Jump to content

Οι Χελωνες Μου


Recommended Posts

να λοιπον και η δικια μου η παρεα παιδια!

post-48105-0-54921400-1324134332_thumb.jpg post-48105-0-04417800-1324134187_thumb.jpg post-48105-0-29359900-1324134226_thumb.jpg post-48105-0-65402400-1324134252_thumb.jpg post-48105-0-98957300-1324134298_thumb.jpg post-48105-0-42129800-1324134430_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

να τις χααιρεσαι Αντωνη...κανε μας μια ενημερωση οποτα μπορεις για το ολο συστημα σου (ενυδρειο-ρουτινες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 37.5 λιτρα με φιλτρο HAILEA HX-2000A με ανθρακα και αμονια, θερμοστατη 50w, λαμπα uva 100w,θερμομετρο εσωτερικο και πετραδακια στον πυθμενα.

Link to comment
Share on other sites

χριαζετε και uva και uvb το ενυδρειο μου? γιατη εχω μονο uva. και θα ηθελα να δειτε την χελωνα την μεγαλη στην φωτογραφια για να μου πειτε για τον αν ειναι οκ το καβουκι και τα υπολοιπα, γιατη 6 χρονια δεν ειχε δεχθει ακτινοβολια uva-uvb. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ποια λάμπα έχεις Αντώνη που έχει μόνο uva ακτινοβολία?η uvb ακτινοβολία είναι απαραίτητη στα ερπετά,γιατί είναι υπεύθινη για την παραγωγή βιταμίνης D3 στον οργανισμό...Η μεγάλη σου η χελώνα καλά δείχνει...Ενα απο τα βασικότερα συμπτώματα έλειψης ακτινοβολίας και ασβεστίου είναι τα παραμορφωμένα ή μαλακά καβούκια

Link to comment
Share on other sites

την uva εχω εγω.

Link to comment
Share on other sites

δεν παραγει d3 h uva?

Link to comment
Share on other sites

uv-a υπεριωδη ακτινοβολία είναι υπευθινη κατα κύριο λόγο για μεταβολικές διεργασίες των ομόθερμων οργανισμών (αυτά που λανθασμένα λέμε "ψυχρόαιμα" ζώα) σε συνδιασμο με την θερμοκρασία,για παράδειγμα η πέψη των τροφών

Link to comment
Share on other sites

αγορασα και την uvb 2.0 exo terra. και εβγαλα την uva. παντος με την uva γουσταρουν καλητερα γιατη βγαινουν και λιαζοντε κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη ασε και τις 2 λαμπες...την μια για το basking spot πανω απο την εξεδρα που καθονται και λιαζοντε για καποιες ωρες και την αλλη για φωτισμο σε ολο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πως πάνε τα "τερατάκια" σου Αντώνη???Έχεις κάνει καμιά απο τις μετατροπές που σκεφτόσουν στο ενυδρείο σου???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα γιωργο και καλο μηνα, αν και απανταω λιγο καθυστεριμενα σο μυνημα....... οι χελωνες ειναι σε αριστη κατασταση και μεγαλονουν διαρκος. καποια αλαγη ιδιαιτερη δεν εχει γινει, μονο αν εξεραισω το οτι μου εσπασε ο καδος του εσωτερικου φιλτρου και αναγκαστικα να αγορασω αμεσα ενα εξωτερικο απο εδω παρολο που ειχα σκοπο να το παρω απο αθηνα. το φιλτρο ειναι το dolphin c-500 και θα ηθελα την γνωμη ολων αλλα και την δικη σου για το συγκεκριμενο φιλτρο. επισης θελω να αλαξω τροφη και να ξεφυγω απο την κλασικη γαριδα. θα ειθελα μια τροφη με ποιο πολες βιταμινες αν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αντώνη.Αν κρίνω από την νέα φωτό στο avatar σου,μια χαρά πάνε τα ζώα σου.Για το φίλτρο προσωπικά δεν το ξέρω,αλλά αν έχει μια ικανοποιητική κυκλοφορία είναι κομπλέ.Για την τροφή τώρα,δεν θα σου σύστηνα να ξεκόψεις τις γαρίδες, αλλά να κάνεις και εναλαγές με τριφές άλλων εταιριών που είναι εμπλουτισμένες με πολυβιταμίνες,και είναι σε μορφή κόκου ή πέλετς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...