Jump to content

Θολο Νερο Σε Νεοσυστατο Ενυδρειο


Recommended Posts

καλημερα σε όλους και αν βλεπεται απο την ωρα και απογοητευμένος.

πριν απο 5 μέρες αγορασα το ριο 180 εχει 2 φιλτρα το ενα εσωτερικο της juwel και το άλλο εξωτερικο με siporax, παροχη οξυγονου, υποστρωμα ,4 φυτα και οχι ψάρια.

το προβλημα της θολούρας ξεκίνησε οταν εβαλα τα βακτηρια.

Οι μετρησεις που εκανα εδειξαν τα παρακάτω : ph: 7,5

nh4: 0,0

n02: 0,0

n03: δεν εχω πάρει τεστ.

Σας επισυνάπτω και κάποιες φωτό για να έχετε καλυτερη αποψη.

Τι να κάνω ???post-48110-0-78975800-1323749274_thumb.jpgpost-48110-0-06603300-1323749328_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλημέρα!

Ως αρχάριος και εγώ και μετά από διάβασμα και συμβουλές εδώ στο φόρουμ από τους πιο έμπειρους μπορώ να σου πω ότι η θολούρα θα φύγει και κατά πάσα πιθανότητα όπως λες και εσύ οφείλεται στα βακτήρια.

Πληροφοριακά, ποια βακτήρια χρησιμοποιείς ;

Επειδή δεν μπορώ να διακρίνω , έχεις βάλει χαλικάκι πάνω από το υπόστρωμα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Αν χρησιμοποίησες sera bio nitrivec είναι φυσιολογική η θολούρα και θα καθαρίσει μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

η θολουρα ειναι φυσιολογικη και θα φυγει.για να αρχισουν να δουλευουν τα βακτιρια πρεπει να τα ''ταιζεις".αυτο μπορεις να το κανεις ριχνοντας πολυ λιγα φυλαρακια τροφης..μπορεις να βαλεις και ζωντανα βακτιρια.

το καλυτερο για εμενα ειναι να ζητησεις μπολι απο καποιον συνχομπιστα.

καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχην σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

Χρησιμοποίησα ζωντανά βακτήρια της Microbe-Lift Special blend

Ναι, μαύρο χαλίκι.

Επίσης ηθελα να ρωτησω τι να κάνω με τον φωτισμό να τον ελλατωσω αν ναι μηπως βλαψει τα φυτά?

Την Παρασκευή υποτίθεται πρέπει να ξαναπροσθέσω βακτήρια σύμφωνα με την συσκευασία των βακτηριδίων τι να κάνω? να προσθέσω?

τι αλλο μπορώ να κανω ωστε να βοηθήσω να ξεθολώσει μόνο υπομονή?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κανονικα αλλα να ρίχνεις και λίγο τροφή για να τρώνε τα βακτηριδια

Το φωτισμό μην τον ελλατωσεις

Link to comment
Share on other sites

η θολουρα ειναι φυσιολογικη και θα φυγει.για να αρχισουν να δουλευουν τα βακτιρια πρεπει να τα ''ταιζεις".αυτο μπορεις να το κανεις ριχνοντας πολυ λιγα φυλαρακια τροφης..μπορεις να βαλεις και ζωντανα βακτιρια.

το καλυτερο για εμενα ειναι να ζητησεις μπολι απο καποιον συνχομπιστα.

καλη επιτυχια.

Εχω ρίξει ζωντανά βακτήρια της Microbe-Lift Special Blend.

Δηλαδή ρίχνοντας φυλαράκια τροφης θα βοηθούσε το νερό να ξεθολώσει?

Link to comment
Share on other sites

Την τροφή την ρίχνεις για να εγκατασταθούν τα βακτηριδια αλλιώς ψόφανε απο την πείνα

Το νερο κανε υπομονή θα φύγει η θολούρα μη σε απασχολεί

Διάβασε για τον κύκλο αζώτου

Θα χρειαστεί 3-4 εβδομάδες για να στρώσει καλα το ενυδρειο σου και τότε θα μπορέσεις να βάλεις ψάρια χωρίς κινδυνο

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κανονικα αλλα να ρίχνεις και λίγο τροφή για να τρώνε τα βακτηριδια

Το φωτισμό μην τον ελλατωσεις

Καθέ πότε λες να ρίχνω τροφή?

Και για τον φωτισμό το ανέφερα γιατι το γράφει η συσκευασια των βακτηριδίων οτι πρεπει να παραμέινουν κλειστα για 48-72 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλημέρα!

Ως αρχάριος και εγώ και μετά από διάβασμα και συμβουλές εδώ στο φόρουμ από τους πιο έμπειρους μπορώ να σου πω ότι η θολούρα θα φύγει και κατά πάσα πιθανότητα όπως λες και εσύ οφείλεται στα βακτήρια.

Πληροφοριακά, ποια βακτήρια χρησιμοποιείς ;

Επειδή δεν μπορώ να διακρίνω , έχεις βάλει χαλικάκι πάνω από το υπόστρωμα ;

Κατ΄αρχην σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

Χρησιμοποίησα ζωντανά βακτήρια της Microbe-Lift Special blend

Ναι, μαύρο χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, μέρα παρα μέρα η τροφή αλλά όχι σε μεγάλες ποσότητες.

Ακολούθησε τις συμβουλές των παλιών και θα είναι όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Όσο θα στρώνει το ενυδρείο σου τόσο γρηγορότερα θα φεύγει η θολούρα! τώρα σαν άστρωτο δε βρίσκουν "φαγητό" τα βακτήρια και η θολούρα παραμένει περισσότερο.. λίιιγο φαγητό (ανά 2-3 μέρες) ώστε να ταίζονται. Και πολλή υπομονή! :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα στις αρχές δε βοηθούν οι αλλαγές νερού γιατί έτσι χάνεται η όποια μικρή βιολογία. Νομίζω σε επόμενο στάδιο και πρίν μπουν τα ψαράκια καλό είναι να γίνει μια αλλαγή, ας πουν περισσότερα οι εμπειρότεροι! :)

Link to comment
Share on other sites

Η θολουρα ειναι απο τα βακτηρια και σε 2-3 μερες θα φυγει! Την τροφη την ριχνεις ωστε να δημιουργιθει αμμωνια και τα βακτηρια που ριχνεις να εχουν τροφη! Αλλαγη θα κανεις οταν μετρησεις νο2 0,αμμωνια 0 και νο3 εχεις μετρησιμα και σε ποσοστο αναλογα τα νο3 που θα μετρησεις. Βεβαια αυτη η ωρα αργει ακομα, οπωτε θα μετρας, θα γραφεις εδω τις μετρησεις σου και οταν εισαι ετοιμος θα σου πουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά σήμερα το πρωι (14/12) ξαναεκανα μετρήσεις αλλα δεν άλλλαξε τιποτα ph: 7,5 nh4:0,0 n02:0,0

παρ΄ολο που ρίχνω λίγη τροφή απο την Κυριακή το βράδυ η αμμωνία δεν λέει να ανεβει.

Link to comment
Share on other sites

εχε υπομονη και μην βιαζεσαι.ασε την φυση να κανει την δουλεια της.και η αμωνια θα σου ανεβει σιγα σιγα.

και το κυριοτερο μην βιαζεσαι να βαλεις ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε ότι αυτή η διαδικασία, μέχρι δηλαδή να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, μπορεί να διαρκέσει μέχρι και 3 με 4 εβδομάδες.

Αν κάνω λάθος να με διορθώσουν οι παλιότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά σήμερα το πρωι (14/12) ξαναεκανα μετρήσεις αλλα δεν άλλλαξε τιποτα ph: 7,5 nh4:0,0 n02:0,0

παρ΄ολο που ρίχνω λίγη τροφή απο την Κυριακή το βράδυ η αμμωνία δεν λέει να ανεβει.

Όπως αναφέρουν και οι πιο έμπειροι : Υπομονή !

Δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει αλλά : Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Νερό μη αλλάξεις.

Η θολούρα να μη σε απασχολεί.

Βακτήρια να ρίχνεις όποτε και όσο λέει η συσκευασία.

Κάθε μέρα ρίχνε ένα flake, κατα προτίμηση τριμμένο σαν σκόνι.

Να ξέρεις ότι τα φυτά θα σου καθυστερήσουν λίγο το στρώσιμο. Αλλά μικρό πρόβλημα. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα παιδια μολις γυρισα απο διακοπές και παρατηρησα οτι το ενυδρειο έχει πιασει καφε άλγη στα φυτα στα τζαμια...τι να κάνω ? ...επισης να σας θυμήσω οτι ειμαι σε διαδικασια στρωσιματος εδω κι ενα μήνα οι τελευταιές μετρησεις που έκανα ηταν: ΝΗ4 0,0

ΝΟ2 1,5

ΝΟ3 0,0

GH 8

KH 6

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα νέα ενυδρεία περνάνε από αυτή την φάση, οπότε μην σε ανησυχεί. Η άλγη θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει.

Με ποιον τρόπο στρώνεις το ενυδρείο σου;

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η άλγη όπως σου είπα δεν θα πρέπει να σε απασχολεί. Θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει όπως συμβαίνει με τα περισσότερα νεοστημένα ενυδρεία. Από εκεί και πέρα πρέπει να επικεντρωθείς στο στρώσιμο του ενυδρείου. Εγώ είμαι της άποψης όταν γίνεται στρώσιμο με ζωντανά βακτήρια (και ακόμα περισσότερο όταν γίνεται με μπόλι), να μπαίνουν ψάρια την επόμενη μέρα. Απλά η ιχθυοφόρτιση να ολοκληρώνεται σταδιακά σε ένα διάστημα 6μήνου για να μπορεί να ανταποκριθεί το βιολογικό φορτίο. Μόνη εξαίρεση, θα έλεγα είδη που λόγω της ιδιαιτερότητας τους πρέπει να μπουν σε κοπάδι και όλα μαζί.Τότε το ενυδρείο θα πρέπει να είναι καλά στρωμένο για να σηκώσει το φορτίο.

Εγώ στην θέση σου θα έκανα μια καλή αλλαγή νερού, θα έβαζα την ανάλογη δόση από τα ζωντανά βακτήρια του εμπορίου και την επόμενη μέρα θα έβαζα τα πρώτα ψάρια. Με μεγάλη προσοχή στο τάισμα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Για ακόμα μεγαλύτερη ευκολία, θα έπαιρνα στρωμένο βιολογικό υλικό από ένα υγιές σύστημα που γνωρίζω την διαδρομή του και θα μπόλιαζα το φίλτρο μου.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη, πάρε κι άλλες από περισσότερους φίλους και αποφάσισε πως θα κινηθείς.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...