Jump to content

Τι Ψαρια Να Βάλω Με Τα Σκαλάρια Μου;


Recommended Posts

Γεια σας παιδια! Ετοιμάζω ένα ενυδρειο 120Λιτρων και θέλω να βαλω Σκαλάρια.Εχω ακουσει πως μαζι τους μπορουν να μπουν και apteronotus albifrons (μαχαιροψαρο) ισχυει κατι τετοιο? Οσο για την διακοσμηση του ενυδρειου τι μου προτεινετε να βαλω(ξυλα, αληθινα φυτα ή ψευτικα,βοτσαλο ή αμμο)?

Περιμενω απαντησεις,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νίκο και καλώς ήρθες.

Σε πολλά ενυδρεία έχω δει μαζί Σκαλάρια και Albifrons και μάλιστα τα είχα και γω για ένα διάστημα μιας και τα λατρεύω.

Πόσα σκαλάρια σκοπεύεις να βάλεις μέσα στο 120άρι σου?

Ψάξε λίγο το θέμα των απαιτήσεων και των αναγκών τους σε συνθήκες, λίτρα κλπ για να δεις και μόνος σου πόσα μπορείς και θέλεις να βάλεςι και μετά μπορούμε να δούμε και προτάσεις για συγκατοίκους.

Όσο για την διακόσμηση: άμμος και μερικά μεγάλα βότσαλα, ρίζες και κάποια αληθινά φυτά και θα είσαι μια χαρά.

Καλή συνέχεια.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε 120 λιτρα μπορει να μπει μονο ενα διαπιστωμενο ζευγαρι σκαλαρια και αυτο αν το ενυδρειο εχει υψος ανω των 50 ποντων και εως εκει!

Μαχαιροψαρα σε 120 λιτρα θα μπορουσαν να μπουν...αν ειναι νεογεννητα,διοτι τα ενηλίκα απαιτουν ενυδρειο ανω των 500 λιτρων.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λές διάβασα πως ανα 40 λίτρα νερου μπάινει και ενα σκαλάρι αρα και εγω1 ζευγάρι ελεγα να βαλω και ένα Albifrons( καθώς διάβασα πως δεν εχει πολύ φιλικές σχέσεις με άλλα ψάρια του είδους του). Απο ψαρια κοπαδιαστά τί μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Το Albifrons είναι νυχτόβιος κυνηγός και μικρά ψαράκια όπως πχ neons κλπ τα συμπαθεί ΠΑΡΑ πολύ. Η επιλογή σου λοιπόν πρέπει να μην αφορά πολύ μικρά κοπαδόψαρα σαν συγκάτοικους τους. Για τις ανάγκες τους σε λίτρα και συνθήκες νερού βρήκες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε 120 λιτρα μπορει να μπει μονο ενα διαπιστωμενο ζευγαρι σκαλαρια και αυτο αν το ενυδρειο εχει υψος ανω των 50 ποντων και εως εκει!

Μαχαιροψαρα σε 120 λιτρα θα μπορουσαν να μπουν...αν ειναι νεογεννητα,διοτι τα ενηλίκα απαιτουν ενυδρειο ανω των 500 λιτρων.

Οχι εγω μιλάω για μικρα μαχαιρόψαρα!

Link to comment
Share on other sites

βρήκα πώς ζουν μς 23-28 °C, pH 6 – 8 και dGH 5 – 19°. Και πως οι καλύτεροι "συγκάτικοι" ειναι τα σκαλάρια! Αμα βάλω ροδόστομους αντι για neon; Στο ενυδρειο με τα 300λιτρα εχω βαλει δισκους μαζι με ροδόστομους και σκεφτηκα μπας και μπαίνουν μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Το Albifrons είναι νυχτόβιος κυνηγός και μικρά ψαράκια όπως πχ neons κλπ τα συμπαθεί ΠΑΡΑ πολύ. Η επιλογή σου λοιπόν πρέπει να μην αφορά πολύ μικρά κοπαδόψαρα σαν συγκάτοικους τους. Για τις ανάγκες τους σε λίτρα και συνθήκες νερού βρήκες πληροφορίες?

βρήκα πώς ζουν μς 23-28 °C, pH 6 – 8 και dGH 5 – 19°. Και πως οι καλύτεροι "συγκάτικοι" ειναι τα σκαλάρια! Αμα βάλω ροδόστομους αντι για neon; Στο ενυδρειο με τα 300λιτρα εχω βαλει δισκους μαζι με ροδόστομους και σκεφτηκα μπας και μπαίνουν μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Απο παραμετρους νερου ταιριαζουν και σαν χαρακτηρες θα ταιριαζαν...Αλλα οχι στο 120αρι σου,σε ενα 500-600αρι ισως!

Οσο για το "μικρα",τα μικρα μεγαλωνουν!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Το ενυδρειο σου δεν κανει για σκαλαρια.Θελουν περισσοτερα λιτρα και ειναι κοπαδοψαρα, οπωτε θελουν και κοπαδι.

Στα λιτρα σου θα μπορουσες να βαλεις ενα διαπιστομενο ζευγαρι μονο του για να κανεις αναπαραγωγες.

Οσο για τα μαχαιροψαρα, θελουν περισσοτερα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Το ενυδρειο σου δεν κανει για σκαλαρια.Θελουν περισσοτερα λιτρα και ειναι κοπαδοψαρα, οπωτε θελουν και κοπαδι.

Στα λιτρα σου θα μπορουσες να βαλεις ενα διαπιστομενο ζευγαρι μονο του για να κανεις αναπαραγωγες.

Οσο για τα μαχαιροψαρα, θελουν περισσοτερα λιτρα.

Εχεις δίκιο! Ειναι νωρις ακομα για σκαλαρια! Βρηκα στο internet πως τα guppy ειναι ευκολα ψαρια με λίγες απαιτησεις! Ευχαριστω για τις πληροφοριες !

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα φίλε μου είχα κι εγω κάποτε σκαλάρια (σε 180αρι ενυδρείο) με μαχαιρόψαρο δεν υπήρχε κανενα πρόβλημα στην συνβιωσή τους απλα το μαχαιρόψαρο ώς νυκτόβιο ψάρι μου είχε ρημάξει τα σαλιγκάρια που τότε ειχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε seaman1985, για πες μας λίγο περισσότερα πράγματα για την εμπειρία σου...

Τι μέγεθος είχε το Apteronotus albifrons, πόσο καιρό το φιλοξένησες στο ενυδρείο σου, σε τι μέγεθος έεφτασε, ποια ήταν τελικά η κατάληξη του ψαριου;

Όλα αυτά όχι για να κάνω ανάκριση, αλλά για να μπορέσουμε να οφεληθούμε από αυτή την εμπειρία σου. :)

Και το προφίλ του : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40100

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλε seaman1985, για πες μας λίγο περισσότερα πράγματα για την εμπειρία σου...

Τι μέγεθος είχε το Apteronotus albifrons, πόσο καιρό το φιλοξένησες στο ενυδρείο σου, σε τι μέγεθος έεφτασε, ποια ήταν τελικά η κατάληξη του ψαριου;

Όλα αυτά όχι για να κάνω ανάκριση, αλλά για να μπορέσουμε να οφεληθούμε από αυτή την εμπειρία σου. :)

Και το προφίλ του : http://www.aquazone....showtopic=40100

το ειχα σιγούρα πάνω απο 1-1,5 χρονο αλλα όλα τελειωσαν οταν πήγα στρατο το 2007 ,το ενυδρειο ρήμαξε.Ολη τη μερα το μαχαιροψαρο ηταν χαμενο πίσω απο τα φυτα και μολις εκλεινε το φως τοτε εβγαινε!Ηταν πολυ εντυπωσιακο ψαρι...οσον αφορα το μεγεθος δεν μπορω να πω οτι μεγαλωσε εξαιρετικα...περιπου 3-4 ποντους στον 1 χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις τιγρακια όμορφα ψάρια και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις

Link to comment
Share on other sites

το ξερω κι εγω οτι οι απαιτησεις του χωρου ειναι δεδομενες ομως εγω εχω 2 small σκαλαρια και τα εχω με 15 νεον και 4 κορυντορασ και ειναι ολα αρμονικα και ομορφα αν μεγαλωσουν επικυνδυνα τα δινω και παιρνω αλλα.... και ολα αυτα σε 110 λιτρα καθαρα

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις τιγρακια όμορφα ψάρια και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις

Τα τιγράκια έχουν τη συνήθεια να τσιμπούν τα πτερύγια των άλλων ψαριών οπότε δεν είναι καλή επιλογή να μπουν με τα σκαλάρια.

Μην προσθέσεις τίποτα άλλο, απλά όταν τα σκαλάρια σου μεγαλώσουν υπάρχει πιθανότητα να θεωρήσουν πως τα νέον ανήκουν στο μενού τους οπότε θα πρέπει να τα απομακρύνεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sot iris διάβασε λίγο πιο πάνω το πόστ σε παρακαλω λέει ότι είναι νωρίς για σκαλαρια άρα δεν θα τα βάλει γιαυτο του λέω για τιγρακια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sot iris διάβασε λίγο πιο πάνω το πόστ σε παρακαλω λέει ότι είναι νωρίς για σκαλαρια άρα δεν θα τα βάλει γιαυτο του λέω για τιγρακια

Εχεις δίκιο δεν το πρόσεξα!

Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις νεον με σκαλαρια.θα καταληξουν στο στομαχι τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...