Jump to content

Σωστη Σειρα Λαμπων Για Φυτεμενο


panos_d7

Recommended Posts

Καλησπερα,

εχω αυτη τη στιμη ενα φωτιστικο της hagen,glo me 2 T5 39W με λαμπες grolux σε ψιλο full φυτεμενο.

Θελω να προσθεσω αλλο ενα τετοιο φωτιστικο λογω.............. κοκκινων φυτων.

Η σειρα που πρεπει να ακολουθησω απο μπροστα προς τα πισω ποια ειναι;

Σημειωση:οι 2 grolux θα παραμεινουν και εχω και μια ακομα στα 6000Κ aqualight(αν θυμαμαι καλα)

Δηλαδη ψαχνω για μια ακομα λαμπα.Στα ποσα kelvin και ποια μαρκα;Να μπορω να τη βρω ευκολα ετσι;

Σκεφτηκα να τις βαλω ετσι:

grolux

aqualight

grolux

kapoia 4500K που θα μου προτεινετε.

Οι grolux θεωρουνται απο τις καλυτερες λαμπες για φυτα αλλα ειναι στα 8500Κ ενω πολλοι λενε να πριοτιμαμε απο 4500Κ-6000Κ.Λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Κανεις;Δεν υπαρχουν πια μποσταναδες; :P

ρήξε μια ματιά εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=56782

ευχωμαι να σε βοηθήσει

βασίλης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο διαβασα πρωτα αλλα αναφερει να διαλεγουμε λαμπες μεταξυ 4500Κ-6500Κ ενω οι grolux ειναι στα 8500Κ.Τις πηρα λογω της φημης τους για φυτενμενα και αντιαλγες.

Επισης λεει οτι οσο ανεβαινουν τα νουμερα στα Κ γινεται πιο λευκη αλλα οι grolux ειναι προς το κοκκινο.

Δε στεκουν δηλαδη εκτος και αν οι grolux ειναι στα 5000Κ τελικα.

Link to comment
Share on other sites

oi grolux ειναι κατω απο 5000κ.μην μπερδευεσαι.οσο ανεβαινεις τοσο πιο λευκη και στην συνεχεια αρχιζει να μπλεδιζει πανω απο 12000κ.

τωρα σχετικα με αυτο που ρωτας,και αφου εχεις κοκκινες και μια κιτρινιαρα ακουαλαιτ,εγω θα εβαζα και μια δυνατη λευκη 10.000κ ακουαλαιτ για να εχω το πληρες φασμα.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με το φιλο klaz+ 1 για να εχεις πληρη το φασμα θα πρεπει να εχεις τουλαχιστον 1 λαμπα στα 10000 kelvin

σου προτεινω να δεις την sylvania aguastar μιας και ειμαστε στη κατηγορια του γλυκου

εχει ενα πολυ ωραιο οπτικο αποτελεσμα βεβαια ολα ειναι συναρτηση του τι θελεις εσυ να δεις?

η συγκεκριμενη λαμπα ειναι λιγο μεταξυ λευκου και ροζ κατι ενδιαμεσω. βεβαια υπαρχουν και αλλες εταιρειες...

Link to comment
Share on other sites

oi grolux ειναι κατω απο 5000κ.μην μπερδευεσαι.οσο ανεβαινεις τοσο πιο λευκη και στην συνεχεια αρχιζει να μπλεδιζει πανω απο 12000κ.

τωρα σχετικα με αυτο που ρωτας,και αφου εχεις κοκκινες και μια κιτρινιαρα ακουαλαιτ,εγω θα εβαζα και μια δυνατη λευκη 10.000κ ακουαλαιτ για να εχω το πληρες φασμα.

H ιδια η sylvania τη παρουσιαζει σαν 8500Κ αλλα το χρωμα της τη προδιδει. :D Για αυτο και μπερδευτηκα με τη σειρα.

Πιο λογικο ειναι που λες οτι ειναι κατω απο 5000Κ.

Τωρα εχω βαλει μια 6500Κ και μια grolux.Καμια σχεση ο φωτισμος απο πριν με τις 2 grolux.

Προτεινετε μια 10000Κ αλλα θελω να βαλω αλλες 2.Αρα 1000Κ και η αλλη;

ή να ακουληθησω παλι το 6000Κ μπροστα και grolux πισω;

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας η Grolux ειτε ηταν 8500Κ ειτε 4500Κ λογω του οτι ειναι 3band και εχει επιλεγμενες κορυφες δεν βγαζει το φως των κελβιν του ολικου φασματος. Δηλαδη βγαζει ενα χρωμα απο τον συνδιασμο των φασματων που εχουν επιλεχθει και δεν εχει καμια σχεση με τις full spectrum, ασε που ειναι CRI 6 και βγαζει σχεδον τα μισα λουμεν απο μια 4000Κelvin που βγαζει τα ποιο πολλα λουμεν σε CRI 8, ακομα και απο τις 10.000Κ.

Ριξε μια ματια και στο παρακατω ποστκαι τα ξαναλεμε!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=60005&view=findpost&p=542852

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω δει αυτο το ποστ και ειχα γραψει και τη προσωπικη μου εμπειρια.

Αρα συμφωνα με αυτα που λες οι Grolux δε μου κανουν πανω απο μια.Θα κρατησω τη μια και θα παρω αλλη μια 6500Κ και αλλη μια 4500Κ CRI 8-9 για να συμπληρωσω το ποθητο 2ο ζευγαρι λαμπων.

Μπροστα εχω cuba,πισω εχω τα κοκκινα που με ενδιαφερουν πιο πολυ και για αυτα θελω να προχωρησω στην αναβαθμιση του φωτισμου.Αρα η 4500K θα παει τερμα πισω.Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Εαν σε ενδιαφερει για ποιοτικες full spectrum λαμπες τοτε οι δυο παρακατω ειναι πολυ καλες. Την 4000 βαλτη καπου στη μεση και αν παρεις την 9000κ τοτες αυτη θα μπει μπροστα πρωτη. οταν με το καλο παρεις τις καινουργιες λαμπες αναψετες σταδιακα και ειδικα για την 9000 αρχινα με 5 ωρες στην μεση της φωτοπεριοδου και σιγα σιγα ανεβαζεις καθημερινα την φωτοπεριοδο γιατι μπορει να εχεις εξαρση αλγεων μεχρι να συνηθησουν τα φυτα της νεες συνθηκες.

JBL SOLAR Natur T5 Ultra (9000 K)

JBL SOLAR Tropic T5 Ultra (4000 K)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα σε 2 απο τα μεγαλυτερα μαγαζια ηλεκτρολογικου υλικου και κανεις δεν ειχε λαμπες 9000Κ και ουτε JBL παρα μονο PHILΙPS & OSRAM.Η μεγαλυτερη που εχουν ειναι 6500Κ.Ο ενας που ειχε osram μου ειπε οτι η 4000Κ ειναι λευκη και οτι ροζ ειναι η 2700.

Link to comment
Share on other sites

JBL θα βρεις μονο σε πετ σοπ μια που ειναι ενυδρειακες λαμπες. Η 4000Κ ειναι κιτρινιαρα η 2700 πορτοκαλιζει η 6500κ ειναι ασπρο του παγου και η 10.000 ειναι ασπρη με μια απαλη αποχρωση του μπλε.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ric,jbl λαμπες στην θεσσαλονικη δεν υπαρχουν.προσωπικα θεωρω μια χαρα βατη και φθηνη λυση τις grolux αλλα και τις aqualight.ας μην γινομαστε τοσο υπερβολικοι με τις μαρκες...

Link to comment
Share on other sites

φιλε ric,jbl λαμπες στην θεσσαλονικη δεν υπαρχουν.προσωπικα θεωρω μια χαρα βατη και φθηνη λυση τις grolux αλλα και τις aqualight.ας μην γινομαστε τοσο υπερβολικοι με τις μαρκες...

Παντως η osram 6500Κ εχει 3 ευρω και η philips 2,80.Καμια σχεση με τιμες pet shop εκτος και αν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα (προς τα κατω) με τις aqualight που ειναι στα 6500κ επισης.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ric,jbl λαμπες στην θεσσαλονικη δεν υπαρχουν.προσωπικα θεωρω μια χαρα βατη και φθηνη λυση τις grolux αλλα και τις aqualight.ας μην γινομαστε τοσο υπερβολικοι με τις μαρκες...

Φιλε μου, αναμφιβολα υπαρχουν πολλες και διαφορες καλες λαμπες και η grolux και οι aqualight μια χαρα για τα λεφτα που δινεις αλλα αυτο που ελειπε κυριως στον συνδιασμο κατα την δικια μου σκοπια δεν ηταν η jbl σαν λαμπες αλλα μια κιτρινιαρα. Τωρα για jbl δεν ξερω εαν εχει στην Θεσαλλονικη και φυσικα υπαρχουν και αλλες ποιοτικες λαμπες και μαρκες αλλα μπορει να τις βρει καποιος και στο νετ εαν οντως τον ενδιαφερει. Απο εκει και περα απλα εκανα μια προταση μια που εχουν πολυ καλα χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η osram 6500Κ εχει 3 ευρω και η philips 2,80.Καμια σχεση με τιμες pet shop εκτος και αν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα (προς τα κατω) με τις aqualight που ειναι στα 6500κ επισης.

Αναμφιβολα οι ενυδρειακες μαρκες κοπανανε πολυ στο κεφαλι, αλλα ρωτα εαν βρεις σε ηλεκτρολογικο καταστημα cri 9 λαμπα ποσο κοστιζει. Δεν θα εχει 20 ευρω οπως οι ενυδρειακες αλλα κοντα στα 10 ευρω σιγουρα, αναλογα βεβαια και με τα βατ. Οπως και να εχει μην κολλας στις jbl, και οι cri 8 ειναι πολυ καλες .

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αναμφιβολα οι ενυδρειακες μαρκες κοπανανε πολυ στο κεφαλι, αλλα ρωτα εαν βρεις σε ηλεκτρολογικο καταστημα cri 9 λαμπα ποσο κοστιζει. Δεν θα εχει 20 ευρω οπως οι ενυδρειακες αλλα κοντα στα 10 ευρω σιγουρα, αναλογα βεβαια και με τα βατ. Οπως και να εχει μην κολλας στις jbl, και οι cri 8 ειναι πολυ καλες .

Και στα 2 μαγαζια που ρωτησα (και δε μιλαω για μαγαζακια του κυρ μητσου) αυτα περι CRI8 τα ακουγαν πρωτη φορα και δε ξεραν καν τι ειναι.Οταν ειδα τη μια που ελεγε 860 του ειπα οτι ειναι 6000Κ και ειπε οχι ειναι 4000Κ και το 60 ειναι η φωτεινοτητα. :bigemo_harabe_net-74:

Μετα φυσικα το μαζεψε οταν...............επεμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω! Αλλωστε εμεις εχουμε την μεντα με τις λαμπες και τις λεπτομεριες, αυτοι απλα πουλανε τις λαμπες και αλλα χιλια δυο πραγματα οπως τα τσιγαρα ο περιπτερας! :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε και τελευταια ερωτηση τωρα που αγοραστηκε και το 2ο φωτιστικο.

Πηγα σε μαγαζι ηλεκτρολογικου υλικου και μου ειπαν οτι οι λαμπες που εχουν πχ.PHILIPS,OSRAM κτλ που ειναι μεν στα 6500Κ ή στα 4000Κ εχουν διαφορετικο φασμα απο τις ενυδρειακες που ειναι στα ιδια κελβιν.Οτι δε κανουν δηλαδη για ενυδρεια.Φερναν καποτε της aquatek αλλα δεν εχουν πια.

Ισχυει ή οχι;Να ψαξω δηλαδη μονο σε pet shop;Να μου πιασουν δηλαδη τον.........................(ξερετε).

Αλλιως να παρω μια της osram ή της philips.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι εννοουν την Aquarelle των 10.000Κ γιατι για Aquatel λαμπα δεν γνωριζω. Ασε τη λενε, οταν λεμε για daylight ειναι η 6500κ, απο εκει και περα το cri καθοριζει την ποιοτητα της λαμπας ειτε ειναι του εμποριου ειτε ειναι ενυδρειου. Μην ακους τη σου λενε μια που δεν εχουν σχεση με το αθλημα και αυτοι το μονο που ξερουν ειναι οτι οι λαμπες που ειχαν ειχε ενα συμβολο ψαρακι επανω τους οι λαμπες, αρα και οτι αυτες μονο ειναι για φυτεμενο. Εγω εχω δυο του εμπορου απο της τεσσερης στο φυτεμενο και τα πανε περιφημα. Αλλωστε και οι grolux αρχικα, ηταν κανονικα για φυτα θερμοκηπιου και οχι για το ενυδρειο. Μην ψαχνεις να βγαλεις ακρη με τους υπαλληλους του καταστηματος , τα εχω ακουσει και εγω αυτα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ρωτα αν εχει την Biolux 965 της Osram και την grafika 950 της Phiilips, και ρωτα τιμες!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα αν εχει την Biolux 965 της Osram και την Master grafika 950 ή Master Deluxe της Phiilips, και ρωτα τιμες!

Αλλιως για cri 8 ρωτα για την Luminux της Osram και για την Master της Philips.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα αν εχει την Biolux 965 της Osram και την Master grafika 950 ή Master Deluxe της Phiilips, και ρωτα τιμες!

Αλλιως για cri 8 ρωτα για την Luminux της Osram και για την Master της Philips.

Αυτο με το cri8 και 9 αστο γιατι δε ξερουν καν τι ειναι.Θα ρωτησω και στον συνεταιρισμο ηλεκτρολογων για τις συγκεκριμενες αλλιως θα παρω της philips 6500Κ που εχει ο καυκας.

Μονο μια 6500Κ μου λειπει αφου για 2η θα χρησιμοποιησω προς το παρον την 2η grolux που εχω.η παει χαμενη.Κριση.χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!

Οπως και να εχει θα δεις βελτιωση, απλα δωσε χρονο στα φυτα σου να προσαρμοστουν και εχε το νου σου με τις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...