Jump to content

Συγκάτοικοι Για Kribensis


Κώστας φ

Recommended Posts

Το θηκυκό πέρα απο την φαγωμένη ουρά, τι εικόνα παρουσίαζε; Έτρωγε;

Πόσων ημερών είναι τα μικρά;

Link to comment
Share on other sites

τα μικρά ειναι 9 ημερών, ο αρσενικός πριν 2 μερες απο το πρωι ξεκίνησε να την ενοχλει αλλα το απογευμα τη είχε βάλει σε μια γωνιά και τη χτύπαγε συνέχεια, ωστε αναγκάστηκα να τη βγάλω, αλλα το άλλο πρωι ψώφησε, γενικά ο αρσενικος είναι πολυ τσαμπουκάς , αφού όταν βάζω χέρι στο βυθό μου κάνει κανονική επίθεση..............

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , έχουμε καινούργιες εξελίξεις, λοιπόν, χθές το απόγευμα παρατηρούσα το ενυδρείο, ξαφνικά βλέπω τον αρσενικό να τρώει απότομα ένα μικρό που ήταν μόνο του , μετά απο λίγο ξανα, μου γυρίζει το μυαλό ανάποδα. Οπότε σκέφτομαι πρέπει να σώσω τα μικρά, πέρνω ενα αλφαδολάστιχο και μαζεύω περίπου 30 και αφήνω μέσα καμοια 10αρια (που δε μπορουσα να πιάσω). Βγάζω τον μονομάχο, τον βάζω σε μια μικρή γυάλα ( κρίμα ο μονομάχος) και μπλούμ τα μικρά στο 30λιτρο. Σήμερα τα μικρούλια είναι μια χαρά ,τρώνε κανονικά και νομίζω οτι ζούνε όλα.Το τρελό θέμα είναι άλλο, σήμερα πίστευα οτι τα μικρούλια που είχαν μείνει στο μεγάλο ενυδρείο θα τα έχει φάει όλα ο αρσενικός και όμως ζούσαν και τα 10, εκατσα λοιπόν και τα παρατηρούσα ( εν το μεταξύ ο αρσενικός πολυ επιθετικός με τα 3 sae, δε τα έχει αφήσει σε χλωρό κλαρί), ξαφνικά ο αρσενικός κάνει μια επίθεση στα μικρά και μέσα σε 5 λεπτά τρώει τα μισά, το τσογλάνι θα το πετάξω στη λεκάνη (σκέφτηκα). και μετά ως προς μεγάλη μου έκπληξη βλέπω κάτι που δεν ήξερα ότι το κάνουν τα kribensis, ο αρσενικός έβγαλε απο το στόμα του τα 5 μικρά και τα έβαλε μαζί με τα άλλα (απίστευτο, δεν είχα διαβάσει πουθενα γι αυτη τη συμπεριφορά , εσεις το ξέρατε αυτό?) πάλι πήγα να σκάσω έβγαλα τα μικρά τζάμπα.... :veryangry:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, είναι ο μοναδικός τρόπος που έχουν τα ψάρια για να μεταφέρουν τα μικρά τους!

ΥΓ Δε βγάζεις και τα καϋμένα τα SAE από το ενυδρείο; :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερες δεν ρωταγες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...