Jump to content

Ενυδρειο Με Αφρικανες


kats13

Recommended Posts

Για αρχή να πώ πως το ενυδρειο ειναι πολύ ομορφο!Μπράβο!

Ελπίζω να αξιζε η διαδικασία στην οποία υποβλήθηκες και εκανες αλλαγες κατόπιν συμβουλών που ακουσες απο εδώ!

Τωρα δεν εχεις παρα να χαιρεσαι το ενυδρειο σου!!! :rolleyes:

prince σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια αλλά και γενικά για τις συμβουλές. Πιστεύω άξιζε κάθε λεπτό η όλη διαδικασία, το διάβαζα από όλα τα παιδιά, αλλά τώρα το καταλαβαίνω!!!

Για το άλλο χαρέμι δεν βιάζομαι, να στρώσει πρώτα καλά το σύστημα και βλέπουμε.

Βακτήρια δεν υπάρχει πρόβλημα να ρίξω ε? εννοώ από θολούρα κτλ

Τα φυτά δεν τα κόβω καλά, πέφτει κλάδεμα...

Όσον αφορα την εισοδο και άλλου χαρεμιού θα ελεγα να περιμένεις.....ειδικά αν βάλεις demasoni τα οποία θα πρέπει να τα βάλεις σαν ομάδα τουλάχιστον 10-12 ατομων....(ισως και παραπάνω...εχουμε λίτρα πλεον)τα οποία θα επιβαρύνουν αρκετα το σύστημα σου που ειναι νεο και μπορεί να μην ανταπεξέλθει!

Τωρα πρεπει να εισαι πολύ προσεκτικός στο τάσμα!!!!!Να κάνεις και μια μέτρηση μετα απο 3-4 μέρες να δεις που βρίσκεσαι!

Πολυ προσοχη στη ποσοτητα τροφης που ριχνεις στο τονιζω!

Υ.Γ Ο μεγαλος ειναι πανεμορφος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλό θα ηταν να υποστηρίζεις με βακτηρια τωρα που ειναι αρχή, ανα 2 μέρες ριχνε!

Οπως σου εγραψα κανε μια μετρηση 4 μερες μετα απο την εισοδο των ψαριών(αν εχουν περάσει κανε αμεσα) ωστε να ξερεις καλύτερα κατα πόσο και για πόσο καιρό θα χρειαστούν τα βακτηρια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 4 ημέρες μετά την είσοδο των labido, έκανα τις πρώτες μετρήσεις

NO3 >5<10mg/l (προς το 10) (liquid)

NO2 0 (liquid)

PH 8 (liquid)

NH4 0++ mg/l( μετράω με υγρά της SERA, είναι κίτρινο ελαφρά ποίο σκούρο από το κίτρινο του 0 (liquid)

θερμοκρασία 26,5

τροφή ρίχνω ελάχιστη, την εξαφανίζουν σε 3 δευτερόλεπτα (κάνουν σαν τρελά) δεν πέφτει τίποτα κάτω. Άλλωστε όλη μέρα τρώνε και τα φυτά :bigemo_harabe_net-88:

Συνεχίζω κανονικά να ρίχνω βακτήρια ανά 2 ημέρες.

Πάντως τα χρώματα τους είναι υπέροχα, ειδικά ο μεγάλος που στο παλιό είχε σκουρύνει, είναι κατακίτρινος.

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

1.Προσοχή στη ποσότητα τροφής

2.Καλά κάνεις και ενιχύεις με βακτηρίδια προς το παρόν

3.Μετρήσεις την ερχόμενη Τρίτη και τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

κιχλίδες - φυτά 1-0

υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή τα αφήνω να αποτελειώσουν το έργο τους?

ΥΓ. Τύφλα να έχει ο πρώην δήμαρχος με τέτοιο κλάδεμα που κάνουν

Link to comment
Share on other sites

κιχλίδες - φυτά 1-0

υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή τα αφήνω να αποτελειώσουν το έργο τους?

ΥΓ. Τύφλα να έχει ο πρώην δήμαρχος με τέτοιο κλάδεμα που κάνουν

Λέγεται πως αν βάλεις πρωτα τα φυτα και μετα τα ψαρια ισως....λέω ίσως δεν τα πειράξουν.....

Αν πράγματι εγινε ετσι και τα τρωνε τοτε θα περιμένεις να στρωσει καλά το ενυδρειο και μετα που θα τα εχεις καλοταϊσμένα θα κάνεις πάλι μια απόπειρα να βάλεις φυτα...

Αν τα εχουν ριμάξει βγαλτα τωρα που τα βλέπεις μην σαπίσουν οι ρίζες στην αμμο....

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται πως αν βάλεις πρωτα τα φυτα και μετα τα ψαρια ισως....λέω ίσως δεν τα πειράξουν.....

Ναι με αυτή τη σειρά έγινε

Αν πράγματι εγινε ετσι και τα τρωνε τοτε θα περιμένεις να στρωσει καλά το ενυδρειο και μετα που θα τα εχεις καλοταϊσμένα θα κάνεις πάλι μια απόπειρα να βάλεις φυτα...

Αν τα εχουν ριμάξει βγαλτα τωρα που τα βλέπεις μην σαπίσουν οι ρίζες στην αμμο....

Έχουν κόψει τις valisneries στη μέση. όχι όλες βέβαια, αλλά νομίζω ότι προς εκεί πάει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 8η μέρα μετά την είσοδο των labido,έχουμε τις παρακάτω μετρήσεις

NO3 10mg/l (liquid)

NO2 0 (liquid)

PH 8 (liquid)

NH4 0 mg/l (liquid)

θερμοκρασία 26,5

τροφή εξακολουθώ και ρίχνω ελάχιστη, την εξαφανίζουν αμέσως δεν πέφτει τίποτα κάτω.

Σήμερα υπάρχει μια νευρικότητα, κρύβονται συνέχεια και με το ζόρι (φοβισμένα - νευρικά) βγήκαν για φαΐ. Η θηλύκια δεν έφαγε καθόλου, παρακολουθούσε κρυμμένη διακριτικά.

Χρειάζεται να ανησυχώ - προσέξω για κάτι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα υπάρχει μια νευρικότητα, κρύβονται συνέχεια και με το ζόρι (φοβισμένα - νευρικά) βγήκαν για φαΐ. Η θηλύκια δεν έφαγε καθόλου, παρακολουθούσε κρυμμένη διακριτικά.

Χρειάζεται να ανησυχώ - προσέξω για κάτι?

Τα ψάρια τι μέγεθος έχουν;Παρατήρησες μήπως είναι μπουκωμένη;

Μην αγχώνεσαι..οι μετρήσεις σου να είναι καλές και συνέχισε τις ρουτίνες σου..

Αλλαγή από πότε έχεις να κάνεις και τα νιτρικά είναι 10mg/l;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια τι μέγεθος έχουν;Παρατήρησες μήπως είναι μπουκωμένη;

Μην αγχώνεσαι..οι μετρήσεις σου να είναι καλές και συνέχισε τις ρουτίνες σου..

Αλλαγή από πότε έχεις να κάνεις και τα νιτρικά είναι 10mg/l;

κοντά στα 3-4cm τα 2 μικρά, 5-6 η θηλυκιά, περίπου10cm ο μεγάλος.

Το σκέφτηκα για τη θηλυκιά αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι μπορώ να το καταλάβω. Φωτογραφία δεν μπορώ να βγάλω, γιατί μόλις πλησιάζω κρύβεται. Έχει πάντως το στόμα της κλειστό συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι έχει τόσο μεγάλο προγούλι, θα τη παρακολουθήσω και τις επόμενες ημέρες και θα σου πω. Ευχαριστώ πάντως για τις φωτογραφίες.

Αλλαγή δεν έχω κάνει από τότε που έβαλα τα ψάρια (22/01)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή δεν έχω κάνει από τότε που έβαλα τα ψάρια (22/01)

Και δεν κάνεις μία... :P

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι έχει τόσο μεγάλο προγούλι, θα τη παρακολουθήσω και τις επόμενες ημέρες και θα σου πω. Ευχαριστώ πάντως για τις φωτογραφίες.

Αλλαγή δεν έχω κάνει από τότε που έβαλα τα ψάρια (22/01)

Και δεν κάνεις μία... :P

Πρώτα μετρήσεις και μετα θα δούμε για αλλαγή!!!!!

Οι μετρήσεις σου θα μας δείξουν πόσο προσεκτικός ήσουν στο τάισμα......

Link to comment
Share on other sites

Πρίγκηπα μου..

Ε και?

πολλά είναι?

:)

Αυτο δεινχει οτι δουλευει η βιολογία μας...μην ξεχνάς ειναι νεο το συστημα ακόμα!

Τωρα ειδα οτι οι μετρησεις είναι σημερινές οποτε δεν υπάρχει θέμα......

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 8η μέρα μετά την είσοδο των labido,έχουμε τις παρακάτω μετρήσεις

NO3 10mg/l (liquid)

NO2 0 (liquid)

PH 8 (liquid)

NH4 0 mg/l (liquid)

θερμοκρασία 26,5

τροφή εξακολουθώ και ρίχνω ελάχιστη, την εξαφανίζουν αμέσως δεν πέφτει τίποτα κάτω.

Σήμερα υπάρχει μια νευρικότητα, κρύβονται συνέχεια και με το ζόρι (φοβισμένα - νευρικά) βγήκαν για φαΐ. Η θηλύκια δεν έφαγε καθόλου, παρακολουθούσε κρυμμένη διακριτικά.

Χρειάζεται να ανησυχώ - προσέξω για κάτι?

Ευχαριστώ

Μια χαρά οχι ακόμα αλλαγή ας περάσουν άλλες 10 μέρες και τα λέμε ,αύξησε λίγο την τροφή

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω ένα πρόβλημα, έχω βάλει θερμαντήρα της jager 300watt. Το γυάλινο θερμόμετρο δείχνει περίπου 26.5, ο controller της eliwel 25.8, ένα ηλεκτρονικό που είχα αγοράσει αρχικά 25,1.

Το πρόβλημα είναι με το θερμαντήρα που έχει το δακτύλιο που ρυθμίζεις τη θερμοκρασία και ένα κόκκινο βελάκι το οποίο όμως κουνιέται και αυτό ανεξάρτητα από το μπλε ρυθμιστή. Κοινώς τα έχω κάνει που.....α. Πως ρυθμίζεται ο θερμαντήρας? καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μη σε απασχολεί το βελάκι.Το θερμόμετρο θα κοιτάς και βάσει αυτού θα ρυθμίζεις.Τώρα πιο θερμόμετρο θα εμπιστευθείς είναι ένα άλλο θέμα...

Το βελάκι θα το στρίψεις όταν πλέον η ρύθμιση σου ισορροπήσει,ώστε να δείχνει τη θερμοκρασία του θερμομέτρου.Αυτό λέγεται καλιμπράρισμα.

Μετά θα ξέρεις πόσο θα στρίψεις το ρυθμιστή αν για οποιονδήποτε λόγω θέλεις να αυξομειώσεις τη θερμοκρασία του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, εγώ στρίβω το ρυθμιστή και μόλις σβήσει θεωρητικά είναι στη θερμοκρασία που δείχνει το θερμόμετρο σωστά?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω στο ενυδρείο ένα κυκλοφορητή γιατί έχει αρκετά σημεία που μένουν κενά. Πήρα και ιδέα από παλαιότερο post του Vag (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65466)

έχω βρει αυτόν (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2061) που λέει ότι κάνει και για κιχλίδες, να προχωρήσω ή είναι υπερβολικό (5000lt/h) και να κοιτάξω κάτι χαμηλότερο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παααααρα πολυ,με τα λιτρα που εχεις ουτε των 3000 λιτρων δεν σου κανει.

Υπαρχουν αν θυμαμαι καλα 900 λιτρων,αλλα ειναι πολυ ακριβοι,50 ευρο νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παααααρα πολυ,με τα λιτρα που εχεις ουτε των 3000 λιτρων δεν σου κανει.

Υπαρχουν αν θυμαμαι καλα 900 λιτρων,αλλα ειναι πολυ ακριβοι,50 ευρο νομιζω

κάτι τέτοιο δηλαδή θα πρότεινες??

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2525

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι και καλυτερη ποιοτητα,να το βαλεις ,κανει καλη δουλια,αλλα κατω ,παραλληλα με την αμμο και κοντρα απο την εξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...