Jump to content

Ψυκτικά Και Freon


Big Blue

Recommended Posts

Εχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με το ψυκτικό μου τελευταία, και το νερό που βγαίνει απο αυτό δεν είναι στην θερμοκρασία που θα έπρεπε.

Πιθανολοώ ότι έχει χάσει την δύναμή του, και αυτό οφείλεται στο freon.

Το θέμα είναι ότι εαν θέλω να το μετρήσω η να προσθέω η να αλάξω το freon, τι γίνεται....στις οδηγίες δεν αναφέρεται τίποτε περί του θέματος, και ένας απλός ψυκτικός των aircondision θα μπορεί να βγάλει άκρη;

Link to comment
Share on other sites

γραφει πανω τι φρεο περνει ?

Τι chiller ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

γραφει πανω τι φρεο περνει ?

Τι chiller ειναι ?

Ναι βρήκα πριν λίγο ότι έχει Freon R134, και είναι sfiligoi ψυκτικό

Link to comment
Share on other sites

Σαν Μέγας Ψυκτικός που είμαι μπορώ να σου πω πως ένας ψυκτικός μπορεί άνετα να σου κάνει μία αλλαγή φρέον στο ψυκτικό σου.

Το πιο πιθανόν είναι να έχει φρέον R134.

Για να γίνει όμως αλλαγή στο φρέον πρέπει πρώτα να γίνει απόλυτο κενό στο ψυκτικό κύκλωμα και έλεγχος για τυχών διαρροές.... ύστερα πρέπει να μπει το φρέον ζυγισμένο και όσο λέει ο κατασκευαστης για να δουλέψει σωστά.

Αυτά από εμένα ελπίζω να βοήθησα και προσοχή στους μπαταχτσήδες

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε κάποια διαρροή δεν χρειάζεται αλλαγή στο φρεον.. μου το είπε ψυκτικός όταν πήγα το δικό μου για να το δει

Μήπως έπιασε μπιχλα μέσα στις σωληνώσεις και δε ψύχει καλά?

Link to comment
Share on other sites

μηπως το ψυγειο ειναι γεματο με σκονες και δεν ψυχη σωστα ο ανεμιστηρας το ψυγειο ? :) κατι παρομοιο παθαινω με την ψυκτρα του επεξεργαστη στο pc .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε κάποια διαρροή δεν χρειάζεται αλλαγή στο φρεον.. μου το είπε ψυκτικός όταν πήγα το δικό μου για να το δει

Μήπως έπιασε μπιχλα μέσα στις σωληνώσεις και δε ψύχει καλά?

Ναι το φρέον είναι για μια ζωή δεν θέλει ποτέ αλλαγή.

Καλό είναι να καθαρίζετε να το πω απλά την ψήκτρα που βρίσκετε ο ανεμιστήρας γιατί εκεί πιάνει (κουβέρτα)

Link to comment
Share on other sites

Χθές επειδή κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά άνοιξα τα καπάκια του, και το καθάρισα, κοιτώντας και γιά πιθανές διαροές.

Στον καθαρισμό κοίταξα τις σωληνώσεις , άδεασα ολόκληρο το νερό απο μέσα του, πέρασα και λίγο ξυδάκι γιά τυχόν άλατα,καθάρισα κατόποιν με νεράκι,καθάρισα τις ψύκτρες και όλα έγιναν όπως πρέπει.

Το θέμα είναι ότι πως μπορώ να ελέγξω ΄το έχει μέσα την σωστή ποσότητα freon και απο που μπορώ να μάθω πόση ποσότητα χρειάζεται,αφούσ τι site δεν εναφέρεται κάτι τέτοιο...

Το μόνο λάθος που έκανα, είναι ότι στο καθάρισμα εσωτερικά με νερό, έδωσα απο την βρύση περισσότερα των 0,5 bar γιά λίγο χρόνο που δίνει ανώτατο κατασκευαστής.Μπορεί αυτό να του προξένησε ζημιά;

Είναι το super flite...

http://www.sfiligoi.it/files/download/REFRIGERATORI%20ING.pdf

Πάντως τώρα θα πάω να κάνω το εξής test, Γιατί σίγουρα κάτι δεν πάει καλά...

Θα γεμίσω μιά λεκανίτσα με ζεστό νερό, και θα του δώσω απο εκεί να δω πόσο γρήγορα και εαν κατεβάσει την θερμοκρασία!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τελικά απο το πείραμα που κάνω υπάρχει πρόβλημα αλά αλλού!!!

Το νερό που βγαίνει απο την εξαγωγή, δεν έχει ίδια ένταση στην συνεχόμενη ροή...μιά βγάζει πολύ λίγο και την μία αρκετά πιό δυνατό προς το κανονικό!!!

Η ίδια η αντλία δεν έχει κάποιο πρόβλημα ,άρα κάτι γίνεται στα ενδόμιχα του ψυκτικού,και το κακό είναι ότι δεν ξέρω πως δουλεύει το σύστημα και τι μπορεί να επηρεάει αυτό στην μη σταθερή έξοδο του νερού...

Οποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί έχω μπλέξει άσχημα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Οκ...το πρόβλημα αυξομείωσης ήταν μιά δική μου βλακεία, απο το extra λάστιχο που είχα βάλει γιά να μην τα ξηλώσω όλα απο το sub...είχε μιά διαροή ένα ταφ και αναρουφούσε αέρα και γιά αυτό αυτές οι αυξωμειώσεις!!

Στο θέμα τώρα της ψύξης απο ότι βλέπω σε λίγη ποσότητα νερού δουλεύει το ψυκτικό, αλά και πάλι θεωρώ γιά τα κυβικά του, ότι αργεί να κατεβάσει την θερμοκρασία.Μάλον πρέπει να μετρήσω την ποσότητα του φρέον που υπάρχει μέσα στο ψυκτικό, αλά άντε να βρω ποιά πρέπει να είναι η σωστή!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να μετρηθεί με μανόμετρα από ψυκτικό και να δει αν δουλεύει σε κανονικές πιέσεις(Ξέρει αυτός)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω παιδιά με την πρώτη ευκαιρία, τώρα που οι θερμοκρασίες είναι σχετικά χαμηλές και δεν χρειάζεται το ψυκτικό.

Θα σας ενημερώσω όταν μάθω τι ακριβώς γίνεται και εαν πράγματι υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε τελικά το servis απο έναν ψυκτικό.

Είχε χαθεί γιά αρκετούς πιθανούς λόγους, η μισή ποσότητα freon!!!

Πλέον όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το φρεον δεν εχει απογορευτη απο την ευρωπαικη ενωση διοτι συγκεντρονοταν στους ιστους των οργανισμων με αρνητικες επιπτωσεις σε αυτους επισης ειναι υπεθυνω για.Και εχει αντικατασταθει απο υδροφθορανθρακες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...