Jump to content

Τα Φώτα Σας... Το Φωτιστικό Ζεσταίνει Το Ενυδρείο...


Recommended Posts

Παιδιά αντιμετωπίζω πιθανό πρόβλημα (υπερ) θέρμανσης του ενυδρείου λόγω του φωτιστικού, και ήθελα τις γνώμες σας.

Στο ενυδρείο (250λ+60 περίπου sump) έχω βάλει από πάνω "καθιστό" ένα ΑΤΙ sunpower 6χ39W Τ5. Το συγκεκριμένο φωτιστικό έχει συρματόσχοινα για να το κρεμάς απ'το ταβάνι, αλλά δεν ήθελα κάνω ανοίγω τρύπες, και του έφτιαξα μια "πατούρα" η οποία ακουμπάει στο χείλος του ενυδρείου, και το τοποθέτησα εκει . Το οπτικό αποτέλεσμα είναι μια χαρά, αλλά Αλλά: χθες είδα ότι η ζέστη από τις λάμπες ανεβάζει τη θερμοκρασία του νερού. Συγκεκριμένα, ενώ εγώ έχω το θερμοστάτη στους 27 (με θερμοκρασία δωματίου γύρω στους 22 υποθέτω), το ενυδρείο πάει στους 27.5, με το ΑΤΙ να δουλεύει στο 85% (dimmer). Αν αυτό γίνεται το χειμώνα, δεν ξέρω τι θα κάνω το καλοκαίρι. :(

Στην παρούσα κατάσταση, οι λάμπες είναι σε απόσταση 12εκ. από την επιφάνεια του νερού. Το φωτιστικό έχει πλάτος 30 εκ περίπου, ενώ το ενυδρείο 57, οπότε μένουν δύο αρκετά μεγάλα ανοίγματα για να αερίζεται η επιφάνεια.

Γενικά θεωρείτε ότι η απόσταση 12εκ λάμπες-νερό είναι πολύ μικρή;

Βλέπω 2 διεξόδους:

1) ανεμιστηράκια από τώρα (φτηνό, αλλά θα μου χαλάσει το οπτικό αποτέλεσμα, και δεν ξέρω αν θα επαρκούν το καλοκαίρι)

2) τρυπάω στο ταβάνι και κρεμάω το φωτιστικό με τα συρματόσχοινα (δε θέλω να μπλέξω με τρυπάνια στο ταβάνι, "κρεμασμένος" πάνω απ'το γεμάτο ενυδρείο όμως... )

με σκοπό να "σηκώσω" το φωτιστικό πιό ψηλά. Αυτό όμως δεν είμαι σίγουρος αν θα λύσει το πρόβλημα της ζέστης - φοβάμαι ότι ανεβάζοντας το φωτιστικό ψηλότερα θα χάσω αρκετή ένταση φωτισμού μέσα στο ενυδρείο, έτσι δεν είναι;

και μια τρίτη "διέξοδος" - το chiller, αλλά θα ήθελα να το "γλυτώσω" αυτό το έξοδο αν μπορώ...

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φωτιστικό έχει ένα κάλυμμα από πλεξι γκλας που εμποδίζει κατά κάποιο τρόπο την μετάδοση της θερμότητας και που αποβάλλεται κατά μεγάλο μέρος από την σχισμή που τοποθετείται το κάλυμμα... βάλε εκεί το χέρι σου και θα δεις.

Η θερμοκρασία που βγαίνει από εκεί πάει προς τα πάνω, οπότε δεν θα μπορούσε να σου θερμάνει το νερό.

Έχω ακριβώς το ίδιο (κρεμαστό) σε μια απόσταση από την επιφάνεια 15-20 εκ και ποτέ δεν μου παρουσίασε πρόβλημα θερμοκρασίας του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να ανοιξεις τρυπες στο πανω μερος του φωτιστικου με ποτηροτρυπανο, και να προσαρμοσεις ανεμιστηρες για να βγαζουν τον ζεστο αερα εξω.

Οι ανεμιστηρες θα εκαναν δουλεια και σε χαμηλες στροφες.

Link to comment
Share on other sites

To φωτιστικό διαθέτει ανεμιστήρες από την εταιρία που κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους... και μάλιστα ρυθμίζονται αυτόματα ανάλογα με την θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Aiolos, αυτό το πλέξι ερχεται μαζί με το φωτιστικό ή ως έξτρα?

Ξέρεις αν χάνει καθόλου απόδοση το φως με το πλέξι?

Link to comment
Share on other sites

Delta.. όσο για την ένταση του φωτισμού σε σχέση με το ύψος στα 15-20 εκ δεν θα υπάρξει πρόβλημα... ανέβασε την ένταση από τις λάμπες στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Aiolos, αυτό το πλέξι ερχεται μαζί με το φωτιστικό ή ως έξτρα?

Ξέρεις αν χάνει καθόλου απόδοση το φως με το πλέξι?

Έρχεται μαζί με το φωτιστικό και δεν χάνει σχεδόν καθόλου, αρκεί να το διατηρείς καθαρό από πιτσιλιές... αφαιρείται πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήθελα να πω την άποψη μου πάνω στο θέμα, λόγω του ότι ασχολούμαι αρκετό καιρό με φωτιστικά Τ5 και όντως το θέμα θερμοκρασία είναι ένα από τα κατά τους σε σύγκριση με τα λεντ, θα έλεγα γιατί ένα κατά δεν βλέπουμε την πιθανή χρήση υπερ μας? πως? αυτό που έκανα και κάνω είναι να έχω χαμηλά σχετικά την θερμοκρασία του κοντρόλερ και συγκεκριμένα στους 25,8 στην διάρκεια που τα φώτα είναι αναμμένα σταδιακά ανεβαίνει μέχρι να σβήσουν τα φώτα στους 26,5-26,8 μιας και έχω μεγάλη φωτοπερίοδο. Την νύχτα σταδιακά πέφτει στους 25,8 μόνο του μέχρι το πρωί που ξεκινάει πάλι ο κύκλος, έτσι ο θερμοστάτης παρατήρησα ότι υπάρχουν μέρες που δεν ανάβει και καθόλου. Το καλοκαίρι μπορείς αντίστοιχα να πέσεις ακόμη πιο χαμηλά στους 25 για παράδειγμα και να ανεβαίνει μέχρι και 26,2 όπου εκεί στις μεγάλες ζέστες θα χρειαστείς ανεμιστηράκια και κλιματιστικό στον χώρο.

Οπότε γίνεται εν τέλει και οικονομία ρεύματος αν το σκεφτούμε, η διακύμανση του ενός βαθμού δεν επηρεάζει κανέναν οργανισμό και είναι ένα εύρος που άνετα παίζει, τώρα και μια ταλάντωση και 2 βαθμούς το καλοκαίρι τόσο σταδιακά και όχι απότομα με σωστή κυκλοφορία και πάντα σε εύρος ζωτικότητας δεν νομίζω να δημιουργεί προβλήματα. Μην ξεχνάμε ότι αυτό συμβαίνει και στην φύση.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φωτιστικό έχει ένα κάλυμμα από πλεξι γκλας που εμποδίζει κατά κάποιο τρόπο την μετάδοση της θερμότητας και που αποβάλλεται κατά μεγάλο μέρος από την σχισμή που τοποθετείται το κάλυμμα... βάλε εκεί το χέρι σου και θα δεις.

Η θερμοκρασία που βγαίνει από εκεί πάει προς τα πάνω, οπότε δεν θα μπορούσε να σου θερμάνει το νερό.

Έχω ακριβώς το ίδιο (κρεμαστό) σε μια απόσταση από την επιφάνεια 15-20 εκ και ποτέ δεν μου παρουσίασε πρόβλημα θερμοκρασίας του νερού.

Βαγγέλη, έχεις δίκιο για το πλέξι και τη σχισμή απ'όπου βγαίνει όντως ζεστός αέρας. Παρ'όλα αυτά όμως, κάποια θερμότητα μεταδίδεται από το πλεξι (αν βάλω το χέρι και το πιάσω είναι ζεστό) και ζεσταίνει και το νερό (δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο, γιατί τη νύχτα που δουλεύουν όλα πλην του φωτιστικού η θερμοκρασία πεφτει).

Άρα με κάποιο τρόπο θα πρέπει να το σηκώσω, είτε "ψηλώνοντας" λίγο τη βάση στην οποία κάθεται είτε τρυπάνι-συρματόσχοινο...

Και την εκδοχή της "οικονομίας" του φίλου nervas τη σκέφτηκα, με το να αφήνω να πέφτει η θερμοκρασία το βράδυ (χαμηλώνοντας το θερμοστάτη) τη σκέφτηκα κι αυτή, αλλά δεν είναι κακό για τα ζωντανά να ανεβοκατεβαίνει 1-1,5 βαθμό η θερμοκρασία πρωί/βράδυ κάθε μέρα;

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι οπως το υλοποιησε ο φιλος γιωργος δουλευω το φωτιστικο μου με τις μεταλλου.αν και το φωτιστικο μου δεν διαθεςτει τα καλουδια ψυξης οπως πχ αυτο της ατι,καταφερνω να μην εχω καψες και κανω και οικονομια στο ρευμα απο την καταναλωση του θερμοστατη τωρα το χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες. Θα προσανατολιστώ στη μέθοδο του Γιώργου, με plan B το σήκωμα του φωτιστικού 2-3 πόντους παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο στο net να δεις ημερήσια -νυκτερινή διακύμανση θερμοκρασίας και θα καταλάβεις, που να δεις την εποχική, το κακό είναι η απότομη και βιαίως μεταβολή χωρίς οξυγόνωση και κυκλοφορία που βοηθούν για την απομάκρυνση και τις ανάγκες των προϊόντων αυξομείωσης του μεταβολισμού, με το φωτιστικό γίνεται τόσο βαθμιαία και ανυπέσθητα που δεν δημιουργεί πρόβλημα, τονίζω όμως πάντα στο εύρος ζωτικής θερμοκρασιακής διακύμανσης των ζωντανών, αν μιλούσαμε για θερμοκρασίες παράδειγμα από 27 να φτάνει 30 θα είχαμε θέμα, δε νομίζω να έχεις θέμα όμως από 25,8 μέχρι και 27 με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα Γιώργο, και βρήκα αυτό:

http://www.reefs.org/library/talklog/d_warren_011898.html

Όπως τα είπες είναι - μιλάει για μέχρι και 9C εποχιακές διαφορές , και 1-2C ημερήσιες, αναλόγως τοποθεσίας, βάθους κλπ. Περισσότερο από όσο περίμενα!

Link to comment
Share on other sites

Είδες που τελικά πολλές φορές είμαστε υπερβολικοί χωρίς λόγο ;) , ξανά τονίζω ότι αν όλοι οι άλλοι παράμετροι που έχουν να κάνουν με την κυκλοφορία, το σκιμάρισμα και τα λοιπά είναι καλά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα από μια τέτοια ταλάντωση, αυτό που ενοχλεί είναι για παράδειγμα σε μια διακοπή ρεύματος να ανέβει βιαίως η θερμοκρασία ή παράλληλα να πέσει χωρίς αντίστοιχες παραμέτρους σε κυκλοφορία και σκιμάρισμα, το καλοκαίρι όπως είπαμε, αφήνεις τον κοντρόλερ χαμηλά ώστε ποτέ να μην ανάβει ο θερμοστάτης και αφήνεις να ανεβαίνει μόνο του στην διάρκεια της ημέρας, το άνω set point το ορίζεις σε ψηλά επίπεδα μέχρι και 28 βαθμούς και στις ζεστές ημέρες θα ανάβουν τα ανεμιστήρια αν βάλεις, πάντως θα δεις ότι η διακύμανση αυτή δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα στα ζωντανά, άσε που ακόμη και το καλοκαίρι αν έχει δροσιά πέφτει σταδιακά η θερμοκρασία και στο τέλος μπορεί να μην ανάβει ούτε το ψυκτικό ή τα ανεμιστήρια.

Φέτος θα κυμανθώ σε αυτο το μοτίβο, το καλοκαίρι θα παίξω σετ ποιντ 25 -28 βαθμούς για να δω πόσο θα δουλέψει το ψυκτικό, σίγουρα θα υπάρξουν και ζεστές ημέρες που θα δουλέψει αλλά καλό είναι να το δούμε, του χειμώνα το πείραμα πέτυχε μέχρι τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: συμφωνώ με aiolos και nervas. Αν κατεβάσεις λίγο το θερμοστάτη θα κάνεις και οικονομία ρεύματος. Το καλοκαίρι μάλλον θα χρειαστείς ανεμιστηράκια, ανάλογα με το σημείο που έχεις το ενυδρείο και τη θερμοκρασία δωματίου, κτλ..
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...