Jump to content

Διατροφή Oscar


vtecakias

Recommended Posts

Kαλησπέρα παιδία και καλά χριστούγεννα, παραθέτω την παρακάτω ερώτηση.

Λοιπόν: μπορείτε να μου προτείνεται μια σειρά απο τροφές ή μια συγκεκριμένη τροφή, για τα νεαρά μου Oscar? Θέλω τρφή ή τροφές με αρκετό ποσοστό πρωτείνης, ή ακόμα πείτε και τροφή που μπορώ να φτιάχνω μόνος μου,(τεμαχισμένο κρέας όπως δίαβασα σε άλλο topic).

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Καλές γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

το πιο ευκολο και που αποτελει μερος της διαιτας των οσκαρ ειναι οι γαριδες

μην το ταισεις κρεατα οπως μοσχαρι και αλλα γιατι απλως τετοιου ειδους φαγητο δεν το βρισκει στη φυση

επισης κυκλοφορουν πολλα ειδη τροφης σε μορφη pellet που ειναι για σαρκοβορες κιχλιδες

επισης με μονο ενα φιλτρο σε λιγο καιρο θα αντιμετωπισεις προβλημα

τα οσκαρ μεσα σε 5-6 μηνες αν τα ταιζεις οπως πρεπει θα γινουν περιπου 25-30 ποντους και επειδη η ποσοτητα τροφης αλλα και των περιτωματων θα ειναι βουνο οποτε θες δυνατα φιλτρα με μεγαλο ογκο βιολογικων υλικων

Link to comment
Share on other sites

διάφορα είδη ζωντανής ή κατεψυγμένης τροφής, φιλέτο ψαριού, γαρίδες αλλά και τροφή σε ταμπλέτες, ακόμα και αρακά.Τα λίτρα σου είναι λίγα σίγουρα θα αναγκαστείς δυνατά φίλτρα και συχνές αλλαγές νερού άσε που κάποια στιγμή θα ξεκινήσουν οι τσακωμοί

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στον δικό μου δίνω την σειρά της Hikari τα Cichlid Staple, Gold και Excel σαν ξηρά τροφή τα πρώτα δυο είναι για σαρκοβόρα και το τρίτο το δίνω για να έχει λίγο πράσινο εξτρά (αν και συνήθως το τρώνε τα σαλιγκάρια). Μετά για κατεψυγμένα υπάρχει μια φόρμουλα υψηλής πρωτείνης σε κατεψυγμένους κύβους (δεν θυμάμαι τώρα εταιρεία νομίζω ocean nutrition) που είναι ακαταμάχητη και φυσικά αν θες κατεψυγμένο θα ψάξεις για φιλέτο από ψάρι (θαλασσινό) γαρίδες καθαρισμένες και κανα μυδάκι αν μεγαλώσουν. Θα σου γίνουν τέρατα πολύ γρήγορα και αν δεν βγουν αρσενικό θυληκό και ζευγάρι τα λίτρα δεν θα σου φτάσουν για κανένα λόγω και θα βλέπεις άσχημους τραμπουκισμούς και σύντομα. Ειλικρινά δεν νομίζω πως θα σε καλύψει το fluval με αυτά τα ψάρια μέσα. Είναι πραγματικά βρωμιάριδες σαν ψάρια και λαίμαργοι επίσης. Εγώ έναν τον έχω και έχω ομάδα καθαρισμού για τα αποφάγια του. Α ναι και δώσε μια φορά την εβδομάδα λίγο αρακά βρασμένο να τους καθαρίζεις το εντεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν τα παιδια απο τροφες πολλες και διαφορες, απλα οταν ταιζεις με φρεσκο ή κατεψυγμενο εχε το νου σου οτι το νερο επιβαρυνεται πολυ. Ασε τα κρεατα δεν υπαρχει λογος μια που υπαρχουν χιλιες δυο εναλλακτικες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ στον δικό μου δίνω την σειρά της Hikari τα Cichlid Staple, Gold και Excel σαν ξηρά τροφή τα πρώτα δυο είναι για σαρκοβόρα και το τρίτο το δίνω για να έχει λίγο πράσινο εξτρά (αν και συνήθως το τρώνε τα σαλιγκάρια). Μετά για κατεψυγμένα υπάρχει μια φόρμουλα υψηλής πρωτείνης σε κατεψυγμένους κύβους (δεν θυμάμαι τώρα εταιρεία νομίζω ocean nutrition) που είναι ακαταμάχητη και φυσικά αν θες κατεψυγμένο θα ψάξεις για φιλέτο από ψάρι (θαλασσινό) γαρίδες καθαρισμένες και κανα μυδάκι αν μεγαλώσουν. Θα σου γίνουν τέρατα πολύ γρήγορα και αν δεν βγουν αρσενικό θυληκό και ζευγάρι τα λίτρα δεν θα σου φτάσουν για κανένα λόγω και θα βλέπεις άσχημους τραμπουκισμούς και σύντομα. Ειλικρινά δεν νομίζω πως θα σε καλύψει το fluval με αυτά τα ψάρια μέσα. Είναι πραγματικά βρωμιάριδες σαν ψάρια και λαίμαργοι επίσης. Εγώ έναν τον έχω και έχω ομάδα καθαρισμού για τα αποφάγια του. Α ναι και δώσε μια φορά την εβδομάδα λίγο αρακά βρασμένο να τους καθαρίζεις το εντεράκι.

Σωστός!!!

Με της Hikari τα Cichlid Gold και τα δικά τρελαίνονται καθώς και με φιλέτο γλώσσας όπως και αρακά.Επειδή όμως έχουν ακαθαρσίες με το τσουβάλι εγώ βρήκα την υγειά μου όταν έριξα στο ενυδρείο (αν και μου φάνηκε λίγο περίεργο όταν μου το πρότειναν) ένα Cuckoo Catfish (Synodontis multipunctatus) το οποίο τρέφεται με υπολείμματα τροφής αλλά και με τις "ακαθαρσίες" των υπολοίπων οπότε ο βυθός διατηρείται καθαρός και δεν επιβαρύνεται το νερό σε σχέση με πριν που ήμουν με μία σκούπα στο χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ψαρακι που προτείνεις είναι αφρικανικό και μάλιστα της λίμνης ταγκανικα και θέλει ph άνω του 8 δε νομίζω ότι είναι καλο να μπει σε ενυδρειο που φυσιολογικά το ph του πρέπει να είναι κάτω του 7

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!!

Με της Hikari τα Cichlid Gold και τα δικά τρελαίνονται καθώς και με φιλέτο γλώσσας όπως και αρακά.Επειδή όμως έχουν ακαθαρσίες με το τσουβάλι εγώ βρήκα την υγειά μου όταν έριξα στο ενυδρείο (αν και μου φάνηκε λίγο περίεργο όταν μου το πρότειναν) ένα Cuckoo Catfish (Synodontis multipunctatus) το οποίο τρέφεται με υπολείμματα τροφής αλλά και με τις "ακαθαρσίες" των υπολοίπων οπότε ο βυθός διατηρείται καθαρός και δεν επιβαρύνεται το νερό σε σχέση με πριν που ήμουν με μία σκούπα στο χέρι...

Συγνωμη αλλα και να ειναι ακομη και ετσι, οτι τρωει τις ακαθαρσιες, δηλαδη αυτος δεν παραγει ακαθαρσιες τρωγωνταστες;

Σε παρακαλω μην λεμε και οτι θελουμε! Αν φτανει σε αυτο το σημειο θελει να πει οτι πεθαινει της πεινας και τρωει οτι του βρισκεται διαθεσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ψαρακι που προτείνεις είναι αφρικανικό και μάλιστα της λίμνης ταγκανικα και θέλει ph άνω του 8 δε νομίζω ότι είναι καλο να μπει σε ενυδρειο που φυσιολογικά το ph του πρέπει να είναι κάτω του 7

To ph γι'αυτό το ψάρι κυμαίνεται απο 7,5 έως 8,5 και για τα oscar 6,5 έως 7,5.Στο ενυδρείο μου το ph το διατηρώ στο 7,5 οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

http://www.tropical-fish-pictures.com/synodontis-multipunctatus.html

http://www.aqua-fish.net/show.php?h=oscarfish

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα και να ειναι ακομη και ετσι, οτι τρωει τις ακαθαρσιες, δηλαδη αυτος δεν παραγει ακαθαρσιες τρωγωνταστες;

Σε παρακαλω μην λεμε και οτι θελουμε! Αν φτανει σε αυτο το σημειο θελει να πει οτι πεθαινει της πεινας και τρωει οτι του βρισκεται διαθεσιμο!

1.Άλλο οι ακαθαρσίες ενός γατόψαρου και άλλο των δύο Oscar.Τεράστια διαφορά.

2.Τρώει και υπολείματα τροφής όταν ταϊζονται τα υπόλοιπα αλλά και βυθιζόμενες ταμπλέτες κ.α.

3.Θεωρώ ότι ένας χομπίστας που γνωρίζει το ενυδρείο του μπορεί πολύ εύκολα να καταλάβει εάν τα ψαράκια του είναι υποσιτισμένα ή όχι.

Φιλικά πάντα...

Link to comment
Share on other sites

To ph γι'αυτό το ψάρι κυμαίνεται απο 7,5 έως 8,5 και για τα oscar 6,5 έως 7,5.Στο ενυδρείο μου το ph το διατηρώ στο 7,5 οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

http://www.tropical-...ipunctatus.html

http://www.aqua-fish...php?h=oscarfish

Κατα αρχας sorry εαν σου ακουστικα καπως, απλα ηθελα να δωσω εμφαση, γιατι εννοειτε παντα φιλικοτατα!

Το να ζουνε οπως και να εχει στο 7,5 και για τα δυο ειναι οι ακραιες μετρησεις και οχι οι ιδανικες, αλλα οπως και να εχει πιστευω πως και τα δυο ειδη ψαριων ειναι βολικα ως προς τις γενικες μετρησεις που μπορουμε να τα κρατησουμε.

Link to comment
Share on other sites

1.Άλλο οι ακαθαρσίες ενός γατόψαρου και άλλο των δύο Oscar.Τεράστια διαφορά.

Δηλαδη αν φαω εγω ενα μπιφτεκι και φαει το ιδιο μπιφτεκι και ενα παιδι θα αλλαξει η ποσοτητα ακαθαρσιων; Δεν νομιζω απλα δεν θα καταφερει να φαει ολο το μπιφτεκι οπως εγω μονοκοπανια! :P

2.Τρώει και υπολείματα τροφής όταν ταϊζονται τα υπόλοιπα αλλά και βυθιζόμενες ταμπλέτες κ.α.

Σε αυτο συμνφωνω, αλλα οχι οτι τρωει τις ακαθαρσιες τους. Μπορει να τα βλεπεις να σκαλιζουν μεσα σε αυτα.

3.Θεωρώ ότι ένας χομπίστας που γνωρίζει το ενυδρείο του μπορεί πολύ εύκολα να καταλάβει εάν τα ψαράκια του είναι υποσιτισμένα ή όχι.

Εννοειτε, απλα αρχικα δεν το εθεσες ωρθα για αυτο και σου απαντησα με τον αναλογο τροπο.

Φιλικά πάντα... :cheers:

Link to comment
Share on other sites

To ph γι'αυτό το ψάρι κυμαίνεται απο 7,5 έως 8,5 και για τα oscar 6,5 έως 7,5.Στο ενυδρείο μου το ph το διατηρώ στο 7,5 οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

http://www.tropical-...ipunctatus.html

http://www.aqua-fish...php?h=oscarfish

αν θελεις να κρατας τα ψαρια σου σε οριακες τιμες σιγουρα εσυ δεν θα εχεις προβλημα τωρα για τα ψαρια ειναι αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Άλλη ποσότητητα όμως θα φας εσύ και σαφώς πολύ μικρότερη ένα παιδί αφού τα oscar μεγαλώνουν πολύ και γρήγορα.Κι εμένα στην αρχή όταν μου το πρότειναν το συγκεκρομένο ψάρι μου φάνηκε πολύ περίεργο,όμως είδα μεγάλη διαφορά, άσχετα που εγώ τότε το αγόρασα γιατί είναι ένα πανέμορφο ψάρι. :D

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις να κρατας τα ψαρια σου σε οριακες τιμες σιγουρα εσυ δεν θα εχεις προβλημα τωρα για τα ψαρια ειναι αλλο θεμα

Όταν λέμε για όρια π.χ. ph ή θερμοκρασίας κ.α. εννοούμε ότι μέσα σε αυτά τα όρια οι οργανισμοί ζούνε φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα, εδώ πολλές φορές συμβαίνει οι τιμές να ανεβοκατεβαίνουν λίγο για διάφορους λόγους χωρίς να γίνεται μεγάλη επιφανή τουλάχιστον ζημιά στα ψάρια (όχι ότι το επικροτώ ή είναι σωστό) αλλά συμβαίνει πόσο μάλλον όταν είσαι εντός ορίων.Ελπίζω να γίνομαι σαφής...

Link to comment
Share on other sites

Τα Synodontis multipunctatus ειναι insectivore και Snail eater δηλαδη τρεφεται με σαλιγκαρια και μικροργανισμους, για αυτο το βλεπεις να οργωνει το βυθο. Το οτι ο βυθος σου καθαρισε οφειλεται επισης στο οτι ο βυθος σου εστρωσε και ωριμασε καλα καποια στιγμη μια που θελει περισσοτερο χρονο απο το στρωσιμο του ενυδρειου. Τωρα οσο αφορα το ΡΗ σιγουρα το οτι τα μεν ειναι Αμερικα και τα δε Αφρικα πιστευω πως λεει πολλα οσο αφορα τους βιοτοπους, απο εκει και περα σιγουρα εαν δεν εχουν διατριβες συμβιωσης τα ψαρια προσαρμοζονται στις αναλογες συνθηκες νερου και εκτος αφτου μιλαμε για ψαρια εκτροφης που εχει προσαρμοστη το DNA τους απο γενια σε γενια σε παραμετρους διαφορετικους απο τα αγρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα Synodontis multipunctatus ειναι insectivore και Snail eater δηλαδη τρεφεται με σαλιγκαρια και μικροργανισμους, για αυτο το βλεπεις να οργωνει το βυθο. Το οτι ο βυθος σου καθαρισε οφειλεται επισης στο οτι ο βυθος σου εστρωσε και ωριμασε καλα καποια στιγμη μια που θελει περισσοτερο χρονο απο το στρωσιμο του ενυδρειου. Τωρα οσο αφορα το ΡΗ σιγουρα το οτι τα μεν ειναι Αμερικα και τα δε Αφρικα πιστευω πως λεει πολλα οσο αφορα τους βιοτοπους, απο εκει και περα σιγουρα εαν δεν εχουν διατριβες συμβιωσης τα ψαρια προσαρμοζονται στις αναλογες συνθηκες νερου και εκτος αφτου μιλαμε για ψαρια εκτροφης που εχει προσαρμοστη το DNA τους απο γενια σε γενια σε παραμετρους διαφορετικους απο τα αγρια.

:thumbup: Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Γίνεσαι σαφής φίλε μου και δεν το λέω με σκοπό απλά να το παίξω έξυπνος

Αλλα όπως είπες μόνο σου οι τιμές για κάποιους λόγους ανεβοκατεβαίνουν Έτσι Όταν έχουμε οριακές τιμές και ανέβουν φεύγουν απο το όριο άρα καλο είναι οι τιμές μας να προσπαθούμε να είναι στο μέσο όρο

Ούτε οριακά πάνω ούτε κάτω

Και παρακαλω ξαναλέω δεν Θέλω να το παίξω έξυπνος

Link to comment
Share on other sites

Γίνεσαι σαφής φίλε μου και δεν το λέω με σκοπό απλά να το παίξω έξυπνος

Αλλα όπως είπες μόνο σου οι τιμές για κάποιους λόγους ανεβοκατεβαίνουν Έτσι Όταν έχουμε οριακές τιμές και ανέβουν φεύγουν απο το όριο άρα καλο είναι οι τιμές μας να προσπαθούμε να είναι στο μέσο όρο

Ούτε οριακά πάνω ούτε κάτω

Και παρακαλω ξαναλέω δεν Θέλω να το παίξω έξυπνος

Κατανοητό με τη προϋπόθεση πάντα ότι υπάρχει συνεχής παρακολούθηση & φροντίδα ώστε να αποφεύγονται τυχόν αυξομειώσεις στις οποιεσδήποτε τιμές του ενυδρείου αφού είμαι της άποψης ότι καλύτερα να είσαι σε ένα σταθερό όριο παρά σε σκαμπανεβάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...