Jump to content

Κατασκευη Καπακιου Απο Plexiglass


klipitiklopos

Recommended Posts

Μιας και καποια παιδια με ρωτουσαν για το καπακι του φυτεμενου ενυδρειου μου, ειπα να κανω μια παρουσιαση του με λεπτομερειες της κατασκευης.

Αρχικα αποφασισα το καπακι να γινει απο πλεξιγκλας μαυρο 5 χιλιοστων, που δειχνει πολυ ομορφο.

Ειχα κατασταλαξει μετα απο τοσο καιρο που διατηρω ενυδρειο, τι ακριβως θα ηθελα να μου παρεχει το νεο καπακι.

Ετσι αρχικα εφτιαξα το πλαισιο του καπακιου, και μετα κολλησα ενα υποπλαισιο εσωτερικα και περιμετρικα, οπου εκει θα πατουσε πανω στο ενυδρειο.

Μετα νεα μελετη, για το τι λαμπες θα εμπαιναν, και τι ακροφυσια.

Βρηκα σε εναν τυπο στον νεο κοσμο, ιδια σαν αυτα που βαζει η juvel, και αγορασα 6 προς 3 ευρω το ενα.

Μετα εφτιαξα ενα ξεχωριστο πλαισιο απο διαφανες πλεξιγκλας 5 χιλιοστων, για να μονταριστουν πανω του τα ακροφυσια, και να γιναι ενα φωτιστικο με 3 λαμπες που ηθελα να ειναι ανεξαρτητο απο το υπολοιπο καπακι.

18042011747.jpg?t=1324041033

Αφου πηρα τα μετρα , εγινε και το μονταρισμα στα ακροφυσια, και ο τροπος που επελεξα, ηταν με περαστη βιδα ανοξειδωτη, που μπηκε στην θεση που ηταν εσωτερικα η βαση του ελατηριου του ντουι.

18042011752.jpg

18042011751.jpg

Η αποσταση μεταξυ των λαμπων, επιλεχτηκε με βαση την ελευθερια περιστροφης των ανακλαστηρων, και ταυτοχρονα να μην αλοιωνονται οι φωτεινες δεσμες της καθε λαμπας.

Σε αυτην την φαση, κοπηκαν και οι βασεις των ακροφυσιων, μιας και δεν θα χρησιμευαν πλεον για την στηριξη τους.

18042011758.jpg?t=1324041316

Μετα εγινε η καλωδιωση, οπου στο τελος της τοποθετηθηκε φισσα, για να ειναι ευκολη η πληρης απομακρυνση του φωτιστικου απο το καπακι.

Επισης κοπηκαν τα ανοιγματα στις πισω γωνιες για να περασουν τα καλωδια και οι σωληνες του φιλτρου.

23042011806.jpg?t=1324041423

04052011867.jpg

Μετα ηρθε η σειρα τοποθετησης των ανεμιστηρων που θα αναλαμβαναν την ψυξη του ενυδρειου τους θερινους μηνες, εκει που ειχε προβλεφθει χωρος, δεξια του φωτιστικου.

Επελεξα να χρησιμοποιησω πολυστροφους και με οσο μεγαλυτερη ροη αερα βρηκα.

Εφτιαξα λοιπον μια βαση σε σχημα L στις διαστασεις τους, και βιδωθηκε πανω στο πλαισιο του φωτιστικου.

Τους ανεμιστηρες τους εβαλα να πατησουν πανω σε λαστιχενια silent blocks στηριξης που τα τα βαζουν σε ηλ. υπολογιστες για να μην περναει στο πλαισιο θορυβος απο την δονηση του ανεμιστηρα οταν λειτουργει.

2011-9-4.jpg?t=1324041630

2011-9-42.jpg?t=1324041698

Τοποθετηθηκαν τοπικα φισσες επισης, για να ειναι ευκολη η αντικατασταση τους, και μονωθηκε με θερμοσυστελλομενο για την υγρασια, οπως ολες οι φισσες.

04052011870.jpg?t=1324038390

Επισης μπηκε φισσα στο υπολοιπο μερος της καλωδιωσης τους, για να μπορει να αφαιρειται το φωτιστικο μαζι με τους ανεμιστηρες

04052011869.jpg

Τωρα ειχε ερθει η σειρα του πανω μερους του καπακιου.

Επελεξα να το κανω σε 2 ανεξαρτητα κοματια, οπου το κυριο καπακι με 2 ανεμιστηρες θα ειναι το ενα μερος, και ενα μικρο, 10 ποντων πλατους το αλλο, για ταισμα, και μικροδουλειες συντηρησης, χωρις να ανοιγει ολο το αλλο.

Απο κατω κολησα προφιλ αλουμινιου σε σχημα Τ, για να αποφυγω σκευρωμα του πλεξιγκλας, ακομα και στο μικροτερο καπακι,

20042011780-1.jpg

πραγμα που δεν το απεφυγα ομως και πηγα σε κοντρες κολλημενες στο κατω μερος και κατα μηκος των επιφανειων.

Επισης βιδωθηκαν ανεμιστηρες στο κατω μερος των στρογγυλων ανοιγματων που ειχαν προβλεφθει για να βγαινει ο ζεστος αερας εξω, καθως και η υγρασια.

Εδω να πω οτι οι ανεμιστηρες του καπακιου, θα λειτουργουν με δικο τους τροφοδοτικο, μολις αναβουν τα φωτα, και ο ανεμιστηρας ψηξης με ξεχωριστο ρυθμιζομενο τροφοδοτικο, πανω σε κοντρολερ.

Επισης και το καλωδιο συνδεσης των ενεμιστηρων, συνδεθηκε στην φισσα του καπακιου, για ευκολη αφαιρεση του.

071220112037.jpg?t=1324041901

Ενα σημαντικο κεφαλαιο ειναι οι μεντεσεδες.

Θα επρεπε να ειναι στοιβαροι στην λειτουργια, και ταυτοχρονα ομορφοι, για να τοποθετηθουν εξωτερικα.

Εκανα λοιπον μια βολτα στο πρακτικερ, και βρηκα ακριβως αυτο που ειχα στο μυαλο μου, οπως επισης και χειρολαβες, για να ανοιγουν τα καπακια, διχως να γινονται δαχτυλιες στο καπακι.

20042011791.jpg

Παντου χρησιμοποιηθηκαν ανοξειδωτες βιδες Μ4, ροδελες, καθως και παξιμαδια ασφαλειας.

[imghttp://i807.photobucket.com/albums/yy359/vsavv/120%20L/20042011784.jpg?t=1324042086[/img]

Και το τελικο αποτελεσμα:

20042011779.jpg

03052011858-1.jpg

161220112101.jpg?t=1324040665

icon_post_report.gif Κορυφή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια η παρουσιαση σου! Και ευκολο για καποιον που πιανουν εστω και λιγο τα χερια του...Απο κοστος με τοσο πλεξι γκλας πως πηγαμε?!

Link to comment
Share on other sites

Σαββα πολυ καλο το καπακι σου! Ωραια δουλεια. Το μπαλαστ για τις λαμπες που το εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια η παρουσιαση σου! Και ευκολο για καποιον που πιανουν εστω και λιγο τα χερια του...Απο κοστος με τοσο πλεξι γκλας πως πηγαμε?!

Οχι και τοσο καλα, αλλα δεν μπορουσα να συμβιβαστω στην ιδεα οτι θα βλεπω κατι που δεν θα μου αρεσει τοσο οπτικα, οσο και χρηστικα.

Link to comment
Share on other sites

Σαββα πολυ καλο το καπακι σου! Ωραια δουλεια. Το μπαλαστ για τις λαμπες που το εχεις βαλει?

Μεσα στο επιπλο.

Δες:

08052011879.jpg

08052011881.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα Σαββα!!!

Φιλε ολα τα συστηματα που σεβονται τον εαυτο τους :bigemo_harabe_net-74: δεν εχουν τα ballast στο καπακι.

Ασε που ειναι dimmable, και εχω βαλει κατασκευη ανατολης δυσης

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει καλη κατασταση φιλε Σαββα εκει! :bigemo_harabe_net-134:

Eιχα βαρεθει να βλεπω για χρονια ενα ενυδρειο που δεν με ικανοποιουσε τοσο οπτικα οσο και χρηστικα, οποτε οταν μπορεσα, εβγαλα το αχτι μου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Τα Τ αλουμινίου με τι τα κόλλησες;

Με logo, αλλα δεν αντεξαν την πιεση του plexi και στραβωσαν.

Μονο με τις κοντρες εκανα δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φιλε klipitiklopos μπορεις να μου πεις αν και off topic με τι εκανες την κατασκευη της ανατολης-δυσης που ειπες?

επισης και τι κοντρολλερ χρησιμοποιησες για τα ανεμιστηρακια?

Έγινε επεξεργασία - storki1
Link to comment
Share on other sites

Το κυκλωμα το βρηκα καπου στο φορουμ δεν θυμαμαι να σου βαλω λινκ, αλλα του εκανα καποιες απλοποιησεις, και χωραει ολο σε ενα κουτι απο φορτιστη.

DIMMER0-10VMAKRIDELACOSMODIFICATED.jpg

151220112099.jpg?t=1324542903

Χρησιμοποιω dimmable ballast της osram 1-10v

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το αποτελεσμα αλλα εχω την αισθηση οτι θα στραβωσει γρηγορα το καπακι σου.απο τη ζεστη και τους υδρατμους.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το αποτελεσμα αλλα εχω την αισθηση οτι θα στραβωσει γρηγορα το καπακι σου.απο τη ζεστη και τους υδρατμους.

Mε τις κοντρες που εχω κολλησει απο κατω, δεν καταλαβαινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το κυκλωμα το βρηκα καπου στο φορουμ δεν θυμαμαι να σου βαλω λινκ, αλλα του εκανα καποιες απλοποιησεις, και χωραει ολο σε ενα κουτι απο φορτιστη.

DIMMER0-10VMAKRIDELACOSMODIFICATED.jpg

151220112099.jpg?t=1324542903

Χρησιμοποιω dimmable ballast της osram 1-10v

Δινεις μερικες ακομα πληροφοριες για αυτο? Το φτιαχνεις ολο απο την αρχη μονος σου? βγαζεις και μια φωτο απο τα σωθηκα του?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω του συγκεκριμενου, εχω της προηγουμενης κατασκευης που ειχα κανει για αλλο ενυδρειο, και ειναι το ιδιο σχεδον, μονο το κουτι αλλαζει ειναι λιγο μεγαλυτερο:

281120112000.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πάρα πολύ καλή δουλειά με πολύ μεράκι .σε ευχαριστούμε για την όμορφη παρουσίαση !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...