Jump to content

Ενυδρειο Με Αφρικανες


kats13

Recommended Posts

Γιατί δεν ρίχνεις μπόλι για πιο σίγουρα?

έχω ήδη μεταφέρει βιολογικό υλικό από το παλιό ενυδρεία στα φίλτρα μου. Έχω επίσης διαβάσει ότι μπορώ να στραγγίσω τα σφουγγάρια μέσα στο καινούργιο φίλτρο. Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντιχλώριο εφόσον δεν άλλαξες νερό δεν χρειάζεται.Συνέχισε να υποστηρίζεις την βιολογία σου με δόσεις στρώσιματος και οχι δόσεις συντήρησης ,αυτά θα τα δεις στην συσκευασία του προιόντος που χρησιμοποιείς.Λίγη τροφή και μέτρησεις σε 5 μέρες ,μην βιάζεσαι.

οκ ευχαριστώ, θα συνεχίσω όπως λες, παρήγγειλα βέβαια βακτήρια από εξωτερικό γιατί το πρώτο μπουκάλι βακτήρια έφυγε σε 2 μέρες και να αγοράζεις από εδώ δεν συμφέρει. Οπότε παρατείνεται το στρώσιμο. Και έτσι πάντως (χωρίς ψάρια) που κάθομαι και το χαζεύω το γουστάρω !!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μια σημερινή φωτογραφία μετά από την προσθήκη φυτών.

http://imageshack.us/photo/my-images/6/dsc04783fu.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές!!!

Αν θέλεις το μπαστούνι εξόδου του εξωτερικου φιλτρου, βάλτο αριστερά να μην φαινεται ετσι μές τη μέση!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!! :bigemo_harabe_net-64:

το φίλτρο ναι θα το κουνήσω, έχω παραγγείλει ένα spray bar και το περιμένω. Λέω να το βάλω στο κέντρο, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στη ροή με την έξοδο του εσωτερικού που είναι δεξιά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!! :bigemo_harabe_net-64:

το φίλτρο ναι θα το κουνήσω, έχω παραγγείλει ένα spray bar και το περιμένω. Λέω να το βάλω στο κέντρο, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στη ροή με την έξοδο του εσωτερικού που είναι δεξιά?

Το θεωρώ περιττό!

Μια χαρά είναι και η εξοδος που εχει το συγκεκριμένο φιλτρο!

Δεν νομίζω να υπάρξει κανένα πρόβλημα με την εξοδο του εσωτερικού.....αυτα θα τα δεις στην πράξη....τα βαζεις και τα ρυθμίζεις όπως κρίνεις καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τα καλα λογια, αλλα κυριως για τη βοηθεια μεχρι σημερα.

Δυο γρηγορες ερωτησεις:

1. Εχω παραγγέιλει βακτηρια απο εξωτερικο, μεχρι να ερθουν τι κανω? συνεχισω απλα με τροφη ή να παρω ενα μπουκαλακι να με βγαλει μεχρι να παραλαβω? ( με πιασανε τσιγκουνιες!!!)

2. Εχτες αφαιρεσα ανθρακα και γεμισα με βιολογικο. Μπορω να τον συντηρησω καπου, καπως τον ανθρακα ή σκουπιδια?

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

1. Αν πιστεύεις οτι θα αργήσει πολύ να σου έρθει πήγαινε πάρε ένα από εδώ..αλλιώς αν είναι για 1-2 μέρες υπομονή..

2. Σκουπίδια κατευθείαν..δεν είναι για να τον ξαναχρησιμοποιήσεις τώρα.!

Link to comment
Share on other sites

NO3 μεταξύ 0 mg/l (liquid)

NO2 0,5 (sticks)

GH >7 0d (sticks)

KH 6 (sticks)

PH 8 (liquid)

NH4 0 mg/l (liquid)

NH3 0 mg/l (liquid)

θερμοκρασία 26,9

Link to comment
Share on other sites

8η ημέρα λειτουργίας του ενυδρείου, από τις μετρήσεις φαίνεται να έπεσε η αμμωνία και μάλλον ανεβαίνουν τα νιτρώδη, δυστυχώς τα μετράω ακόμα με sticks.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και υποστήριξη του συστήματος με βακτηρίδια

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

13η ημέρα λειτουργίας του ενυδρείου, μέτρησα τα παρακάτω:

NO3 >5<10 mg/l (liquid)

NO2 μεταξύ 0 - 0,5 (sticks)

GH >7 0d (sticks)

KH 3-6 (sticks)

PH 8 (liquid)

NH4 0 mg/l (liquid)

NH3 0 mg/l (liquid)

θερμοκρασία 26,9

με προβληματίζει λίγο η μέτρηση του GH που χαμηλότερη από τις προηγούμενες μετρήσεις. Η μοναδική αλλαγή που έγινε έχει να κάνει με την εγκατάσταση του spray bar στην έξοδο του εξωτερικού φίλτρου. Το έχω στρέψει ελαφρά προς την επιφάνεια να αναταράζει το νερό γιατί είχε πιάσει ένα φιλμ βρωμιάς, σαν λαδίλα.

Link to comment
Share on other sites

οποιαδήποτε πρόταση για το πως να προχωρήσω απαραίτητη!!!!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

πέρα των όσων ανέφερα εχτές που θα ήθελα μια καθοδήγηση, έχω το εξής πρόβλημα. Έχω στρέψει την έξοδο του εξωτερικού φίλτρου προς το πίσω τζάμι και πάνω ώστε να κάνει μια ανατάραξη στο νερό. Κατά μήκος του πίσω τζαμιού και σχεδόν σε όλο το μήκος έχω βάλει το spray bar και αυτό με ελαφρά κλίση προς τα πάνω για ανατάραξη. Στην αριστερή γωνία και πίσω είναι ο σωλήνας εισόδου του εσωτερικού φίλτρου.

Από μια ανατάραξη που έκανα στο βυθό εχτές φάνηκε η σκόνη που σηκώθηκε σε αρκετά σημεία να είναι στατική, σαν να μην υπάρχει σωστή ροή εσωτερικά του νερού.

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Υπάρχει πρόβλημα? Μήπως να βάλω κυκλοφορητή για καλύτερη ροή?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμα στο νερό?(εννοώ επιπλέει ή έχει κάτσει?)

Τι ροή έχει το φίλτρο σου?

Όταν λές σκόνη τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν υπάρχει έκατσε. Και τα 2 φίλτρα έχουν ονομαστική ροή 1000lt/h. Όταν λέω σκόνη εννοώ άμμος που σηκώθηκε και μια ελαφρά θολούρα που κουβαλάει η άμμος. Σκέψου όμως ότι ακόμα το ενυδρείο είναι καθαρό, δεν έχει ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τι άμμο έχεις? Δεν τον ξέπλυνες πολλά χέρια πριν τον βάλεις στο ενυδρείο? Εμένα μου φαίνεται καθαρά άπλυτος άμμος!

Για θύμισε μου τι λίτρα έχεις? Πάντως η ροή των φίλτρων σου μαζί είναι καλή!

Link to comment
Share on other sites

χαλαζιακή άμμος. Ξέπλυνα περίπου 30 φορές τον κάθε κουβά άμμου. Δεν γίνεται όμως να καθαρίσει τελείως, μόνο αν κάνει αυτή τη δουλειά κάθε μέρα για 4-5 μήνες. Λίτρα υπολόγιζε κάτι λιγότερο απο 300. Το πρόβλημα μου όμως δεν είναι η άμμος αλλά αν το ενυδρείο έχει καλή ροή.

Link to comment
Share on other sites

Παίξε με τις εξόδους των φίλτρων και θα την φτιάξεις την ροή.

Η άμμος ήταν από pet shop; Αν ναι δεν χρειαζόταν καν τόσο πολύ ξέπλυμα. Μην αγχώνεσαι δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...