Jump to content

Η Άμμος Έγινε Πράσινη


GKAZI

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Στα ενυδρεία μου έχω στο βυθό είτε λευκή άμμο, είτε πολύ ψιλό χαλίκι. Το ύψος της άμμου ή του χαλικιού είναι από 7 έως και 10 εκατοστά ανάλογα με τη "διακόσμηση" που έχουν κάνει τα ίδια τα ψάρια. Το πρόβλημα όμως είναι ότι σε πολλά σημεία του βυθού κάτω από την επιφάνειά του, που φαίνονται από το τζάμι υπάρχει έντονη πρασινίλα. :bigemo_harabe_net-88:

Τι μπορεί να συμβαίνει? Πως μπορεί να αντιμετωπιστεί? Πως μπορεί να προλαμβάνεται?

Σημειώνω, ότι δεν ανακατεύω το βυθό από φόβο μήπως η πρασινίλα "κρύβει" κάτι που μπορεί να βλάψει στα ψαράκια.

Κάθε βοήθεια και πρόταση δεκτή

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για κάτι τέτοιο; http://www.aquazone....ndpost&p=364352

ναι μόνο που δεν βγαίνει στην επιφάνεια, αλλά στο σκιερό μέρος που φαίνεται από το τζάμι. Και φυσικά φίλε Θοδωρή δεν είναι τόσο λίγη όσο στο δικό σου, ίσως γιατί το ενυδρείο τρέχει έτσι πάνω από 18 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

ποσες ωρες εχει τον φωτισμο ανοικτο; μειωσε τις ωρες φωτισμου η κανε μια γενικη συσκοτιση για 2-3 ημερες και θα φυγει.

την ειχα και εγω και με την συσκοτηση εξαφανιστηκε.

Link to comment
Share on other sites

ποσες ωρες εχει τον φωτισμο ανοικτο; μειωσε τις ωρες φωτισμου η κανε μια γενικη συσκοτιση για 2-3 ημερες και θα φυγει.

την ειχα και εγω και με την συσκοτηση εξαφανιστηκε.

ο φωτισμός είναι περίπου 9-10 ώρες την ημέρα. Στο δικό σου ήταν κάτω από την επιφάνεια? Από εκεί μπορεί να φύγει με συσκότιση?

Link to comment
Share on other sites

στο χαλικι ητανε και σε ορισμενα σημεια πολλυ εντονα.με την συσκοτηση εφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει αυτο να ειναι κυανοβακτηριο αλλα ειναι ακομα στην αρχη του.

Βαλε μια φωτο να το δουμε ομως.

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκια καλησπέρα

μετά από μία αναγκαστική απουσία στην περιφέρεια με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες, επανέρχομαι με όσο το δυνατόν καλύτερες εικόνες.

Την επιείκειά σας αφού το φως ήταν αντίθετο από τη λήψη και σε κάποιες χρησιμοποίησα φακό για να φωτίσω τα σημεία, γιατί δεν έχω φλας. :bigemo_harabe_net-127:

Αυτό που βλέπετε είναι σκούρο -μα πολύ σκούρο- πράσινο, όχι μαύρο όπως ίσως φαίνεται. Έχει δημιουργηθεί περιφερειακά σε όλο το ενυδρείο, στα σημεία όπου από το τζάμι φαίνεται για κάποιους πόντους το χαλίκι και η άμμος. Δεν έχει βγει στην επιφάνεια, είναι μόνο στα πλαϊνά του βυθού.

Μπορεί να είναι αναερόβιες περιοχές και να κρύβουν κίνδυνο για τα ψαράκια?

post-12103-0-91827500-1324218459_thumb.jpg

post-12103-0-46106700-1324218469_thumb.jpg

post-12103-0-56474700-1324218479_thumb.jpg

post-12103-0-44851800-1324218487_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...