Jump to content

Πω Πω .... Πανε Τα Chromis Μου ....


jimmis1974

Recommended Posts

ειχα 6 chromis στο ενυδρειο , τα ειχα σχεδον 4 με 5 μηνες , εδω και 10 με 15 μερες αρχισαν οι απωλειες , εχασα σταδιακα 1 .... 2 τα εβλεπα να ναι σχεδον μισα και να τα χουν πιασει οι γαριδες και να τρωνε. :(

Ε.... ρε τι φταιει .. ειπα να παρακολουθησω, και ειδα καθε πρωι το blue tang το οποιο ειναι μεσαιου μεγεθους 1 χρονο+ στο ενυδρειο να τα κυνηγάει με αποτελεσμα να του ξεσκίζει ουρες..... φυσικα μετα δεν μπορουν να κολυμπήσουν και γίνονται ευκολη λεία .

Εσωσα 1 και το εχω μεσα στο sump και αλλο ενα το εβγαλα πριν λιγο με τελειως φαγωμενη ουρα και πτερυγια το εβαλα στο sump μπας και την βγαλει αλλα χλωμο το βλεπω.

Γιατι μου βγαλε τετοια συμπεριφορα προς τα chromis το blue tang ?

Eχει κανεις κατι παρόμοιο ?

Δεν θα ξαναβαλω μεσα chromis :( γιατι δεν εχουν τυχη

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρηθεί πως όταν κάποιο ψάρι δεν είναι καλά και για κάποιο λόγο είναι στα τελευταία του τα άλλα ψάρια το κυνηγάνε και το τσιμπάνε.

Αυτό έγινε και με τα δικά μου Chromis...και δεν τα κυνηγούσε μόνο το Blue tang, αλλά και τα Clown.

Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή κάποιος "φυσικός νόμος" ώστε να τα διώξουν απ την περιοχή όπως θα γινόταν και στο φυσικό τους περιβάλλον.

Θα μας που και άλλα μέλη τις εμπειρίες τους επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια ,,, αλλα την δουλεια την αρχισε το blue tang , μετα αφου το ψαρι εχασε τις δυναμεις του και πηρε φοβο του την πεσαν και οι κλοουν και το foxface εως και ενα molie που εχω αρχισε να τσιμπαει.

Δεν νωμηζω 6 chromis που ειχα σχεδον 4 με 5 μηνες ξαφνικα να βγαλαν ολα προβλημα ... συνεννοημένα ήταν ??

Βεβαια να πω και το αλλο ... οσο καιρο τα ειχα τρυπωναν στα βραχια το βραδυ , τον τελευταιο μηνα οχι ... τα εβλεπα σε γωνιες στις ακρες του ενυδρειου να καθονται το βραδυ.

Το μονο που μπηκε στο ενυδρειο τον τελευταιο καιρο ειναι δυο γαριδες cleaner κατα τα αλλα η ψαροσυνθεση ηταν ιδια 1 χρονο σχεδον τωρα.

Μπορει να τα ενοχλησαν οι γαριδες και να βγηκαν εκτος βραχου τα βραδια να στρεσαριστικαν και ο φοβος τους αυτος να εγηνε η αιτια να τους επιτεθουν? (γιατι οι cleaner βολταρουν αρκετα τα βραδια)

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εμένα τα ίδια ακριβώς

μου έκανε το Blue Tang με τα Chromis

με συνέπεια να τα χάσω.

Link to comment
Share on other sites

χχχμμμμ στο αλλο ενυδρειο (γιατι εχω δυο FO) εχω 5 chromis , βεβαια εκει δεν εχω μεγαλα ψαρια , υπαρχουν 2 κλοουνακια πολυ μικρα και ενα blue tang μικρουλι (σαν ευρω μικρο) και ενας γιατρος, αλλα ..... χχμμ πριν μια βδομαδα μπηκε ενα μεγαλο Koran angelfish και μετα απο 3 μερες ελειπε ενα chromis και μειναν 4 .

Λετε να τα δωσω μην καταληξουν και αυτα σαν τα αλλα ???

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα ψάρια στρεσαριστεί θα δείξει επιθετική συμπεριφορά προς τα άλλα.

Ένας λόγος να στρεσαριστεί είναι η έλλειψει/διεκδίκησει χώρου.

Link to comment
Share on other sites

και foxface εχω πολυ παραπανω καιρο απο το blue tang και εχει το διπλασιο μεγεθος αλλα δεν ειναι επιθετικο , να στρεσαριστικε το Blue tang απο ελειψη χωρου το βλεπω αδυνατον , και τι πηγε και την επεσε στα chromis που ναι μια σταλιτσα ψαρακια και καθοντουσαν στις γωνιες του ενυδρειου??

Μαλλον τα chromis απεκτησαν φοβία και τους την πεσαν, με πρωτο το tang και μετα τους κλοουν και αυτοι τα χτυπουσαν ... εδω ως και το mollie τα χτυπαγε .. χα.

Link to comment
Share on other sites

πειτε καναν τροπο να πιασω τα chromis γιατι μπαινουν στους βραχους μεσα και να βγαλω ολον τον βραχο δεν παιζει τετοιο πραμα.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα...

Όσους "μαγικούς" τρόπους έχω χρησιμοποιήσει να πιάσω ψάρι ήταν ανεπιτυχές. Οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με ενα φακο κατα προτιμηση κοκκινο φως (χαζευουν με το κοκκινο) χωρισ καθολου φωτα στον χωρο σου και δευτερος τροπος (εβγαλα 3 damsel ταυτοχρονα) με 2 αποχες και στη μια τροφη .....και κανε και καμια προσευχη :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με ενα φακο κατα προτιμηση κοκκινο φως (χαζευουν με το κοκκινο) χωρισ καθολου φωτα στον χωρο σου και δευτερος τροπος (εβγαλα 3 damsel ταυτοχρονα) με 2 αποχες και στη μια τροφη .....και κανε και καμια προσευχη :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

θα το δοκιμασω , ειπες καθολου φωτα στο χωρο μου , μεσα στο ενυδρειο θα υπαρχουν φωτα.

Με το μπουκαλι το δοκιμασα δεν μπαινουν τα ατιμα , θα ξαναπροσπαθησω με αλλες τροφες μεσα , ισως τις μουλιασω με λιγο σκορδο μπας και τα τραβηξει.

Link to comment
Share on other sites

Αγκίστρι....

οχι τα κακομοιρα , τα λυπαμε να τα τραυματισω . Εχω κατι δυναμιτακια απο το πασχα , χχμμμμμ :lol:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: ετσι ετσι δυναμιτακια στις γυαλλες οπως δυναμιτη στης θαλασσες :bigemo_harabe_net-87: :bigemo_harabe_net-87: :bigemo_harabe_net-87: (φωτα ντιπ πουθενα)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...