα να τραβήξω καλύτερες φωτογραφίες χθές βράδυ. Αυτές είναι από την snapshots από την camera. Με την φωτογραφική θα έβγαζα χειρότερες. Όταν έρθει ο φίλος μου με την καλή την φωτογραφική θα ανεβάσω καλύτερες φώτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρα πολυ ωραιο !!!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με καλύτερες φωτογραφίες όπως υποσχέθηκα. Καλύτερες από πριν αλλά και πάλι όχι τέλειες.

Enydreio45L23.jpg

Enydreio45L24.jpg

Enydreio45L25.jpg

Enydreio45L26.jpg

Enydreio45L27.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεσε το ενυδρειακι σου φιλε! Πολυ ωραια anubia! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ομορφο και προσεγμενο....

απλωνει κ σιγα σιγα το γκαζονακι....

απο εκει και περα προσεχε πολυ τις anubies!!!

αν κοπει ενα κλαδακι η αν σαπισει ενα φυλλο,ριζα βγαζει μια τοξινη και...παπαλα!!! και φυσικα οχι κλαδεμα αν δεν μπορεις να την βγαλεις...

μιλαω απο δικη μου εμπειρια που καποτε τις κλαδεψα και ειχα θανατους 100% δεν ειχε μεινει ουτε μια...!!! και απο τοτε ΠΟΤΕ anubies και κρυπτοκορινες επισης..

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο και προσεγμενο....

απλωνει κ σιγα σιγα το γκαζονακι....

απο εκει και περα προσεχε πολυ τις anubies!!!

αν κοπει ενα κλαδακι η αν σαπισει ενα φυλλο,ριζα βγαζει μια τοξινη και...παπαλα!!! και φυσικα οχι κλαδεμα αν δεν μπορεις να την βγαλεις...

μιλαω απο δικη μου εμπειρια που καποτε τις κλαδεψα και ειχα θανατους 100% δεν ειχε μεινει ουτε μια...!!! και απο τοτε ΠΟΤΕ anubies και κρυπτοκορινες επισης..

Που το ξεθαψες ρε συ αυτο το θεμα? αχαχχαχχαχχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Που το ξεθαψες ρε συ αυτο το θεμα? αχαχχαχχαχχαχαχ

xaxaxa

χαζευω λιγο στο γραφειο και ειπα να ψαξω.....

ετσι και αλλιως τον τελευταιο καιρο πολλα θεματα εχουν ξεθαψει ετσι!!! καλο ειναι να βλεπουμε και μια συνεχεια στα ενυδρεια αλλα και τις εξελιξεις τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα και θα ηθελα και εγω να δω την εξελιξη του ενυδρειου αλλα ο φιλος εχεις πολυ καιρο να γραψει στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως (κακως) δεν κοιταω ημερομηνιες στα θεματα..

απο εκει και περα επειδη την εχω πατησει με την anubia πολυ ασχημα και την πατησε προσφατα και ενα φιλαρακι ο οποιος δεν με ακουσε και κλαδεψε και εχασε πανω απο 100 γαριδες,ειχα στο μυαλο μου οπου δω anubies να το επισυμανω.

ετσι και αλλιως οταν σχολιαζουμε ενα θεμα ανεβαινει στα προσφατα θεματα (σωστα???) οποτε μπορει να το δει ο καθενας και να μην την πατησει...!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για τις ανουμπιες το ηξερα και εγω και καλα εκανες και το εγραψες.

Αυτο με τις κρυπτοκορινες δεν καταλαβα ομως.:)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,οταν επαθα την ζημια και το συζητησα με εναν φιλο και κατοχο ενος pet shop στην περιοχη μου μου το επιβεβαιωσε για τις anubies και μου ειπε οτι και το ιδιο ισχυει και για τις cryptocorines.

δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο αυτο αλλα απο τοτε δεν ξαναεχει μπει μεσα στο γαριδαδικο ουτε το ενα ουτε το αλλο!!!

Έγινε επεξεργασία - kostas8
Link to comment
Share on other sites

κοιτα,οταν επαθα την ζημια και το συζητησα με εναν φιλο και κατοχο ενος pet shop στην περιοχη μου μου το επιβεβαιωσε για τις anubies και μου ειπε οτι και το ιδιο ισχυει και για τις cryptocorines.

δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο αυτο αλλα απο τοτε δεν ξαναεχει μπει μεσα στο γαριδαδικο ουτε το ενα ουτε το αλλο!!!

Εχω κλαδεψει πολλες φορες κρυπτοκορινες μεσα στο ενυδρειο μου με τα pseudomugil και εχω και γαριδες εκει,ποτε δεν ειχα καμια απωλεια.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε συ Κωστα δεν εχω λογο να το ρισκαρω μετα απο τετοια σφαλιαρα που εφαγα τοτε...

Και καποιος αλλος μου ειχε πει οτι εκοψε ενα φυλλαρακι απο anubia και δεν εγινε τιποτα...

Σιγουρα εχει να κανει με την ποσοτητα του κλαδεματος και δεν ξερω και εγω τι αλλο....

Παντως για να κλεισει αυτο: για την anubia εχω προσωπικη εμπειραι με την κρυπτοκορινα οχι...!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω οτι το ενυδρειο μου εχει κατακλειστει απο κρυπτοκορινες και κλαδευω συνεχεια,μεχρι που ξεπατωνω κιολας και ολα ξεκινησαν απο 2 ριζες που εβαλα στο ενυδρειο μου απο αυτο το παλιοφυτο.Οπωτε καταλαβαινεις οτι η ποσοτητα του κλαδεματος ειναι μεγαλη,ποτε δεν ειχα ομως προβλημα με τις γαριδες μου.:)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τοτε..θα το εχω υποψιν μου...

οποτε μυθος η κρυπτοκορινα....

στειλε κανενα κλαδεμα

χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό και πανέμορφο το αποτέλεσμα!! :thumbup: ομορφαίνει κατά πολύ το σύνολο η συγκεκριμένη anubia!

Να σου πω οτι το ενυδρειο μου εχει κατακλειστει απο κρυπτοκορινες και κλαδευω συνεχεια,μεχρι που ξεπατωνω κιολας και ολα ξεκινησαν απο 2 ριζες που εβαλα στο ενυδρειο μου απο αυτο το παλιοφυτο.Οπωτε καταλαβαινεις οτι η ποσοτητα του κλαδεματος ειναι μεγαλη,ποτε δεν ειχα ομως προβλημα με τις γαριδες μου. :)

όταν έχεις κλαδέματα μη με ξεχάσεις για 1-2 ριζούλες ^_^;)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο αποτελεσμα Μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...