Jump to content

Ερωτηση


fido-dido

Recommended Posts

εχω κανει μια βαση απο κοιλοδοκους πανω απο τους κοιλοδοκους εχω βαλει κοντρα πλακε θαλασσης, αναμεσα απο τους κοιλοδοκους και το κοντρα πλακε χρειαζεται κατι??? (σαν αποροφησση απο οτιδηποτε εχει το φελιζολ το ενυδρειο) κ αλλη μια ερωτηση στις κατω κοντρες του ενυδρειου πειραζει αν εχει περασει λιγο νερο η πρεπει να ειναι στεγανες(οταν ειναι γεματο νερο)????

Έγινε επεξεργασία - fido-dido
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα χρειαζεται ενα λεπτο στρωμα αφρωδες υλικο ( 0,5 εκ ) . Αν και δεν το γνωριζω απολυτα αλλα πιστευω οτι δεν εχεις προβλημα! εκτος και αν δεις νερο αναμεσα στην κολλα....που εκει θα εχεις σιγουρα :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις σε οποιοδηποτε μαγαζι που φταιχνει ταπετσαριες,καναπεδες,πολυθρονες αν και δεν ειναι το καταλληλοτερο.

Αλλιως μπορεις να βρεις το κανονικο υλικο που βαζουν στα επωνυμα ενυδρεια (elos,aquatlantis,dennerle κ.α) λεγεται TEKNOFON για την Ελλαδα και ειναι εύκαμπτη πολυουρεθάνη.

Το βρισκεις σε μαγαζια που εχουν μονωτικα υλικα μιας και κανει για ηχομονωση - θερμομονωση.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικο προβλημα δεν εχει αλλλα αν τυχον υπαρχει το παραμικρο πανω στην επιφανεια του ξυλου αργα η γρηγορα θα εχεις προβλημα με το ενυδρειο (σπασιμο,ραγισμα).

Link to comment
Share on other sites

αν τυχον υπαρχει το παραμικρο πανω στην επιφανεια του ξυλου

φιλε μου μηπως καταλαβες λαθος? η εγω καταλαβα λαθος.. ειναι η βαση απο κοιλοδοκο, απο πανω το κοντρα πλακε κ απο πανω φελιζολ και απο πανω το ενυδρειο. ετσι τα εχω τωρα, ρωταω αναμεσα απο τον κοιλοδοκο κ το ξυλο χρειαζεται κατι??

Link to comment
Share on other sites

αααααααααααααααααα :bigemo_harabe_net-82: λαθος καταλαβα..... ε τοτε δεν χρειαζεται κατι εκτος απο καλο βιδωμα!! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Ναι!! Αλλα για να σου φυγει το αγχος ας μας πει και κανενας αλλος.....

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει στην σιδερένια βάση κατά μήκος να βάλεις και καμμια σιδερένια κόντρα, αναλόγως βέβαια και το μήκος του ενυδρειου αν χρειάζεται μια ή περισσότερες, πρόσεξε να είναι αλφαδιασμενη η βάση, τοποθέτησε το κόντρα πλακέ από πάνω και είσαι εντάξει, αν η βάση δεν είναι αλφαδιασμενη και υπάρχουν κενα ανάμεσα τους τότε βαλε αφρώδες λάστιχο και θα ρυθμίσει αυτό τα κενα.

Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου θα εβαζα συγουρα ενα λεπτο φελιζολ αναμεσα απο πλακε θαλασης και τζαμι/ ενα φελιζολ ασπρο 5cm... αν οι κατω κοντρες σου εχουν παρει λιγο νερο δεν υπαρχει προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

φιλε grigoros η βαση ειναι (φουλ) αλφαδιασμενη και το κοντρα πλακε καθεται καλα πανω...

φιλε kouman το λεω και πιο πανω οι εχω φελιζολ αναμεσα τζαμι κ κοντρα πλακε... ουφ μου εφυγε ενα αγχος (παμε για τα αλλα τωρα :bigemo_harabe_net-74: )

ευχαριστω πολυ παιδια... οταν το ετοιμασω (10-15 γεναρη) θα το κανω παρουσιαση

Έγινε επεξεργασία - fido-dido
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...